Marmaray'a Otoyol Kardeş Geliyor...

İstanbul'un iki yakasını denizin altından bağlayacak lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesi, 17 Mart 2008 tarihinde gerçekleştirilecek

Marmaray'a Otoyol Kardeş Geliyor...

Tüp Tünel İhalesi 17 Mart'ta

İstanbul'un iki yakasını denizin altından bağlayacak lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesi, 17 Mart 2008 tarihinde gerçekleştirilecek.

Tünelden geçiş ücretleri, tek yön için 4, çift yönlü ise KDV hariç 8 dolar olarak belirlendi.
 
Demiryolları, Limanlar, Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü'nce (DLH) yürütülen projede, ihale aşamasına gelindi.
 
İstanbul boğazında, 2004 yılı Mayıs ayında kamuoyunda Marmaray olarak bilinen Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi inşaatının başlamasının ardından, demiryolu tüneline ek olarak, boğaz geçişindeki karayolu trafiğini rahatlatacak karayolu tünelinin yapımı için çalışma başlatıldı.
 
Projenin kapsamı genişletildi
 
Denizin altından iki kıtayı birleştirecek karayolu tünelinin, Yap-İşlet-Devret modeli ile hayata geçirilmesine karar verildi. Bunun için uluslararası ihaleye çıkıldı.
 
Ocak 2008'de gerçekleştirilmesi öngörülen ihale, firmaların jeoteknik çalışmalarının uluslararası standartlarda gerçekleştirilmesi ve daha rekabetçi bir ortamın sağlanması amacıyla 17 Mart 2008 tarihine ertelendi.
 
Ulaştırma Bakanlığı, şartname satın alan firmalara birer zeyilname göndererek, projenin kapsamına bazı uzantılı yollar ile kavşakların da dahil edildiğini bildirdi.
 
Bakanlık ayrıca, projenin kapsamının genişletilmesi nedeniyle daha önce tek yön için 3, çift yönlü ise 6 dolar olarak belirlenen tünelden geçiş ücretlerini de maksimum tek yön için 4, çift yönlü ise KDV hariç 8 dolar olarak belirledi.
 

Zeyilnamede, yeni ücretler de firmalara iletildi. Öte yandan, ihaleye katılmak için yurtdışından ve yurtiçinden çok sayıda firmanın şartname satın aldığı, ihaleye büyük ilgi gösterildiği öğrenildi.
 
Bugüne kadar 15 dolayında firmanın şartname satın aldığı, ihaleye en az 6 ortak girişimin teklif vermesinin beklendiği ifade edildi. İhaleyi, fizibilite, yatırım ve işletme süresi yönünden en iyi teklifi veren firmanın kazanması öngörülüyor.
 
Projenin, işe başlanılmasından itibaren 3 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.
 
İki katlı ve ikişer şeritli olacak
 
Proje, Avrupa yakasında, Florya-Sirkeci Sahil Yolu'nun (Kennedy Caddesi) Kazlıçeşme mevkiinden başlayarak, Anadolu tarafında Ankara Devlet Yolu'nun Göztepe Kavşağı mevkiinde bitecek.
 
Boğazın altından geçen tünelli bölüm, iki katlı ve ikişer şeritli olacak. Katlardan birisi giden araçlara, diğeri ise gelen araçlara ayrılacak.
 
Sadece hafif araçlar tünelden geçiş yapabilecek. Ağır vasıtalar ise tüneli kullanamayacak. Proje, denizin altından geçen yaklaşık 3.3 kilometrelik bölümü ile her iki yakadaki mevcut yollara bağlanacak 2.1 kilometrelik bölümü delme tünel olmak üzere toplam 5.4 kilometre uzunluğunda tünelden oluşacak.
 
Proje kapsamında ayrıca, Avrupa ve Anadolu tarafında havalandırma şaftları, Avrupa yakasında ücret toplama gişeleri, tünel işletme binası da bulunacak.
 
Projeyle araçlar, İstanbul'un Anadolu yakasında yoğunluk olan noktadan tünele girerek, Avrupa yakasında belirli bir noktaya çıkacak. Böylece İstanbul'un şehiriçi trafiğinin de azaltılması hedefleniyor.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176