banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Marmara Denizindeki müsilaj teknik açıdan gemileri nasıl etkiliyor?

Müsilaj nedeniyle Marmara Denizi'nde seyir yapan gemilerin yaşadıkları teknik problemler sektöre fayda sağlaması açasından Türk Armatörler Birliği tarafından paylaşıldı.

GÜNCEL 07.08.2021, 12:28 07.08.2021, 12:33 Halit Emre İbrahimoğlu
137
Marmara Denizindeki müsilaj teknik açıdan gemileri nasıl etkiliyor?

Müsilaj nedeniyle Marmara Denizi'nde seyir yapan gemilerin yaşadıkları teknik problemler sektöre fayda sağlaması için Türk Armatörler Birliği tarafından paylaşıldı.

En çok Marmarada seyir yapan düzenli hat gemi ve teknelerinin, römorkörlerin, deniz otobüslerinin, Marmara içi RORO ve feribotlar, kosterler ve transit geçiş yapan gemilerin bundan etkilenebileceği değerlendirilmektedir. Bu çerçevede deniz ile irtibatı olan aşağıdaki sistem ve elemanlarının müsilajdan etkilenebileceği değerlendirilmiştir.

 • Makine soğutma suyu devreleri
 • Kinistinler
 • Eva sistemleri
 • Gemi karinası
 • Balast Suyu sistemleri

Osmoz Sistemleri Ayrıca Marmara'da düzenli hatta çalışan bir firmamız yetkilisinin verdiği bilgiler doğrultusunda da aşağıdaki hususların tespit edildiğini bildirilmiştir;

Müsilaj konusunda özellikle kinistin filtrelerinin tıkanması ve devamında kinistinden parçalanarak geçen musilaj parcalarinin LT ve HT (SW cooling) cooler sistemlerinde tikanmalara sebebiyet vermektedir. Bu sebepten neredeyse her limanda emniyet açısından kinistin temizlikleri yapilması gerekmektedir. Fresh water generator ve osmoz su yapıcı sistemlerin de devreye alınmamasının uygun olacağı değerlendirilmiştir. Osmoz sistem membranlarn, eva ejector Pp ve heatexchanger plate ve condanser side platelerin çok hızlı tıkandığı tespit edilmiştir. Ağır müsilaj olan bölgelerde özellikle bu dönemde sw pp ob çıkışlarında köpüklenme de tespit edilmiştir. Uzun demir beklemelerinde anot katot protc. sistemlerinde de aralıklı alarmlara sebebiyet verdiği ifade edilmiştir Diğer bir tespitte ise bir geminin balast water sisteminin devredışı kaldığı da belirtilmiştir. Bu çerçevede yine bir firmamız tarafından tarafımıza iletilen tedbirler kapsamında;

 • Makine dairesi kinistin filtrelerinin temizlenerek bir adet filtrenin acil durum için kapalı durumda yedekte tutulması.
 • Ana Makine ve D/G deniz suyu kulerlerinin temizlenmesi, kullanılmayan kulerlerin deniz suyu girişlerinin kapatılarak yedekte tutulması. (Bulunan gemiler için)
 • Pompa dairesi kinistin filtrelerinin temizlenmesi ve mümkün ise bir adet kinistin valfinin kapatılarak yedekte tutulması.
 • Emrg. Yangın Pompası kinistin filtrelerinin temizlenmesi ve hazır tutulması.
 • BWT filtrelerinin ballast operasyonlarına başlamadan önce temizliklerinin yapılarak hazır tutulması.
 • Bu bölgede bulunulduğu sürece filltre ve kuler giriş-çıkış basınçlarının kontrol altında tutularak basınçlardaki ani değişimlerde erken müdahale edilmesi, Mevcut kirlenme gemilere teknik etkisi açısından henüz deniz ticaretini etkileyici boyutta değildir. Bu her iki konunun da ayrıca ileri düzeyde araştırılmaya konu olabileceği değerlendirilmektedir.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:54
Günün Karikatürü Tümü