banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

MSC: ''Hiçbir çözüm işe yaramıyor!''

Hindistan Ulusal Denizciler Sendikası'nın IMO'ya 10.000 mesajın gönderilmesi için çağrı başlatmasının ardından Çin ile Avustralya arasındaki kömür ticareti anlaşmazlığı nedeniyle Çin kıyılarında bekleyen gemilerdeki durum tüm dünyanın dikkatini çekti.

GÜNCEL 22.12.2020, 09:43 22.12.2020, 10:32 Halit Emre İbrahimoğlu
299
MSC: ''Hiçbir çözüm işe yaramıyor!''

Yazdan bu yana Çin açıklarında Çin ile Avustralya arasındaki kömür ticareti anlaşmazlığı nedeniyle 20 veya daha fazla geminin bekletildiği bilinmekteydi. Bu gemilerde çalışan mürettebatın birçoğunun 20 ay kadar gemide olduğu bildirilirken, Çin COVID-19 kısıtlamalarını gerekçe göstererek kömürü indirme veya mürettebat değişikliği yapmayı ısrarla reddetti. Gemi operatörleri ise mürettebat değişikliklerini gerçekleştirmek için alternatif limanlara uğrak yapmak adına kargolarıyla ayrılmayı reddetti.

MSC'nin teklifleri geminin kiralama tarafları tarafından reddediliyor!

MSC, ağustos ayından bu yana Çin'de bekleyen Anastasia isimli gemideki mürettebat değişikliği krizine acil çözüm çağrısında bulunan bir bildiri yayınladı. Bildiride; "MSC, geminin yolculuğu sırasında defalarca, gemideki denizcilerin ailelerinin yanına dönmeleri için mürettebat değişikliğinin yolunun açılmasını talep etti. MSC'nin bu teklifleri geminin kiralama tarafları tarafından henüz uygulanmadı ” ifadelerini kullandı.

Geminin teknik operatörü olarak MSC, mürettebatla düzenli iletişimi bırakmadığını ve bir klinik psikologun gemi mürettebatına uzaktan destek verdiğini belirterek şirketin elinden geleni yaptığını ve aynı zamanda mürettebat değişikliğini kolaylaştırmaya çalıştığını söyledi.

MSC'nin gemiye doktor göndermesi engelleniyor!

Yerel makamların, MSC’nin gemiye doktor gönderme girişimini kısa süre önce engellediği ve şirketin şu anda bunu gerçekleştirmek için diplomatik kanallara başvurduğu biliniyor. MSC, şu ana kadar hiçbir çözümün işe yaramadığının ısrarla altını çiziyor. Şirket, gemi kaptanına mürettebat değişikliği için en yakın limana girme emri veremeyeceğini çünkü bunun sonucunda geminin tutuklanıp el koyulabileceğini belirtiyor.

''Uluslararası kuruluşların dikkatine sunduk!''

MSC, çeşitli makamlarla bilgi paylaştığını ve hükümetleri bu büyüyen insani soruna ilgi göstermeye teşvik ettiğini bildirerek; "Konuyu BM Uluslararası Denizcilik Örgütü ve diğer uluslararası hükümet ve sanayi kuruluşlarının dikkatine sunduk." ifadelerini kullandı.

Mürettebat Değişikliği Yok maddesi!

IMO, IMO Genel Sekreteri Kitack Lim adına 18 Aralık 2020 tarihli bir genelge yayınlayarak, charterpartilerdeki "mürettebat değişikliği yok" hükümlerine karşı çıkarak, bu tür maddelerin mahsur kalan denizcilerin vahim durumunu kötüleştirdiğini ve üstlenilen çabaları baltaladığını vurguladı. IMO, belirli gemilerde mürettebat değişikliklerini engelleyen ve gemilerin mürettebat değişikliklerinin gerçekleşebileceği limanlara uğrak yapmasını engelleyen endişe verici bir anlaşma maddesinden haberdar edildiğini söylüyor. Buna göre bazı gemi kiralayıcıları, kiralama partilerine 'mürettebat değişikliği yok' maddesini anlaşmaya dahil edilmesini talep ediyorlar. Bu nedenle kiralayıcının kargosu gemideyken mürettebat değişikliği yapılmasının önünün kapatıldığı ve bunun mürettebatın insani haklarını aykırı olduğunun altı çizildi.

IMO, hiçbir mürettebat değişikliği maddesinin mevcut krizi çözmek için girişilen çabaları baltalamadığını ve Birleşmiş Milletlerin Denizcilik Çalışma Sözleşmesine uyumu sağlamaya yönelik eylemlerine karşı gelmediğini hatırlattı. IMO, özellikle kiracıları ve gemi sahiplerinden ''Mürettebat Değişikliği Yok'' maddelerini koymamaya çağırıyor. IMO, sözleşmelerin mürettebat değişikliklerine izin veren maddeler içermesi gerektiğini ısrarla vurguluyor.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (1)
Hüsamettin Canbilen 10 ay önce
kira sözleşmelerinde mürettebat değişikliği yok maddesini koymayın demek kolay da,kimse armatörlerin neden böyle bir seçeneği kabul etmek zorunda kaldıklarını sormuyor. Armatör çok sadist bir insan olduğu için mi bunu kabul ediyor? yoksa başka çaresi kalmadığı için mi? Piyasada çok fazla yük var da ,armatör seçim hakkı mı var?? Kitac Lim amca da ahkam kesiyor oturduğu yerden.Bence yapılacak tek iş var Birleşmiş milletlerden karar çıkartıp,kira sözleşmelerine gizli veya açık bu maddeyi koyan veya teklif edenler ulıslararası suç işlemiş kabul edileceklerdir dense acaba ne olur?? tıpkı uyuşturucu,insan ticareti vs gibi. Biraz aşırı mı oldu acaba?? Denizci dostlarımız ne derler?? İnsan haklarına aykırı ve özgürlüğü kısıtlayıcı bir hareket,resmi olarak adam alıkoymak gibi bir suç.Armatörler de denizcilerde çok zor günlerden geçiyorlar.Biraz empati yapmaya ihtiyaç var. Çin devletinin yaptığı kabul edilir gibi değil.İnsan hayatının bir değeri olmadığı,insan hakları ihlallerinin had safhada olduğu ülkeden başka bir şey beklenmezdi zaten.Çin işkencesi diye boşuna söylenmemiş.Adamlar bu işte usta!!!
17
az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü