banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Mavi Marmara'nın En Küçük Yolcusu İstanbul'da

İsrail'in operasyon düzenlediği Mavi Marmara'da bulunan Nilüfer Çetin, 1,5 yaşındaki oğlu Türker Kağan Çetin ve Gazze adlı gemideki Tahsin Kul Türkiye'ye geldiler.

GÜNCEL 01.06.2010, 12:05
1998
Mavi Marmara'nın En Küçük Yolcusu İstanbul'da

Mavi Marmara'nın en küçük yolcusu İstanbul'da

İsrail'in operasyon düzenlediği Mavi Marmara'da bulunan Nilüfer Çetin, 1,5 yaşındaki oğlu Türker Kağan Çetin ve Gazze adlı gemideki Tahsin Kul Türkiye'ye geldiler.

Atatürk Havalimanı'nda dehşet dakikalarını, "Mavi Marmara felaketi yaşadı, gemi kan gölüne döndü" sözleri ile anlattı.

THY’nin Tel Aviv-İstanbul seferini yapan tarifeli uçağıyla saat 07:10’da gelen ve küçük oğlu Türker Kağan Çetin ile kameraların karşısına geçen Nilüfer Çetin, “Bebeğim olduğu için ilk kurtulan yolculardan biri oldum. Şuan Mavi Marmara gemisinin tamamı kan. 4 tane yaralının durumu ağır" dedi. 19 ölü, 14 kaybolan insan olduğunu ifade eden Çetin konuşmasını şu şekilde devam ettirdi:

“Ağır yaralı 4 kişi helikopterle Asdod Limanı’na götürüldüler. Şu an ölenlerden kaçı Türk kaçı diğer milletlerden belli değil. 25 kayıpla başladık. 11 tanesine ölü olarak ulaştık. Ancak verilen hiçbir rakamın doğru olduğundan emin olamıyoruz. İsrail askerleri Mavi Marmara gemisine yaklaşırken önce uyarı ateşi ile başladılar. Sonra saldırı ateşi yapıldı. Sonra ses ve sis bombaları atıldı. Sonra geminin tepesinden helikopterlerden aşağıya halatlarla askerler inmeye başladılar. Çok sayıda insan gazdan etkilendi. Taciz atışı saldırı atışına döndü. Geminin iskele sancak kısmında sert çatışmalar oldu" diye konuştu

Gemidekiler dehşeti anlattı

Gemidekiler dehşeti anlattı

Gazze'ye yardım götüren ve uluslar arası sularda İsrail'in saldırısına uğrayan filodaki 'Gazze' adlı geminin üç mürettebatı yurda döndü. Mürettebattan Kutlu Tiryaki, İsrail askerlerinin silah kullandığını belirterek, “İnsanlar kendilerini suyla korumaya çalış” dedi.

Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla, saat 22.20 sıralarında İstanbul’a gelen geminin 3 mürettebatı Kutlu Tiryaki, Asım Emir ve Bayram Kalyon yakınları tarafından karşılandı. İsrail askerlerinin Türk gemilerine askeri gemiler, helikopter ve hücum botlarla saldırdığını belirten Gazze gemisinin telsizcisi Kutlu Tiryaki,

 “Yaklaşık 68 mildeyken operasyon yapacaklarını bize duyurdular. Silah olmadığını insanı yardım taşıdığımızı belirtmemize rağmen uyarılara devam ettiler. Mavi Marmara gemisine operasyona başladılar. Mavi Marmara gemisinden gelen direktifle kaçmaya başladık ama bizi yakaladılar. Bir saat önce bütün iskele sancak tarafından hücum botlarla gemimize çıktılar. Güverteye çıktık ellerimizi kaldırarak bekledik. Bize herhangi bir sert davranış olmadı ama Mavi Marmara gemisine rastgele ateş açtıklarını gördük.

Mavi Marmara kaptanı bize, ‘rastgele ateş açıyorlar. Siz buradan uzaklaşın’ dedi. Gemiye çıkan askerler bizi dinlenme odasında topladılar. Tek tek sorgumuzu aldılar. Daha sonra kıyıda bizi gemidin inderdiler ve tel örgülü araçlarla bir yere götürdüler. Sınır dışı edileceğimizi anlatan bir kağıt imzalattılar. Bir sürü soru sordular. Fotoğraflarımızı çektiler. İmzalttıkları kağıtta ne yazdığını bilmiyoruz” dedi.

GEMİYE ÇIKAMAYINCA HELİKOPTERLE ASKER İNDİRDİLER

İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisinin her tarafını sardığını belirten Bayram Kalyon da, “Orada tek silahımız suydu. Biz de onlara suyla müdahale etmeye çalıştık ama onlar direk Mavi Marmara gemisine hücum ettiler. O geminin her tarafını sardılar. Gemiye çıkamayınca helikopterlerle asker indirdiler. El bombası ile gemiye saldırı yaptılar. Biz baktığımızda aşağıya doğru ateş kıvılcımları atılıyordu. İfademiz alındı zırhlı arabalarla bizi havalimanına götürdüler. Orada bekledik sonra THY uçağına koydular ve Türkiye’ye gönderdiler. Bize neden geldiğimizi amacımızın ne olduğunu sordular. Ne iş yaptığımızı sordular” diye konuştu.

 

 

 

Yorumlar (1)
Halil Canlı 12 yıl önce
Bu kadın anne mi şimdi?? Onu kınıyorum. Kendi iradesiyle karar veremeyecek yaştaki çocuğunu kendi egosu veya bilemeyeceğim hangi anlamsız zaafı uğruna tehlikeye sürüklemiş.
19
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü