banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Malta'da kaçırılan geminin Türk kaptanı açıkladı!

İstanbul Tuzla'dan Libya'ya gitmek üzere 22 Mart'ta yola çıkan Elhiblu tankeri önceki akşam Libya açıklarında kurtardığı 108 mülteci arasında yer alan bir grup tarafından Avrupa'ya gitmek üzere kaçırılmıştı. Türk kaptan Turgut Mahno, yaşananları şöyle anlattı:

GÜNCEL 29.03.2019, 09:29 29.03.2019, 10:01 Nermin İstikbal
375
Malta'da kaçırılan geminin Türk kaptanı açıkladı!

Malta'da kaçırılan geminin Türk kaptanı açıkladı!

İstanbul Tuzla'dan Libya'ya gitmek üzere 22 Mart'ta yola çıkan Elhiblu tankeri önceki akşam Libya açıklarında kurtardığı 108 mülteci arasında yer alan bir grup tarafından Avrupa'ya gitmek üzere kaçırılmıştı. Türk kaptan Turgut Mahno, yaşananları şöyle anlattı:

Libya açıklarında kurtardığı mülteciler tarafından kaçırılan Elhiblu 1 tankerine dün operasyon düzenleyen Malta özel kuvvetleri, gemiyi Valletta Limanı'na çekti. Türk kaptan Turgut Mahno, AB sahil güvenlik uçağının yönlendirmesiyle mültecileri aldıklarını söylerken, 'Belirtilen noktaya gittik, sabaha kadar bekledik, kimse gelmedi. Telsiz çağrılarımıza da yanıt vermediler' dedi.

Libya'nın Trablus Limanı'na gitmek üzere yol aldığımız esnada Avrupa Birliği'ne (AB) bağlı sahil güvenlik uçağından telsiz çağrısı aldık. Rotamızın üstünde zor durumda olan bir mülteci botu olduğunu ve buradaki mültecileri gemiye almamızı istediler ve gelip bizden alacaklarını söylediler.

"DEMİR PARÇALARI İLE BİZİ ETKİSİZ HALE GETİRDİLER"

Bunun üzerine Trablus Limanı'na gitmeye karar verdik. Önceki gün sabaha karşı limana yaklaştığımız sırada mülteciler Libya'ya döndüklerini anlayınca bize saldırdılar. Demir parçaları ile bizi etkisiz hale getirdiler. 'Libya'ya dönmektense, ölmeyi tercih ederiz, eğer bizi İtalya ya da Malta'ya götürmezseniz sizi de öldürürüz' diyerek tehdit ettiler. Demirlerle bize ve kaptan köşküne saldırdılar, hayati tehlikemiz oluştuğu için söylenileni yaptık ve rotayı yeniden İtalya'ya çevirdik. Gemiye aldığımızda çok zor durumdaydılar. Kumanyalarımızı özellikle kadın ve çocuklarla paylaştık.Biz de AB'nin sahil güvenlik uçağının yönlendirmesiyle bu kişileri gemiye aldık. Daha sonra uçağın belirttiği buluşma noktasına gittik. Sabaha kadar bekledik ancak hiç kimse gelip mültecileri gemimizden almadı. Mültecileri gemiye alana kadar üstümüzde devriye uçuşu yapan uçak, daha sonra gözden kayboldu. Telsizden yaptığımız tüm çağrılara da cevap vermediler.

Malta’ya geldiğimizde Türk Büyükelçiliği benimle irtibata geçti. Benim ve tüm ekibin sağlık durumu iyi, ciddi bir yaralanmamız yok, ailelerimizle de görüştük. Şu anda bir sıkıntımız yok.

Malta özel kuvvetleri, operasyonu tankerin kendi karasularına girmesi üzerine düzenledi. Kaptanın yeniden tankerin dümenine geçmesi sağlanırken gemi Valletta Limanı’na götürüldü. Malta ordusuna bağlı özel timlere, kurtarma esnasında bir devriye gemisi, iki önleme gemisi ve bir helikopter eşlik etti. Limana getirilen tankerden inen bazı göçmenlerin yeri öptükleri görüldü. Geminin kaçırılmasına liderlik ettiğinden şüphelenilen beş kişi gözaltına alındı. 19’u kadın ve 12’si çocuk 108 kişinin göç merkezine alındığı belirtildi. İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, göçmenlerin ele geçirmesinin ardından Avrupa istikametine yönelen tankerin İtalya karasularına girmesine izin verilmeyeceğini açıklamıştı. Salvini, önceki gün “İtalya’yı teleskopla göreceklerini biliyorlar” demişti. Dün Malta’nın operasyonunu memnuniyetle karşıladığını açıklayan Salvini, “Göç, suç çeteleri tarafından organize ediliyor ve mümkün olan tüm meşru yöntemlerle engellenmesi gerekiyor” dedi. 

GEMİ SAHİBİNİ İÇERİDE SANIP KAÇIRDILAR

Tankerin Libyalı sahibi Salah El Hiblu, kardeşi Nadir'in de gemide olduğunu belirterek, "Mülteciler, El Hilbu soyadını görünce 'Geminin sahibi de burada' diyerek Avrupa'ya gitmek için arbede çıkarıp tankeri ele geçirmişler" dedi.

Mülteciler ticari bir gemiyi yolundan alıkoymak, zarar vermek ve insan hayatını tehlikeye atmaktan suçlanıyorlar.

.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü