banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Mürettebat giderleri alarm verdi!

Raporda, "Iyi insanlara yatırım yapmak denizcilik sektörü için bir zorunluluktur, ve uzun vadede maliyetini geri kazandıracaktır." denildi.

GÜNCEL 01.10.2012, 01:00
2210
Mürettebat giderleri alarm verdi!

Muhasebeci ve nakliye danışmanlık şirketi Moore Stephens tarafından hazırlanan yıllık gemi işletme maliyetleri raporu OpCost 2012 bulgularına göre, 2011 yılında işletme maliyetlerindeki genel artışın ana faktörü mürettebat giderleri oldu.

Moore Stephens ortağı Richard Greiner; "OpCost 2012 iyi hem de kötü haberler içeriyor. Kötü haber; bu maliyetler artmaya devam ediyor. İyi haber ise şu: maliyetler üç ya da dört yıl önce olduğu gibi hızlı bir artış göstermiyor"  dedi.

12. yıllık rapor olan son OpCost 2012 raporu, 2.700 'den fazla gemi ile ilgili veri içeriyor, ki bu bir rekor.

Genel olarak, yıllık işletme giderleri endüstri genelinde 2011 yılında yüzde 2,1 arttı. Bu artış bir önceki yıl %2,2 idi.

Cost 2012 raporu, dökme yük, tanker ve konteyner gemileri olmak üzere üç ana tonajda da 2011 yılında işletme maliyetlerinde artış olduğunu belirledi. Tanker ve dökme yük endeksi yıldan yıla 3 endeks puanı (veya %1,7) artarken konteyner gemileri endeksi 5 endeks puanı ya da yüzde olarak söylenirse, %3,1 artış gösterdi.

Geçen yılki OpCost raporunda dökme yük, tanker ve konteyner gemisi endekslerinde sırasıyla beş, iki ve üç puan artış görülüyordu.

2011 yılında, mürettebat maliyetleri yüzde 21 'lik artıştan sonra yıl bazında 3.3 arttı.

Konteyner tonajında, mürettebat maliyetinde ortalama artış %3,4 iken bu rakam bir önceki yılda %2,9 olmuştu. Küçük konteyner tonajında ise (1000 TEU'ya kadar) maliyet artışı %3,9 olarak gerçekleşti.

Mürettebat giderlerinde en büyük artışı 25.000 DWT üzeri büyük kuru yük gemileri ile küçük LPG gemileri (3.000 ila 8.000 m³) yaşadı. Her iki kategoride de artış %6,7 olarak gerçekleşti.

Bu arada, tanker kategörisinde mürettebat giderleri  2010 yılında yüzde 2,7 artış yaşamışken, 2011 yılında bu kategoride ortalama %2.2 artış yaşandı.

Dökme Yük Gemileri

Dökme yükte mürettebat giderlerinde 2010 yılında ortalama %4 artış olmuşken, 2011 yılında artış 2,8 olarak gerçekleşti. Panamx tonajda ise 2011 yılıa oranla mürettebat giderlerindeki artış %5,4 oldu.

Raporda şu değerlendirmeler yer aldı "2011 yılında mürettebat giderleri bir kez daha endüstrinin en göze batan giderleri oldu. Aslında, mürettebat giderlerindeki genel artış, 201o yılındaki artışa kıyaslandığında az da olsa daha düşük kaldı. "

Bu ekonomik oiklimin bir yansıması olabilir veya daha fazla şirketin denizcilikten çıkması ve gemilerin laid-up bağlanması nedeniyle olabilir. Ancak, mürettebat giderleri yüksek işletme maliyetleri içinde en büyük payı alsa da,  daha önceki yıllarda yayınlanan bazı yüksek artışlarla karşılaştırıldığında hala mütevazı kalıyorlar. Iyi insanlara yatırım yapmak denizcilik sektörü için bir zorunluluktur, ve uzun vadede maliyetini geri kazandıracaktır. "

Tamir ve bakım giderleri

Tamir ve bakım için, 2011 yılında %1,1 lik bir düşüş kaydedildi. 2010 yılında ise tamir ve bakımda %4,5 luk bir artış olmuştu.

Raporda, "tamir ve bakımda tek maliyet artışı yaşayan konteyner gemileri oldu. Tamir ve bakım maliyetleri konteyner gemilerinde %3,7 arttı. Tanker sektöründe tamir ve bakım maliyetlerinde genel olarak bir değişiklik yaşanmadı. Dökme yük gemilerinde ise tair ve bakım maliyetlerinde genel ortalamada %1,9 luk düşüş görüldü" bilgilerine yer verildi.

Yorumlar (3)
ahmet cavit gur 9 yıl önce
insanda biraz utanma olur.nasil bir rapor bu?

murettebatin aldigi parada gozu olanlari sevindirecek bir rapor.

tamir ve bakim giderleri azalmis iste.o azalmayi personele vermis olursunuz.olur biter.

zor duruma dusen armator zaten once personel maasina goz diker.bu rapor da onlarin elini kuvvetlendiriyor.

yakita,yaga,sigortaya,acenteye verilen paralar gorunmez.personel maasi denilince herkesin gozu olur.

bu rapor eger manipulatif ve de provaktif degilse en azindan kotu niyetli bir rapordur.

``cost 2012`` imis.sevsinler senin `cost`unu.
bbavci 9 yıl önce
Raporda acaba personel giderlerinde hangi kalemlerin arttığı da açıklanmış mı? Zira personel giderlerinin içerisinde sadece personel maaşı yer almamaktadır. Az maaş vermek için niteliksiz ve deneyimsiz insanları yoldan çevirircesine gemiye yollanırsa, gemi hayatına, örf ve adetlerine, göreve ayak uyduramadıkları vakit personel çevrimini arttırması sebebiyle personel değişimi sırasında oluşan konaklama, acenta ve ulaşım masrafları veya herhangi bir emniyet tedbiri usulu ile yapılmadığı vakit ( bu durum personele yeterli eğitimin verilmemesi veya verilen görev için yeterli deneyime sahip olmamasından kaynaklana bileceği gibi armatörün yeterli malzeme göndermemesinden de kaynaklanabilir)oluşan sağlık masrafları vs. de personel masrafları altında yer almıyor mu ?

Bu maliyetler ice-berg gibi işletmenin içinde olan buzdağının altını bilir ama karşıdan bakan sadece su üzerinde kalan kısmı görerek konuşur. Bu raporda da buz dağının altını analiz ettiklerini hiç sanmıyorum. Çünkü "kral çıplak" diyen satıcı müşteri bulamaz.Deniz Ulaştırma İşletme Yüksek Müh. (İşletme opsiyonu)

BBAvcı
eedemireren 9 yıl önce
GENCO, 53 dokme gemisi (3.8 milyon dwat) olan, Amerikada borsaya kayıtlı (NYSE : GNK) bir armator sirket. Borsaya kayıtlı oldugundan el mahkum her ceyrekte bir rapor yayınlıyorlar, 2012 3.ceyrek icin 38.4 milyon dolar zarar acıkadılar, 2012 ilk 9 ay zararları 99.3 milyon dolar ..

Kabaca, 2012 senesinde her gun ama her gun ortalama 400,000 dolar zarar ediyor….. sen bunu okurken 10000 dolar zarar ettiler bile..

Peki biz bunu nerden biliyoruz … herild bir kaynagımız var ;

http://www.heraldonline.com/2012/10/31/4379186/genco-shipping-trading-limited.html

++

Baktim bunlar icin Deutsche Bank bir analiz yapmis, bu sekilde onumuzdeki seneyi elde avucta ne varsa cıkarırda piyasa bu sekilde devam ettigi halde 2014 sıkıntıa dusme ihtimali vardır demis..Butun bunlari duyunca uzuldum, aldım telefonu elime aradım, kizim bana kim var orda artik personel mudurumu, operasyon mudurumu, genel mudurmu kimse hangisi serbestse bir bagla bakayım dedim, cıkan adamada bak duydum durumunuzu, taa istanbuldan arıyorum isletme misletmede okumuslugumuz var bilmedigimiz sey yoktur neden bir arayıp sormuyorsunuz hırbolar dedim, cok sasırdı… aman dedi seni Allah gonderdi bize cabuk soyle ısrar ediyorum rica ediyorum falan dedi yumusatti beni… bende adam boyle konusunca kıramadim olur dedim, basladım acıklamaya:

- Bir kere Kral Cıplak, daaa buradan bile gozukuyor, olay yani dedim…

- Sen simdi zarar marar 99 milyon filan birak bunları bunlar bisi degil asıl olay ahanda buzdagının altinca dedim… AYZZZBERG OLUM AYYZBERG… kaldırıp bakalım o zaman dedi..

- Bak dedim bi kere sen simdi kesin uc kurus icin ucuz personel calıstırıyorsundur ama aslında bunlara adam gibi kumanya hatta aslında –kendi gemin diye- malzeme bile vermiyosundur… Ohaaa ulan harbiden nerden bildin dedi !!!!

- Aman dedim sakin dert etme ben yetistim imdadına… yapacagın tek is dedim, hemen beni ise alacaksın, sizin orada NewYorkunda piyasada normal maas ne ise beni hemen bunun yuzde 20 ustunden ise alacaksın, bak sorunların nasılda cozulecek, 9 aya kalmaz ne zararı milyonlarca dolar kar yazacaksın dedim… Hay sen agzinla bin yasa, iyikide aradın, yoksa biz bunu nasıl dusunecektik, ah nerde bizde boyle keskin zeka, kalmadi artık walla dedi.. cok sevindi cok agladı (sevincten) cok memnun kaldı…Yours truly, III.George

http://www.taraf.com.tr/ahmet-altan/makale-kuzu-kebap.htm

18
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü