Metin Kalkavan Maris'i Doğuş Grubu’na satıyor

5 yıl önce Marmaris Select Maris Otel’i ve 2005 yılında ise Port Göcek’i Yapı Kredi Bankası’ndan satın alan Turkon Holding’in İcra Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, tesisleri satıyor.

Metin Kalkavan Maris'i Doğuş Grubu’na satıyor

‘Aile bağı’yla aldığı Maris’i 5 yıl sonra Doğuş’a satıyor      
 

5 yıl önce Marmaris Select Maris Otel’i ve 2005 yılında ise Port Göcek’i Yapı Kredi Bankası’ndan satın alan Turkon Holding’in İcra Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, tesisleri Doğuş Grubu’na satıyor. Kalkavan, 2004 yılında Marmaris Select Maris Otel’i 24.5 milyon Euro’ya aldıklarında, “Ailece Maris’le gönül bağımız var” demişti.

2004 yılında Marmaris Select Maris Otel’i, 2005 yılında ise Port Göcek’i Yapı Kredi Bankası’ndan satın alan Turkon Holding’in İcra Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, şimdi de otel ve marinayı Doğuş Grubu’na satmaya hazırlanıyor. 2004 yılında 24.5 milyon Euro’ya satın aldığı Marmaris Select Maris için “Fiyat, değerlendirme raporunda çıkan rakamdan yüksek, ama ailece Maris’le gönül bağımız var” diyen Kalkavan, Port Göcek Marina’nın ve Marmaris’te bulunan Select Maris Oteli’nin tüm kullanım haklarının Doğuş Grubu’na devri için çalışmalara başladı. Bu anlaşmayla birlikte, Doğuş Grubu’nun Türkiye’de sahip olduğu marina sayısı 3’e, otel ve tatil köylerinin sayısı 8’e, toplam yatak kapasitesi de 5 bin 150 ulaşacak.

2 bin 835 teknelik kapasite

Halen Türkiye’de D-Marin Turgutreis ve D-Marin Didim marinalarıyla Ege ve Akdeniz’deki yat tutkunlarına hizmet veren Doğuş Grubu, 375 deniz, 160 kara bağlama kapasiteli Port Göcek’i bünyesine katarak Türkiye’de marinacılıktaki kapasitesini 1525’i denizde, 910’u karada olmak üzere, toplam 2 bin 435’e çıkaracak. Doğuş Grubu, Hırvatistan’la beraber D-Marin markası altında denizde ve karada toplam 2 bin 835 bağlama yeri kapasitesine ulaşmış olacak.

Turkon Holding ile varılan mutabakat sonucu bundan böyle Doğuş Grubu çatısı altında faaliyet gösterecek olan 44’ü suit toplam 274 oda ve 553 yatak kapasiteli Marmaris Select Maris Oteli ile grubun sahip olduğu otel ve tatil köylerinin sayısı 8’e, toplam yatak kapasitesi ise 5 bin 150’ye çıkacak. Halen aralarında Park Hyatt Istanbul, Hyatt Regency Istanbul, Sheraton Antalya, Maritim Hotel Grand Azur’un da yer aldığı otelleri bünyesinde bulunduran Doğuş Grubu, bu satın alma ile otelcilik alanındaki büyüme hedefi doğrultusunda bir adım daha atmış olacak. 156 bin metrekare toplam alan, 35 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu 5 yıldızlı Otel’in, kendine ait koyları bulunuyor.

Turizmde küçülme kararı aldık

TURİZM sektöründen tamamen ayrılmayı düşünmediklerini dile getiren Turkon Holding İcra Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, şöyle konuştu: “Şirketler bazen küçülür bazen büyür. Bugünkü şartlar gereği böyle bir karar aldık. Denizcilik sektörüne biraz daha ağırlık vermek istedik. Şirketlerin bazen böyle dönemleri olur. Ancak sektörden tamamen çekilmek gibi bir düşüncemiz yok. Diğer tesislerimiz çalışmalarına devam ediyor.”

Turizme inandığımız için yatırım yapıyoruz

DOĞUŞ Grubu’nun turizmde büyüme stratejisi çerçevesinde çeşitli fırsatları değerlendirdiğini belirten Doğuş Holding CEO’su Hüsnü Akhan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Port Göcek ve Marmaris Select Maris için alınan prensip kararı ile hem marinacılık hem de lüks otel segmentindeki iddiamızı bir kez daha ortaya koymuş olduk. Türkiye’de turizm sektörünün potansiyeline inanıyoruz. Hırvatistan’da da marina yatırım ortaklığımızı başlattık. Dalaman’da yeni marinanın proje hazırlıkları devam ediyor. Bugün ise, Doğuş bünyesine, iki önemli değeri daha katmak üzere bir mutabakat sağladık.”

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176