banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

LNG tankerlerine ilgi artacak

Reuters’e göre Güney Kore’li yetkililer enerji açığının en temiz, en ucuz ve en çabuk şekilde LNG tankerleriyle kapatılacağını düşünüyor.

GÜNCEL 28.05.2011, 09:36
2041
LNG tankerlerine ilgi artacak
Nükleer kriz LNG tankerlerine ilgiyi arttıracak

Japonya’da meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunami felaketi sebebiyle bazı nükleer santrallerin büyük zarar görmesi, hem çevresel çekinceleri beraberinde getirmiş hem de oluşan enerji açığının telafisi tartışmalara konu olmuştu. Geçtiğimiz günlerde bu konuda bir haber yayınlayan Reuters’e göre Güney Kore’li yetkililer enerji açığının en temiz, en ucuz ve en çabuk şekilde LNG tankerleriyle kapatılabileceğini düşünüyorlar.

2000-2009 arasında yıllık ortalama yüzde 6 civarında büyüyen LNG trafiğinin, Japonya’daki deprem felaketi ve artan talep sonrası yüzde 7,5-8 artması bekleniyor. Analistlere göre bu artış 2015 yılına kadar sürekli olabilir. Bu tarihten sonrası için bir projeksiyon yapmak ise şu anda çok gerçekçi değil ancak büyümenin yavaşlaması beklenmiyor. Analistler, deprem dolayısıyla boru hattı projelerinin de yeniden gözden geçirilmek durumunda kalacağını ve böylelikle geciken ya da iptal edilen projelerin LNG tanker taşımacılığı ile telafi edilmeye çalışılacağını belirtiyorlar. Bilindiği gibi Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Çin gibi yüksek enerji ihtiyacı duyan ülkeler felaket sonrası nükleer planlamalarını gözden geçirme kararı almışlardı. Halen dünyanın en büyük LNG ithalatçısı olan Japonya’nın da deprem ve tsunami sonrası yeni LNG tedarik anlaşmaları imzaladığı ve dış ülkelerden temin edilecek sıvılaştırılmış doğal gazın ilk etapta tankerler vasıtasıyla ülkeye ulaştırılacağı biliniyor.

Yorumlar (1)
Erkan Gunestutar 10 yıl önce
Haberde kullandiginiz foto bir LPG gemisine ait.Saygilar,Erkan Gunestutar
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü