banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Liman işçilerinin olaylı protestosu

Avrupa'nın dört bir yanından Fransa'nın Strasbourg kentine giden liman işçileri, bugün Avrupa Parlamentosu binası dışında gösteri düzenledi. İşçilere polis müdahale etti.

GÜNCEL 17.01.2006, 14:13
Liman işçilerinin olaylı protestosu

Avrupa'nın dört bir yanından Fransa'nın Strasbourg kentine giden liman işçileri, bugün Avrupa Parlamentosu binası dışında gösteri düzenledi.

İşçiler, liman hizmetlerinin daha fazla rekabete açılmasına yönelik hazırlıkları protesto ettiler. Maytaplar atarak başlayan gösteri sırasında zaman zaman şiddet olayları yaşandı. Atılan taşlarla, Avrupa Parlamentosu binasının camları kırıldı.

Fransız polisi binlerce göstericiyi dağıtmak için gözyaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı. Çıkan çatışmada, 12 polis yaralandı, 13 gösterici gözaltına alındı.

Avrupa Parlamentosu üyeleri; özel şirketlerin, yüklerini limanlara boşaltacak işçileri ve gemileri limanlara yaklaştıracak kılavuz kaptanları seçebilmelerine izin veren bir tasarıyı üç yıl önce reddetmişlerdi. Ancak tasarı yine parlamento gündeminde. Tasarı salı günü parlamentoda görüşülecek, çarşamba günü de oylama bekleniyor.

Liman işlerinin amacı, gösterileriyle tasarının parlamentoda kabul edilmesini önlemek. Protesto gösterileri kapsamında Yunan, Danimarkalı, İsveçli ve Portekizli liman işçileri greve gitti. Avrupa'nın bazı önde gelen limanları trafiğe kapandı.

Limanları kapanan kentler arasında Belçika'dan Antwerp ve Fransa'dan Marsilya ve Le Havre da vardı. Avrupa'nın en büyük limanının bulunduğu Hollanda'nın Rotterdam kenti de gösterilerden olumsuz etkilendi.

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
banner225
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?