banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Maersk Terminalinde Alabora Oldu

Deneb adlı 101 metre uzunluğundaki Alman armatörlük firmasına ait konteyner gemisi Algeciras limanında tahliye esnasında alabora oldu. Nedeni belirsiz.

GÜNCEL 13.06.2011, 03:17
Maersk Terminalinde Alabora Oldu

Deneb adlı gemi, Algeciras limanı Maersk Terminalinde Alabora Oldu

Deneb adlı 101 metre uzunluğundaki Alman armatörlük firmasına ait  konteyner gemisi İspanya'nın Cebelitarık'taki limanı Algeciras limanında tahliye esnasında alabora oldu. Nedeni yükleme hatası olduğu sanılıyor.

Kazada gemi yan yatmaya başlayınce mürettebat kendiini denize atarak kurtuldu. Denize atlama esnasında geminin kaptanı ile birlikte bir gemici hafif yaralandı.

Kaza 11 Haziran günü meydana geldi.

Gemide 116 ton dizel yakıtı  bulunuyor. Konteyner limanının operatörü Maersk ise gemide tehlikeli yük bulunmadığını açıkladı.

Geminin yükleme esnasında yan yatmaya başladığı bunun üzerine deniz tarafından iki römorkörün yan yatmayı durdurmak için iskele taraftan dayandığı ancak bunun tam ters etki yaparak geminin alabora olup deniz dibine oturtduğugelen bilgiler arasında.


Fotoğraflar http://www.fotodebarcos.org sitesinden çağrılmaktadır. 

 

Yorumlar (18)
Adnan Keven 9 yıl önce
Konteynercilik her zaman dikkat ister...Bebek gibi ilgi alaka ister...Boş birakmaya gelmez...işte bir denizcilik hatasinin aci sonucu..
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 9 yıl önce
Container gemileri çok bilgi, deneyim ve dikkat isteyen gemilerdir. Yanılmıyorsan bundan yaklaşık yirmi yıl önce yarı konteyner Kaptan Sait Özege gemisi de Mersin limanında tahliye yaparken alabora olmuş ve ikinci kaptan hayatını kaybetmişti.Ticaret denizcilerinin hep çok üst düzeyde eğitilmelerini istememin nedenlerinden biri de budur.Ne yazık ki fakülteler dahil hiçbir denizcilik okulunda "Deniz Ticareti Ana Bilim Dalı" kurulmamış ya da derslerinin verilmesine başlanmamıştır.Deniz Ticareti Ana bilim Dalı derken meslek derslerinin tümü İngilizce olarak verilmeli ve sonra denizde nasıl para kazanılacağı charter party'ler, Bill of Lading'ler Marine İnsurance Policy'ler v.b dökümanlar incelemeye alınarak öğretilmelidir.Allah bilgili olnlara daima yardım eder. Çünkü Allah'tan Hazret Muhammed'e(S.A.V)inen ilk sure olan ALAK SURESİ oku ile başlar. İkinci inen sure olan KALEM SURESİ'nde "Kaleme ve satır satır yazdıklarına and olsun ki" buyurarak islam kullarından herşeyden önce okuma yazma öğrenin buyurduğuna göre biz de mesleğimizi en ün üst düzeyde öğrenmek zorundayız.Allah selamet versin. www.refikakdogan.com

Murat Kalyon 9 yıl önce
Konteynır ve roro culuk ta olası tehlikedir geminin bir anda yatmasi.

Sebebi ise yuksek ihtimal Anti-heeling/hizli ballast sistemindeki arizadir.Bu sistem yukleme yada tahlıyede devreye girer. duruma gore geminin yattıgı istikametin aksine ballastlama yapar.

sistem takıldıysa bu tur hadise meydana gelir.

Can kaybı olmaması sevindirici.9 yıl önce
bu gemide enine dengeden cok dikine denge sorunu olmus..agırlık merkezi negatife donmüş...yuzme ozelligini kaybetmis limanda olmasa iskeleye yaslanmasa tam cape size olcakmış..aksi istikamete halat tutmuş galiba
Deniz Erenler 9 yıl önce
Selamlar,

Gecen hafta (9-10 Haziran 2011) Malta nin Valetta limaninda “ASPENDOS M” imo 8411841 isimli TURK bayrak, Alman Loydu klasli, ELKENZ isletmesinde konteyner gemisine ParisMOU liman denetimi 10 tanesi tutulmaya sebep gordugu toplam 20 madde yazdi, ve gemi 1 gun tutuldu. Yazdiklari maddeler icinde yok yok, ne ararsan var, orasindan girip burasidan cikmislar, gemiyi bir guzel dumduz etmisler . .Tamam OKEY, olmayacak birseyi yazamayacaklarina gore, bu yazilan eksikler (ve belkide fazlasi) illaki vardi da, yazdilar . . tartistigimiz konu bu degil . .tartistigimiz konu Ayrimcilik . . bu konuda dikkatli&uyanik olmaz isek, bu sekilde devam edildigi takdirde , bizim denizciligimizi yavas yavas bitirirler . .++Ornegin, bu baslik altinda Ispanya”nin Algeciras limaninda yana yatip camura batan “DENEB” imo 9061306 , 17 yasinda Antigua bayrak (Alman gayriresmi 2.sicili diyelim) Alman Loydu klasli Alman isletmeci elindeki bir konteyner feeder gemisi var dimi !!!Bu gemi daha bir ay evvel, 11 Mayis 2011”de Italya”nin Genova limaninda PARISMOU liman denetiminden “SIFIR” eksikle gecmis . . 1 tane bile eksik yok !!!!! ama simdi yerlerde surunuyor !!!! (bayrak Turk degil, gemi Turk degil, Murettebat Turk degil, ama biz hala burda okullarimizda egitim duzeyini artirmanin cozum olabilecegini dusunutyoruz, oylemi !!)Bakin Alman gemisi, boyle iskele ustune sere serpe uzanmayi birakin, ucup ParisMOU binasinin damina bile konsa, gene tutulmaz !!! . .Genova oncesi ParisMOU liman denetimlerine bakalim, ornegin bir evvelki 28 NISAN 2011 tarih ile ISPANYA”nin SEVILLA limanindaki denetime baktigimizda, gemiye 12 tane eksiklik yazildigini ama bunlarin hicbirinin geminin tutulmasini gerektirecek bir eksiklik olarak gorulmedigini (AMAN NE GUZEL DIMI !!, ama gemi Algeciras”da KAPAK olmus !!) not edebilirsiniz, alin burda :Living and Working Conditions - Working Conditions 09236 - Legal documentation on work and rest hours Missing No No

Propulsion and auxiliary machinery 13107 - Other (machinery) Other No No

Living and Working Conditions - Working Conditions 09235 - Fitness for duty - work and rest hours Work hours exceeded No No

Certificate & Documentation - Documents 01307 - Tables of working hours Incorrect language No No

Certificate & Documentation - Documents 01306 - Schedules for watchkeeping personnel Not properly filled No No

Life saving appliances 11122 - Radio life-saving appliances Inoperative No No

Living and Working Conditions - Working Conditions 09217 - Warning notices Missing No No

Safety of Navigation 10116 - Nautical publications Not updated No No

Radio Communications 05105 - MF/HF Radio installation Inoperative No No

Certificate & Documentation - Ship Certificates 01117 - Prevention of Pollution by Oil (IOPP) Not properly filled No No

Life saving appliances 11108 - Inflatable liferafts Expired No No

Fire safety 07111 - Personal equipment for fire safety Not as required No No

Calisma ve Dinlenme saatleri ile ilgili yasal dokumanlar KAYIP

Makinada bir ariza var herneyse (algeciras iskelesine sormali..)

Calisma saatleri ASILMIS (exceeded)

Calisma saatleri tablolari – yanlis lisan (yani mesela, geminin calisma lisani Ingilizce gorunuyordur ama bahsi gecen dokuman Rusca veya Bangladesh”ce hazirlanmis olabilir!!)

Vardiya tutanlarin schedule”lari duzgun tutulmamis !!

Can sallarinin denetim tarihleri gecmis

Seyir yayinlari update edilmemisSimdi boyle bir personel ile bu gemi nasil ayakta kalabilir !!! Kalamamis zaten . .Bu gemide murettabat nerden Alla bilir nerden ama kesinlikle bizim kitabi OKUmadiklari belli !!!Peki bu DENEB gemisi TURK isletmesinde bir gemi olsaydi, bu denemlerden bu sekilde gecebilirmiydi !!! Eger vicdenen buna, evet gecebilirdi diyorsak, o zaman sorun yok,

Bize hayatta basarilar, ama eger supheniz var ise, o zaman

EGITIM SART . . .SaygilarCAN ÖZGEN 9 yıl önce
Sn REFİK AKDOĞAN,

Mersin Limanında batan İBRAHİM BAYBORA Gemisi idi.

Ekim 1983 yılında, konteyner tahliyesi esnasında

balans tanklarındaki arıza sebebiyle battı.

Ölen 2.ci kaptan'ın eşine tazminat olarak 14.000 TL

ödendi.Eşi Tazminat bedeliyle Karşıyaka'da 2 daire almıştı.

Kaptan Sait Özege Gemisi ise, 02.Aralık.1988 de Arnavutluk sahilleri açıklarında yandı.Sizleri ve denizci Arkadaşlarımızı

bilgilendirmek için açıklamada bulundum.9 yıl önce
SN ERENLER, YAZDIKLARINIZ BIR GOSTERGE, FAKAT BUTUN BU YAZILANLAR GIBI KAFANIZDA BU IŞİN ÇÖZÜMÜDE VARDIR.BUNLARI YAZIYORSUNUZ, EVET BUNLARI HERKEZ BILIYOR ZATEN, AMA ÇÖZÜMÜ MÜMKÜN DEĞİL. HA MÜMKÜN, KUVVETLİ DEVLET OLURSANIZ, SÖZÜNÜZÜ GEÇİRİRSENİZ MÜMKÜN.BELKİ BU DURUMDADA MUMKUN OLABILIR. RADIKAL ADIMLAR ATARAK ÇÖZEBİLİRSİNİZ. ORNEK OLARAK, SİZDE GELEN YABANCI BAYRAKLI GEMILERI BAYRAK TANIMAKSIZIN KALBURA CEVIRIRSINIZ.SONRA... BAKIN ZEYPORT A GELEN KAKALAKLARA BIR GOZ ATIN, ON GEMILER DEGIL ULUSLARARASI KABOTAJ SEFERI DAHI YAPAMAZ. BIR ZAMANLAR CESUR BIR PSC GEMILERDEN BIRINI TUTTU. KIYAMET KOPTU BILIYORMUSUNUZ.PSC OLAYI TAM BIR POLITIK OYUNDUR. SEN NE YAPARSAN YAP, GEMIDEKI ADAMIN AYAKKABISININ ARKASINA BASSA YINE SORUN OLUR.

ADAM GELIYOR GEMIYE GECENLERDE YAZMISLARDI, CAM ÇATLAT, FENERIN KIRMIZISINI BEGENMEDIM, GIBI SACMA SAPAN MADDELERI YAZAR GIDERSE, SIZ O LIMANA BAYRAK DEVLETI SORVEYI YOLLAMAK ZORUNDA KALIRSINIZ. BUNLAR TAM BIR OYUNDUR, TEZGAHTIR. BIZ ARMATORLER BUNLARI BILIYORUZ AMA YA MUSTESARLIK BILIYORMU ????BU KONUDA TEK MERCI VAR O DA MUSTESARLIK. DOLAYISI ILE DEVLET. ONLAR ADIM ATMADIKTAN SONRA BIZ SADECE BURALARDA PARMAKLARIMIZI YORARIZ.SIZE BOL BOL ANALIZLER DILERIM :)
9 yıl önce
Dikine denge diye bir şey var mı? Stabilite hesaplama, kitap karıştır bak. GM küçülmüş de. Ağırlık merkezinin metarsantr a uzaklığı azalmış. Gemi statik stabilitesini kaybetmiş de bişey de ne biliym kardeşim. Dikkine denge ne demek?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102