banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Marmara Ve Ege'yi Kirletenler Bulundu!

"Marmara Denizi, hızla kirleniyor. Kirliliğin en önemli sebebi, Kocaeli Dilovası başta olmak üzere Marmara çevresinde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarından çıkan atıklar.

GÜNCEL 20.02.2013, 10:00
2714
Marmara Ve Ege'yi Kirletenler Bulundu!

Marmara ve Ege'yi kirletenler bulundu!

"Marmara Denizi, hızla kirleniyor. Kirliliğin en önemli sebebi, Kocaeli Dilovası başta olmak üzere Marmara çevresinde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarından çıkan atıklar.

Ege de tehdit altında. Karadeniz’in doğu bölgesindeki ülkelerin ağır sanayi tesislerinden gelen atıklar, Tuna Nehri’nin taşıdığı kirlilikle birleşerek İstanbul ve Çanakkale boğazlarını geçip Marmara ve Ege’ye akıyor. Yılda 500 bin ton atık, bu yolla iki denizi kirletiyor.”

Korkutan bu sözler, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğretim görevlisi Halit Kuşku’ya ait. Bölgede yaşayan, su ürünlerini tüketen ve denize girenlerin ciddi tehlikeyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Kuşku şu uyarılarda bulunuyor: “Ağır metal, endüstriyel ve kimyasal atıklar kansere yol açabilir. Denize girenler cilt hastalıklarına yakalanabilir. Tehlikeye karşı acil önlem alınmalı.”

 

ÇOMÜ Bayramiç Meslek Yüksekokulu Su Ürünleri Programı hocası Halit Kuşku’ya göre Marmara ve Ege’deki kirliliğin kaynağı Karadeniz. Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Macaristan ve Rusya tarafından ağır kirliliğe maruz bırakılan Karadeniz, kendini temizlemekte yetersiz.

Petrol platformları, tankerlerin atık suları, Tuna gibi Karadeniz’i besleyen nehirlerin taşıdığı ağır endüstriyel atıklar, can çekişmekte olan Karadeniz’e son darbeyi vurmak üzere. Bu durumun faturasını da İstanbul ve Çanakkale boğazlarıyla Marmara Denizi ödemekte.

Daha da vahimi önlem alınmazsa tehlike önümüzdeki yıllarda katlanarak artacak. Yıllık meteorolojik raporları araştırdıklarını ifade eden Kuşku durumu şöyle özetliyor:

“Karadeniz’de hâkim rüzgârlar, kuzey rüzgârları. Bu sebeple yüzeysel atıklar güney kıyılarında yoğunlaşıyor. Karadeniz’de su seviyesi, Ege’den 50 santim daha yüksek. Bu sebeple yüzey suları, İstanbul Boğazı’nı geçerek Marmara’ya akıyor. Bir kısmı ise Çanakkale Boğazı’nı geçerek Ege Denizi’ne iniyor. Bu bir çevre felaketi. Önlem alınmazsa zarar çok daha büyük olacak.”

Yorumlar (2)
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Malumu ilan etmek ayıp oluyor. Denizleirmizi kirletenler belli.Hatta belediyeler yavaş da olsa fabirikaların, nehirlerin, kanalizasyonların denizlerimizi kirletmesini önlemektedirler. Önemli olan bu kirlenmeyi takip etmek ve bunu önlemeye çalışmaktır. Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com
TURHAN KIZILBUDAK 8 yıl önce
İLGİLİLER/YETKİLİLER HEP BU HUSUSTA BİR ŞEYLER ÜRETİYORLAR HEP LAFAZANLIK GÖZLERİ DENİZLERE SİNTİNE VE HER TÜRLÜ KATI VE SIVI
BASAN GEMİLERİ VE DİĞER TEKNELERİ GÖRMÜYOR.LİMANLARDA MECBURİ ATIK ALIMASI PARALARI GEMİLERDEN TAHSİL EDİLİYOR FAKAT HİZMET VERİLMİYOR.
HELE HELE SIVI ATIK İSTANBUL VE İZMİT KÖRFEZİ DIŞINDA HİÇ BİR LİMANDA ALINMIYOR.GERİ DÖNÜŞÜMÜ OLDUĞU HALDE İSTANBUL VE İZMİT KÖRFEZİNDE FAHİŞ FİYAT UYGULANIYOR.BİR SIVI ATIK ALINMASI BÜROKRASİSİ
AYRI.DE VLET GEMİDE MİKTARI NE OLURSA OLSUN TÜM LİMANLARDA DÜŞÜK MEBLAĞ İLE SIVI ATIKLARIN ALIMINIMECBUR TUTARSA LİMANLARDA TESİS VE ARAÇLARINI TEMİN EDİP LAĞIKİYLE DUYARLILIK GÖSTERİP BU İŞİ YAPARSA
DENİZLERİMİ KIYILARIMIZ KİRLİLİKTEN KURTULUR.AMA BİZ NE YAPIYORUZ KİRLİLİK KARADENİZ ÜLKELERİNDEN GELİYOR DEYİP ÇOK BİLMİŞLİK YAPIYORUZ.OYSA KENDİ PİSLİĞMİZİ GÖRMÜYORUZ.BU İŞİ CİDDİ OLARAK DEVLET ELE ALIRSA VE BU HİZMETİ CUZİ UCRETLERE YAPARSA DENİZLER TEMİZLENİR.BİZDEKİ KİRLİLİK AFRİKA ÜLKELERİNDE BİLE YOK.BEN BUNLARI YAŞADIKLARIMA DAYANARAK YAZIYORUM.DAHA FAZLABİLGİ İSTEYEN ÇEVRECİ GEÇİNEN YETKİLİ VARSA BANA ULAŞSIN BEN DE KENDİLERİNE PARA ALIPTA HİZMET VERMEYEN VEYA VEREMEYEN LİMANLARI SAYAYIM.ÇÖZÜMÜ HEP BİRLİKTE ÜRETELİM.TABİ BU KONU DTO'YUDA DOLAYLI OLARAK İLGİLENDİRİYOR.İNŞAL LAH BUNDAN SONRAKİ DTO BAŞKANI DENİZLERİMİZDEKİ KİRLİLİK KONUSU BİR AN ÖNCE ELE ALIR.
32
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü