banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Mira Gemisi Mürettebatı İstanbul'da

Hindistan'ın 15 mil açığında yaklaşık 4 ay mahsur kalan Mira Denizciliğe ait Mira gemisinin 16 Türk 8 Azeri denizcisi İstanbul'a geldi.

GÜNCEL 25.05.2009, 19:34
2216
Mira Gemisi Mürettebatı İstanbul'da

Gözyaşartan kavuşma      

Hindistan'ın 15 mil açığında yaklaşık 4 ay mahsur kalan Mira Denizciliğe ait Mira gemisinin 16 Türk 8 Azeri denizcisi İstanbul'a geldi. Denizcilerin İstanbul'a gelişinde aileler uzun zaman beklemenin verdiği hasretle yakınlarını karşılarında görünce sevinç çığlıkları attı .Çocuklarına kavuşan annelerde bol bol gözyaşı döktü. Uçağın inişi öncesi aileler Dış Hatlar Terminali'nde bir araya geldi.

Türk Hava Yollarına ait uçakla Mumbai'den İstanbul'a gelen 16 Türk gemiciyi aileleri ve CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal karşıladı.Aileler ve gemicilerle bir basın açıklaması yapan Soysal, mahsur kalan mürettebatın ailelerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde sesini duyurduğunu anlatarak, birilerinin yaşananlara kulaklarını tıkadığını ifade etti.

Soysal, mürettebatın sağ salim gelmesinin mutluluğunu yaşadığını söyleyerek, "155 gündür bir dram yaşanıyordu. Kayıt dışı çalıştırılan ve orada açlığa susuzluğa mahkum edilen gençlerimiz ailelerine kavuştular. Medya bu konuda üzerine düşeni yapmıştır. Hiçbir gencimiz dünyanın bir ucunda mahsur kalmamasını diliyoruz. Bu konuda daha duyarlı olmamız gerekiyor" dedi.

Panama bayraklı Mira isimli geminin kaptanı Hasan Sandıkçı gemide 3 ay kaldıklarını anlatarak, okyanusta yaşana hava şartlarından dolayı geminin daha fazla dayanmasının mümkün olmadığını dile getirdi.Sandıkçı, geminin su aldığını ve yakıtları olmadığından gemideki suyu tahliye edemediklerini anlatarak, Dışişleri Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı ve Hindistan'daki Büyükelçilik yetkililerinin kendileriyle yakından ilgilendiğini kaydetti. Hindistan'daki bürokrasinin çok ağır işlediğini belirten Sandıkçı, kurtarılmalarını sağlayan herkese teşekkür ettiğini söyledi.Mürettebattan Mustafa Öksüz de yardım çağrılarına cevap alamadıklarını anlatarak, gemideki suyu tahliye etmek için kendilerine yakıt getiren gemiye bindiklerini ve bu sayede kurtulduklarını ifade etti..

Aşçıbaşı Murat Aygür'de "Suyumuz yoktu hiçbir şeyimiz yoktu.Hayatta kalma mücadelesi verdik.ödiye konuşurken altı aydan beri maaş alamadıklarını ve tekrar denize açılacaklarını da sözlerine ekledi. Atatürk Havalimanından ayrılan Türk mürettebat kendilerini karşılamaya gelen bir avukata vekaletname vermek üzere notere gitti.

Mira Gemisi'ndeki Türk mürettabat döndü / 3
 
Mira Gemisi'ndeki Türk mürettabat döndü / 1

Mira Gemisi'ndeki Türk mürettabat döndü / 2

 

Yorumlar (5)
MV NORDSTAR GEMISI MURETTEBATI 12 yıl önce
Oncelıkle Bızımle hemen hemen aynı sartlarda olan MIRA gemısının personelının kurtuldugunu duymak benı ve gemıdekı dıger arkadaslarımı gercekten cok sevındırmıstır. denızcı arkadaslarımızın ve aılelerının bundan sonrakı yasamlarında allah yardımcıları olsun...Mıstral denızcılıge aıt MV NORDSTAR gemısı murettabatı olarak 7 aydır maas almaksızın ınsafsızca burada terkedılmıs bulunmaktayız.11 aydır gemımız cınde tersane bulunmaktadır. sırketımızın odeyemedıgı tersane borclarından oturu sankı bunun sebebı bızmısız gıbı neden fatura bızlere kesılıyor bunuda anlamıs deılız.MIRA gemısı ıle ılgılenen sayın bakanlar ve bu gemı murettabatının kurtulmasında emegı gecen dıger tum ınsanlara burdan seslenmek ıstıyorum. lutfen bızlerede bıran once yardımcı olunuz.saygılarımla....
ozan alayvaz 12 yıl önce
siz en azından karadasınız armatörlerin coğunu tedbirsiz yakalandığı bu ağır krizde sizde malesef sıkıntılı gunler yaşıyorsunuz ancak unutulmaması gereken bır konuda son 2 yıldır en çok kazanan sektörlerin başında denizcilik geliyor
HALİL AĞCA 12 yıl önce
BEN BU MİRA GEMİSİNİN 4. ÇARKÇISIYDIM. BU 155 GÜNLÜK SÜRECTE BİZLER ÇOK ZOR DURUMDA KALDIĞIMIZ GİBİ AİLELERİMİZDE AYNI ZORLUKLARI YAŞADILAR.ÖNCELİKLE BİZİM TÜRKİYEYE DÖNMEMİZ İÇİN ÖNCELİK EDEN CHP İSTANBUL MİLLET VEKİLLİ ÇETİN SOYSAL'A VE AİLELERİMİZE SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ. TAMAM YİNE DEVLET YETKİLİLERİNİN KABULÜ İLE DÖNDÜK ANCAK BEN KENDİ AİLEM DEN ÖRNEK VERECEK OLURSAM BABAM DAHA 2 AY ÖNCESİNDEN YAZMIŞ OLDUĞU DİLEKÇENİN SONUCUNU ALAMAMAKLA BİRLİKTE BAZI MAKAMLARDAN BÖLE BİR DİLEKÇENİN OLMADIĞI CEVABI ALINIYOR.İSİM KULLANMAK İSTEMİYORUM AİLELER BAZI MAKAMLARA BAŞ VURDUKLARINDA BİZLERİ KORSANLIKLA SUCLUYORLAR NEYE DAYANARAK??? MİRA FİRMASI BİZİM GEMİYİ KAÇIRDIĞIMIZI BEYAN ETMİŞ:) AMA BU BİLDİRİ ACABA NEZAMAN OLUYOR??? MAYIS AYINI YARISINA YAKIN BİR TARİH... BİZİM HİNDİSTANA GELİŞ TARİHİMİZ BİR KERE 19 ŞUBAT 2009.ŞİMDİ SİZE SORUYORUM BİR GEMİ KAÇIRILSA GEMİNİN SAHİBİ 3 AY SONRA MI GEMİSİNİN KAÇIRILDIĞINI YETKİLİLERE BİLDİRİR? DAHA BİZ HİNDİSTANA GELMEDEN ZATEN YAKALANIRDIK ÇÜNKÜ GEMİ ABUDHABİDEN GELİRKEN COMBAT KÖRFEZİNDEN GEÇECEK VE DE BUNU BİZİM AİLELERİMİZE SÖYLEYEN ŞAHISLAR BİZİ KURTARDIKLARINI İDAA EDEN KİŞİLER.BENİM AİLEM YASAL YASIŞMALARA BAŞLADIĞINDA 2009 YILI MART AYI İDİ. AMA AİLELERİNİN SESİNİ DUYURMASI MAYIS AYI OLDU(BASIN YOLU).SESİMİZİ EN İYİ DUYURDUĞUMUZ ZAMAN SHOW TV ALİŞAN - ÇAĞLA ŞİKEL' İN BİRLİKTE SUNMUŞ OLDUĞU HERŞEY DAHİL PROĞRAMI İDİ.BÜROKRASİNİN AĞIR İŞLEDİĞİ SÖYLENEN HİNDİSTAN BİLE TÜRKİYE BÜROKRASİNDEN DAHA İYİ OZAMAN ÇÜNKÜ BASINDA ÇIKANA KADAR HAKKIMIZDA HİÇ BİR YASAL GELİŞME OLMAMIŞ. ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE SÖYLÜYORUM ARTIK GEMİDE SABIR KALMAMIŞ MİLLET OKYANUSA ATLAYIP Bİ ŞEKİLDE KURTULMA UMUDU TAŞIYOR, MÜRETTEBATIN BİR KISMI MADEM BİZ BURDA ÖLECEĞİZ OZAMAN GEMİDE BENLE BİRLİKTE GİDECEK DİOR BİR KISIMDA HALA İÇİNDEKİ SON UMUTLARINI TAŞIYARAK DİĞER ARKADAŞLARINI TESELLİ ETMEYE ÇALIŞIYORDU.ARTIK İNSANLARA NASILSIN SORUSU İĞNELEYİCİ BİR SORUYMUŞ GİBİ GELİYOR SORUYU SORANA YÖNELTİLEN BAKIŞLAR ÇOK FARKLI OLUYORDU.... TEKRAR EN BAŞTA ÇETİN SOYSAL'A SONRA AİLELERE VE BASINA OLMAK ÜZERE MİRA GEMİSİ MAĞDURLARI ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM VE BİZİM KURTULMAMIZI TAM ZAMANINDA SAĞLADILAR BİR 10 - 15 GÜN SONRASINI DÜŞÜNEMİYORDUK ARTIK... BU ARADA UNUTMADAN SÖYLEMEK İSTERİM Kİ BİZ KUMANYASIZ KALDIĞIMIZ EN SON ZAMANDA ACENTA ALACAĞINI BAHANE EDEREK BİZE KUMANYA YOLLAMAYACAĞINI SÖYLÜYOR EN AZINDAN GETİRECEĞİ KUMANYANIN PARASINI İSTİYORDU BU DURUMDADA YİNE BİZE İKİ SEFER OLMAK ÜZERE KUMANYAMIZI YOLLAMIŞTIR.

salih korkmaz 12 yıl önce
baştan söylemek istemiş oldugum şey kardeşlerim sizlere bu mira gemisinde çalışmış olan hüseyin kurtuldu kardeşimin arkadaşlarına çok slm ama ne yazık ki işte ölümlü dünya bugün varız yarın yokuz kardeşim hüseyin kurtuldu artık aramızdan ayrılmış olaraktan tüm arkadaşlarının tekrardan başımız sag olsun diyorum acımız büyük ama işte kader yazı böyleymiş lüten arkdaşlar emliyet kemerimizi takalım artık başka canlarda gitmesin söylemek istedigim şimdilik bu kadar herkeze çok teşekürediyorum saygılarımla.....
DEMET ARABACI 12 yıl önce
MİRA 2.KAPTANI UĞUR ARABACININ EŞİYİM EŞİM HİNDİSTANDA MİRA GEMİSİNDE AYLARCA MAHSUR KALDI EVET ARTIK BİTTİ ÜZERİNDEN AYLAR GEÇTİ AMA BİZİM O GÜNLERDE YASADIKLARIMIZ BİZLERDE DERİN İZLER BIRAKTI.ŞİRKETLERE VE İNSANLARA OLAN GÜVENİMİZ BİTTİ TÜM DENİZCİ EŞLERİNE ALLAH SABIR VERSİN.DENİZCİLEREDE SELAMET....
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü