banner244

banner242

banner176

banner191

banner148

banner145

banner179

banner243

Maersk, Marmara Bölgesinde liman arıyor!

Dünyanın en büyük konteyner taşımacılı şirketi Maersk'in limancılık şirketi APM Terminals, satın almak üzere Türkiye'den liman arıyor.

GÜNCEL 02.12.2014, 19:49
Maersk, Marmara Bölgesinde liman arıyor!

Dünyanın en büyük konteyner taşımacılı şirketi Maersk'in limancılık şirketi APM Terminals, satın almak üzere Türkiye'den liman arıyor. Maersk'in buna gerekçesi de konteyner taşımacılığının Türkiye'de ekonomiden iki kat fazla büyüme şansının olması. 

APM Terminals Ülke Müdürü Mogens Wolf Larsen, bu konuyla ilgili şunları söyledi: "İstanbul yakınlarında Marmara bölgesind ebir liman satın almak istiyoruz. Ayrıca Akdeniz bölgesinde Mersin ile İskenderun arasında da bir liman arayışımız var1

Larsen'e göre, hızlı büyümeye karşılık Türkiye'ninn endüstrü büyüklüğü Almanya'nın yarısı kadar. 12 Milyon TEU kapasitesi olan Türkiye, Larsen'e göre 2003'te 8 milyon TEU konteyner elleçlemiş. 

Larsen; "Türkiye'de konteyner limancılık endüstrisi henüz az gelişmiş surumda. Türkiye açılım yapar ve büyük gemileri kabul etmeye başlarsa konteyner limancılık endüstrisi de büyüyecektir"

Hague merkezli şirket, Batı Türkiye'deki Aliağa bölgesinde önümüzdeki yıl sonu liman işletmeye başlayacak. Liman 2016 yılından itibaren tam kapasiteyle çalışmaya başlayacak. Liman, ülkenin en büyük petrokimye tesisi olan Petkim Petrokimya Holding A.Ş. yakınında buluınuyor. 

APMT, tesisleri 28 yıllığına işletmesi karşılığında Petkim'e yıllık kira ödeyecek. Goldman Sachs bu yıl 250 milyon dolar karşılığında limanın %30'unu satın aldı. 

Yorumlar (1)
Hüsamettin Canbilen 6 yıl önce
Büyük denizcilik şirketleri birbiri arkasına liman ve taşımacılık konteyner terminali vs, vs yatırımlar son gaz gidiyor.Eğer ülkenin ekonomisi ve sanayisi her geçen gün kötüye gidiyor ve hükümetin izlediği ekonomi ve para politikaları mantıksız ve güven vermiyor ise daralıp, batmak üzere olan bir ülkeye neden milyarlarca dolar değerinde yatırım yapılıyor.Sonuçta kötü ekonomi yönetimi ülkeyi batırıp, yatırım yapılamaz hale getirecek ise gelen malları kime satacaksınız? Veya üretim yapamayan bir sanayi'nin hangi malını ihraç edeceksiniz?

Bu durum kredi notu derecelendirme kuruluşlarının ne kadar siyasi yaklaşımla uluslararası fon yöneticilerini yanlış yönlendirdiğini göstermekte.Geçenler de İngiltere Sanayi ve Ticaret odası Başkanı demeç verdi ve dedi ki:

TÜRKİYEDEKİ EKONOMİK VE FİNANSAL GELİŞMELERE DAHA FAZLA SIRTIMIZI DÖNEMEYİZ

Sir, size sırtınızı dönmenizi kim tavsiye etti? Kaçırdığınız yatırım fırsatlarını size kim gözü kapalı kenara itmenizi tavsiye etti? Birde bunları açıklarsanız iyi olurdu.

Dünyadak i finansal mafya İngilterede oturmaktadır.Bugün itibarıyla Birleşik krallığın bütçe açığı sıkı durun BEYLERRRRRRRR tamı tamına, tamı tamına

BİR BUÇUK TRİLYON İNGİLİZ STERLİNİRakamla yazıyorum1 500 000 000 000 £ ( inşallah doğru yazdım rakamları)
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102