banner191

banner148

banner179

banner176

Meksika Körfezi'nde Batan Gemi Korsanların!

Meksika Körfezi'nde 2002'de bulunan gemi enkazı üstünde araştırmacılarının yaptığı çalışmalarda, enkazın "privateer"lara yani bir ülkenin izni ile çalışan korsanlara ait olduğu

GÜNCEL 11.03.2009, 03:30
Meksika Körfezi'nde Batan Gemi Korsanların!

Meksika Körfezi'nde batan gemi, korsanların çıktı   

LONDRA - - Meksika Körfezi'nde 2002'de bulunan gemi enkazı üstünde Teksas Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı çalışmalarda, enkazın "privateer"lara yani bir ülkenin izni ile çalışan korsanlara ait olduğu belirlendi. Yaklaşık 200 yıl önce battığı tahmin edilen enkazdan içinde hokka, Fransız şarap şişeleri, İngiliz birası şişeleri, parlak beyaz tabaklar, bakır kaplar, kılıç, kum saati, tüfek, kitaplarında içinde olduğu 500'den fazla eşya bulunmuştu.

2007'de yapılan araştırmalarda geminin adına ait herhangi bir bulguya rastlanmamış, korsanlara mı yoksa ticaret yapan birilerine mi ait olduğu belirlenememişti. Ancak son yapılan araştırmalarda geminin 1812 Savaşı'na yakın dönemlerde İngiliz Savaş gemileri tarafından tespit edildiği ve kaçmaya çalışırken alabora olarak batmış olabileceği tespit edildi. İçinde kılıç, silah gibi aletlerin bulunması da geminin kendilerini korsanlardan korumaya çalışan privateerlara ait olabileceği ihtimalini kuvvetlendiriyor. Araştırmayı yürüten ekipten William Bryant, şu an için hiç bir şeyin kesin olmadığını ama, bulgularının kendilerini böyle yönlendirdiğini söyledi.  


 

Yorumlar (0)
23°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?