banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Maaş Alamıyorlar ve 3 Aydır Gemideler

Trabzon açıklarında hacizli olduğu için demirleyen Kamboçya bayraklı geminin 3'ü Türk, 5 mürettebatı, maaşlarını alamadıkları için yaklaşık 3 aydır gemiyi terk etmiyor.

GÜNCEL 06.01.2009, 19:36
2098
Maaş Alamıyorlar ve 3 Aydır Gemideler

Maaşlarını alamayan mürettebat 3 aydır gemide 

Trabzon açıklarında hacizli olduğu için demirleyen Kamboçya bayraklı geminin 3'ü Türk, 5 mürettebatı, maaşlarını alamadıkları için yaklaşık 3 aydır gemiyi terk etmiyor.

Alınan bilgiye göre, merkezi İstanbul'da bulunan Trans Akbaş Gemi İşletmesine ait 1532 grostonluk Kamboçya bayraklı gemi, Trabzon Limanı'ndan aldığı yükü, Rusya'nın Poti Limanı'na boşaltmasının ardından tekrar Trabzon'a döndü.

Şirketin borçları nedeniyle haciz konulduğu öne sürülen “Kaptan Dursun Akbaş” adlı gemi, yaklaşık 3 ay önce demir attığı Trabzon açıklarında bekliyor.
Gemideki 3'ü Türk, 2'si Gürcü, 1'i Rus olmak üzere toplam 5 mürettebat ise bu sürede alacakları ödenmediği gerekçesiyle gemiyi terk etmiyor.

Gıda ve ısınma sorunu yaşan mürettebat, Trabzon Liman Başkanlığı ve Valiliğin yardımlarıyla hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Gemiye ait bir botla yiyecek almak için Faroz balıkçı barınağına gelen gemi mürettebatından Recep Dursun, yaptığı açıklamada, zor ve sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını söyledi.

Firmayla 3 ay öncesine kadar sürekli irtibat halinde olduklarını belirten Dursun, şunları anlattı:
“Ancak 85 gündür burada bekliyoruz. Paralarımız ödenmiyor. Bunun krizle alakası olamaz. Bu zamana kadar oyalamaları ve bekletmeleri bizi çaresiz bırakıyor. Şu anda gemide kalorifer çalışmıyor. Liman Başkanlığı sayesinde Valilik bize yardım gönderdi. Onların sayesinde temel ihtiyaçlarımızı karşıladık.”

Gemi kaptanı Tamazi Sabiashvili tarafından imzalı ve mühürlü olan maaş alacaklarına dair belgeyi gösteren Dursun, “Benim yaklaşık olarak 12 bin TL alacağım var. 3 bin TL'lik borcum nedeniyle telefonlarımı kapatmak zorunda kaldım. Bir an önce maaşlarımızı almak istiyoruz” dedi.

Mağduriyetlerini Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonuna (ITF) bildirdiklerini kaydeden Dursun, “Bizi avukatlarına yönlendirdiler. Avukatlar da bizden vekalet istediler. Gemide bulunan üç Gürcü arkadaşın vekalet ücreti 350 TL tuttu. O kadar paramız olmadığı için şu anda bir şey yapamadık. Bugün bir mahkemeye başvuracak paramız dahi yok” diye konuştu.

BALIKÇILARDAN YARDIM ALIYORLAR

Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu ise yaşanan problemi Liman Başkanlığı tarafından öğrendiklerini ve gemi personelinin ihtiyaçlarını gidermek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Mutlu, geminin yabancı bayraklı olması nedeniyle mürettebatın kıyıya çıkmasının sakıncalı olduğunu belirterek, “Tabii ki önemli olan can güvenliği. Dün burada kalmalarını önerdik ve teknelerini çektik. Arkadaşların mağdur olduğunu Liman Başkanlığından öğrendik. Liman Başkanlığı ve Valilik tarafından kendilerine yardım yapıldığını biliyoruz.”

Geminin hacizli olduğunu öğrendiklerini belirten Mutlu, “Ancak bu resmi bir konu. Ne olduğunu tam olarak bilemiyoruz” dedi.

Faroz balıkçı barınağında kendilerine getirilen gıda ve diğer ihtiyaç malzemelerini alan Recep Dursun ve beraberindeki diğer mürettebat, servis teknesi eşliğinde tekrar açıkta bekleyen gemiye döndü.(aa) 

Yorumlar (3)
gökhan çarkçı 13 yıl önce
armatörün sorunları:

*gemilerime adam bulamıyorum

(bulursun sayın armatör böyle gidersen 1 sene daha bulursun sonrasını bilemem)

*gemilerim bu ay çalışmadı

(bazı aylar ayda 6 sefer atardı o zaman personelinin hakkını verdinmi?alın şu maaşınız şu da harçlığınız bu ay çok yoruldunuz....dedinmi hiç sayın armatör?)

*personelim yükü ıslattı

(personel yük ıslatmaz..sen dersen 1000 dwt lik gemiyle 8 havaya gir gel birşey olmaz diyee,,o zaman ıslanır,buna hava muhalefeti denir,,tabi nasıl olsa şirkette masanın başında fırtına yok dimi sayın armatör.)

*personel iş yapmıyor gemi pırıl pırıl olmalı

(aç ayı oynamaz,sen 3 ay maaş verme baban bile çalışmaz o gemide,zaten bir bak iyi işletmecilik yapan bütün şirketlerin gemileri pırıl prıl)

sayın armatör denizde çalışanın hakkını yiyen insanı kimse savunamaz ne olursa olsun,senin için denizci ameledir,senin için çok sıradan bir insandır,ama sen böyle yaparsan sen bi sorgula kendiniBEN İNSANMIYIM DİYE?bir armatörün bana söylediği bi kelime:sen kimsin,ben gemimi kasapla bile götürürüm....

götürürsün sayın armatör o gemini ancak hurdaya götürürsün..Bende alamadım maaşımı 2 aylık kaldı içeride,verecekleride yok ama ben alacağım,bu konudada herkesi eyvallah dememeye çağırıyorum..
UMT CANDAR 13 yıl önce
ARKADASLAR GECMIS OLSUN AYNI SEYLER BENIMDE BASIMDAN GECTI ALLAH SABIR VERSIN ARMATOR BOYLE YAPARSA DIGERLERI NE YAPMAZ BILEMIYOM TURKIYE BU SORUNLARA ACIL ONLEM ALMALI BU ISI YAPABILECEK ARMATER PIYASADA KALMALI ALLAH SELAMET VERSIN ARKADASLAR
SİNAN KAPTAN 13 yıl önce
maaşını zamanında ödemeyip çalısırken aslan gıbı alacaga gelınce köpek gıbı davranılan armator gecınen şahısların gemılerıne gıtmeyın !!! benımde 3 yerde alacagım kaldı almak ıcın ugraşıyorum sonuna kadarda ugraşacagım. eger bızler 8-9 havalarda denızlere bas vuruyorsak evımızı gecındırmek ıcın coluk cocugumuza helal ekmek yedırmek ıcın onlar rahat etsın dıye degıl saygılarımla SINAN KAPTAN
19
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü