banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Maersk'ten fırtına gibi geri dönüş

Danimarkalı şirket Maersk, bu yılın ilk yarısında 2.5 milyar dolarlık rekor kâra ulaştı. Şirket geçen sene aynı dönemde 539 milyon dolar zarar etmişti.

GÜNCEL 27.08.2010, 11:19
Maersk'ten fırtına gibi geri dönüş

Maersk'ten fırtına gibi geri dönüş

Danimarkalı şirket Maersk, bu yılın ilk yarısında 2.5 milyar dolarlık rekor kâra ulaştı. Şirket geçen sene aynı dönemde 539 milyon dolar zarar etmişti.

Danimarkalı denizcilik ve enerji şirketler grubu AP Moller- Maersk, bu yılın ilk yarısını 2.5 milyar dolar gibi rekor bir kârla tamamladı. Şirket, geçen sene ekonomik krizin baskılı olduğu süreci 539 milyon dolar zararla kapatmıştı.

Maersk'in durgunluktan çıkarak müthiş atak yapması üzerine değerlendirme yapan piyasa araştırma grubu Société Générale bunu ‘fırtına gibi bir patlayış' olarak nitelendirdi. Maersk'in ana konteynerli taşımacılık dev grubu Maersk Line, geçen sene çok ağır darbe yemiş, 2008 sonu itibariyle 3.5 milyar dolar kâr elde etmesine karşın 2009'u 1 milyar doların üstündeki kayıpla kapatarak kırmızı çizgiye yaklaşmıştı.

Şirket yetkilileri yıl sonuna kadar gerçekleşecek kârın 4 milyar doların üstünde olacağını açıklarken bu başarının 2004'te elde ettikleri 4.7 milyar dolarlık kârın da üstünde olmasını beklemekteler. Finans grubu tarafından yapılan açıklamada mevcut borçların ödenmesi birinci sırada yer alıyor. Borçlar tamamen sıfırlandıktan sonra Maersk'in yeniden yatırımlara geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.
 
16.000 teu'luk konteyner gemileri geliyor

14.000 teu'luk konteyner gemileriyle Emma Maersk serisini yaratan Maersk Line'nın şimdilerde sipariş ettiği 10 adet 16.000 teu'luk konteyner gemileriyle bu alanda bir çığır açacağı belirtilirken AP Moller-Maersk CEO'su Nils Andersen organik büyümeye ağırlık verdiklerini belirterek konteyner sektöründe birleşmelere öncelik vereceklerini, buna karşın şirket alımlarının düşünülmediğini söyledi.

Tersanelerle yeni inşa amaçlı bazı projeler üzerinde görüşmelere devam ettiklerini belirten Nil Andersen, "Yeni teknolojilere ve haliyle maliyetlere önem verdiklerini, buna karşın acele etmediklerini" işaret ederek şöyle devam etti: "2009 yılı boyunca konteyner gemiciliği sektörünün böylesine hızlı ve yüksek oranda eriyeceğini asla düşünmek istemedim. 2010 ile navlunlar dahil çok hızlı bir düzelme görüyoruz."

Sektörün aktörlerine rekabet koşullarını yükseltmeleri için cesaret vermek gerektiğini belirten Nils Andersen, her çalışanın muazzam bir özveriyle maliyetler, müşteri ilişkileri, güven ve faturalama gibi pek çok konuda başarı sağladıklarını hatırlattı.

İğneyle kazarcasına yapılan bu çalışmanın çoğunlukla şirket içindeki bir özveri sonucu meydana geldiğini belirten Nils Andersen sözlerini şöyle tamamladı: "Şirketlerde kendi içimizdeki bu ivmeyi sağlamasaydık, kârımız da çok mütevazı kalırdı."

Özellikle ABD gibi büyük pazarlarda stokların erimesiyle baş gösteren mal talebi yılbaşına yaklaşan haftalarda Asya'dan Kuzey Amerika'ya ve Avrupa'ya konteynerli yük hareketine yeniden hareket verdiğinden hizmet dışı kalmış bir kısım konteyner gemileri yeniden seferlerine başlamıştı.

Bu yılın ilk yarısında grubun yüzde 11 artışla bir önceki yıl 6.6 milyon teu yerine 7.2 milyon teu'nun üstüne çıktığı, navlunların 2008 ve 2009'a nazaran yüzde 31 ve ardından yüzde 11 daha artarak çok memnuniyet verici bir seviyeye yaklaştığı görülüyor. Maersk stratejistleri pazardaki durumun yine de son derece belirsizlik gösterdiğini, ABD Doları'nın değerindeki değişimler ile petrol fiyatlarındaki belirsizliklerin geleceğe güvenle bakmayı engellediğini belirtiyorlar.


 

Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102