Marmaris Ve Datça Köylerinde İmar Planı

Datça ve Marmaris’in 16 ‘köy’ünde yıllardır çözülemeyen imar planı sorunu için harekete geçildi. Bu kapsamda Bozburun’a Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) girmesi gündemde

Marmaris Ve Datça Köylerinde İmar Planı

Marmaris ve Datça köylerinde imar planı hazırlığı

MUĞLA - Datça ve Marmaris’in 16 ‘köy’ünde yıllardır çözülemeyen imar planı sorunu için harekete geçildi. Bu kapsamda Bozburun’a Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) girmesi de gündemde.

İmar planı için önce Valilik etüt çalışması yapacak. Ardından Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇKK) iki ayda imar planı hazırlayacak. Gerekli 1 milyon lira, ÖÇKK ve Özel İdare’nin kasasından çıkacak. Hedef, ‘başta Bozburun ve Palamutbükü’nde kaçak yapılaşma ve yıkımların bitmesi’ olarak belirtiliyor. Çalışma için Başbakanlık ve ilgili bakanlıklardan destek sözü alındı.

Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak “Köylüye müjde” diyerek çalışma hakkında bilgi verdi.

“Hangi köyün hangi sektörde gelişeceği üzerinde köylülerle karar vereceğiz. Örneğin Datça’nın Palamutbükü köylüsü daha çok sağlık turizmi üzerinde duruyor. Sındı köyü tarımsal faaliyetler istiyor. Deniz turizminde öne çıkmak isteyen köylerimiz var. Köyün gelişimini ve planlarını bu yönde yapacağız. (...) Özellikle kıyı kenar çizgisi yasası elimizi kolumuzu bağlıyor.

Şu an olmasa bile gelecekte  Selimiye gibi köyleri ‘balıkçı köyü’ veya ‘kıyı yerleşimi’ gibi sınıflandırmayı, durumunu koruyacak biçimde yeni bir kanun çıkararak sorunu çözmeyi tasarlıyoruz. (...) Bozburun Belediye Başkanlığı kabul ederse, kentsel dönüşüm öneriyoruz. Kaçak veya çöküş döneminde, ekonomik değeri olmayan, kullanılması imkânı bulunmayan yerler yerine, TOKİ ile anlaşarak yöreye uygun tek veya iki katlı yeni binaların yapılması söz konusu. Köylünün cebinden para çıkmayacak.”

 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176