banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Müh. Feramuz Aşkın: “Piri Reis Gemisi eğitim için şarttır”

Geçtiğimiz günlerde ihale ile satışa çıkarılan Piri Reis Eğitim Gemisi’nin satılmasına karşı çıkan Müh. Feramuz Aşkın, “Tıp eğitimi için hastane neyse denizcilik okulu için de eğitim gemisi odur” dedi.

GÜNCEL 09.02.2022, 15:48 09.02.2022, 16:41 Halit Emre İbrahimoğlu
302
Müh. Feramuz Aşkın: “Piri Reis Gemisi eğitim için şarttır”

Geçtiğimiz günlerde Piri Reis Üniversitesi’nin denizcilik eğitimine katkı sağlamak amacıyla bünyesine kattığı, üniversite ile aynı adı taşıyan ve PRÜ’deki denizcilik öğrencilerinin uygulamalı eğitim ve denizde staj yaptığı gemi olan Piri Reis Eğitim gemisi ihale ile satışa çıkarılmıştı. 

Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV) tarafından kurulan Piri Reis Üniversitesi’nin, esi adı Ankara olan ve şu an okulla aynı adı taşıyan eğitim gemisini satma kararı almasına ilk itiraz, denizcilik sektörünün önemli isimlerinden Müh. Feramuz Aşkın’dan geldi.

Piri Reis Eğitim Gemisi’nin satılmasına karşı çıkan Müh. Feramuz Aşkın, “Tıp eğitimi için hastane neyse denizcilik okulu için de eğitim gemisi odur” dedi. Eğitim gemisinin bir denizcilik okulu için olmazsa olmaz olduğunu belirten Aşkın, “Dünyada gemisi olan az sayıda prestijli denizcilik üniversitesi bulunuyor. Gemi, üniversiteye de küresel anlamda değer katıyor” dedi.

Alternatifi yok

Polonya yapımı ropax tipi geminin teknik açıdan çok daha uzun yıllar hizmet vermeye müsait olduğunu belirten Aşkın, halen Türk Loydu klaslı geminin survey sürecinin tamamlanmasının mümkün olduğuna işaret etti. Zamanında Ankara ile beraber “eğitim gemisi olabilecek” bir diğer gemi olan Samsun gemisinin de satıldığını ve eğitim gemisinin alternatifinin kalmadığını belirten Aşkın, “Gemi üniversiteye alınmadan önce Denizciler A.Ş. tarafından ciddi yatırım yapılarak büyük ölçüde yenilenmişti. Piri Reis satın aldıktan sonra da eğitim güvertesi ve seminer salonları gibi ilave geliştirmeler yapıldı. Piri Reis gemisi, başta öğrenciler olmak üzere denizcilik camiamız için büyük bir kazanım iken bu olanağı kaybetmek doğru olmayacaktır” diye konuştu.

Staj için olmazsa olmazdır

Geminin 12 aylık zorunlu staj zorunluluğu bulunan denizcilik öğrencilerinin, özellikle ilk staja başlama yeri olarak çok iyi bir proje gemisi olduğunu dile getiren Aşkın, “Bu, basit bir kısa dönem stajı değildir. Bu gemide yapılan bir aylık bir staj dahi, ticari gemilerde yapılacak daha uzun süreli stajlara uyum açısından çok faydalıdır. Dahası bu gemi, sıradan bir staj gemisi değil eğitim gemisidir. Çok sayıda öğrenciye gruplar halinde temel bilgiler doğrudan uygulamalı olarak verilebilmektedir. Gemide aynı zamanda bir kamp ve kaynaşma ortamı da sağlanmaktadır” dedi.

İç kavgaya kurban gitmesin

2013 yılında geminin alınması için İMEAK Deniz Ticaret Odası’nda (DTO) konunun tüm yönleriyle tartışıldığını hatırlatan Aşkın, “Geminin oybirliğiyle alınmasına karar verilmişti. Şu an ne oldu da satış kararı verildi. Umarım yaklaşan DTO seçimleri öncesi rekabetin getirdiği bir sorun yoktur” dedi.

19 Mayıs’ın simgesi oldu

Türkiye’de denizcilik öğrencilerinin halen ciddi staj sorunu yaşadığını ve Piri Reis Gemisi’nin sadece kendi üniversite öğrencilerine değil diğer üniversitelerin öğrencilerine de destek sağladığını dile getiren Aşkın, “Fayda maliyet açısından bakıldığında da üniversitenin gemisi çok büyük artı değerdir. 19 Mayıs 2019 tarihide bu gemi Samsun’a giderek ‘Bandırma Vapuru’ gibi manevi bir değer kazanmıştır. Tüm Türkiye o gün gemimizi gururla izlemiştir” diye konuştu. Aşkın, kamuoyunda gemisi olan üniversite imajı var iken, yeni bir gemi gündeme alınmadı ise ve kamusal yararı çok büyük olan geminin elden çıkarılmasına ne gerek vardır diyerek geminin satış işlemin biran önce durdurulmasını istedi.

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (1)
C.y 4 ay önce
Kesinlikle haklı katılıyorum bu gemi satılmamalı asla eğitim için bu çocuklar yana,yana gemi arıyor ve çok düşük ücretler ile gemilerde stajyerlik ediyorlar birde olmadık hakaretler görüyorlar neden gemiye ilk gittiğinde hangi okuldansın onların okulundan değil isen vah haline ayrımcılık okulculuk yok bize şunu ettiler bizde bunu edecez uyku yok sürekli azarlama iyi olanlar istisnasız tabiki hazır böyle bir gemi var iken neden bu çocuklar bu gemide stajyer etmesinler hangi zihniyet bu gemiyi satış için Ok veriyor nasıl bir anlayış nasıl bir düzen bu yaaa
26
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:14
Günün Karikatürü Tümü