banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Libyalı komutan: Türk gemilerini batırma emri aldım

Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşmaya tepki gösteren Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter’e bağlı donanmanın Kurmay Başkanı Ferec el Mahdevi, ‘'bölgeye yaklaşacak Türk gemilerinin batırılması için emir aldığını' söyledi.

GÜNCEL 12.12.2019, 08:19 12.12.2019, 08:38
278
Libyalı komutan: Türk gemilerini batırma emri aldım

Libyalı komutan: Türk gemilerini batırma emri aldım

Türkiye'nin Libya'da BM tarafından tanınan hükümetle yaptığı anlaşmaya, General Halife Hafter'in lideri olduğu Libya Ulusal Ordusu'ndan tepki geldi. Trablus hükümetine savaş açan Hafter'e bağlı donanmanın Kurmay Başkanı Ferec el Mahdevi, 'bölgeye yaklaşacak Türk gemilerinin batırılması için emir aldığını' söyledi. Yunan televizyonu ALPHA TV’nde konuşan Mahdevi, Türkiye ve ülkesindeki Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında yapılan anlaşmaya sert tepki gösterdi.

Türkiye’yi tehdit etti

Greek Reporter’in aktardığı habere göre Yunanca konuşan Mahdevi, Türkiye’yi sert bir dille tehdit ederek, ‘bölgeye yaklaşacak herhangi bir Türk gemisini batırma emri aldığını’ söyledi. Mahdevi, “Emir aldım. Türk arama gemileri varır varmaz, bir çözümüm var. Kendim gemiyi batıracağım. Hafter’dan emir aldım” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Libya’ya asker göndeririz

Dün Bilkent Üniversitesi’nde Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenen bir programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Libya’nın Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükümeti eğer bir destek isterse Türkiye’den askerimiz Libya’ya gider mi?” sorusuna “Eğer Libya talep ederse yeterli derecede göndeririz” yanıtını vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “Ülkelere bunların bilgilerini sürekli veriyoruz. Asker gönderme konusunda Rusya’dan bir güvenlik şirketi söz konusu. Bu şirket oraya güvenlikçilerini göndermiş durumda. Libya bizden böyle bir talepte bulunursa biz Libya’ya da aynı şekilde elemanlarımızı yeteri derecede neyse gönderebiliriz. Bunlar bizimle böyle bir güvenlik anlaşmasını imzaladıktan sonra bir engel söz konusu değildir.”

Ne olmuştu?

Geçen ay Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, ‘Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası’ ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen ‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’ imzalanmıştı. Söz konusu anlaşma, Yunanistan ve Mısır başta olmak üzere Avrupa Birliği’nin de tepkisini çekmişti.

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü