banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Levent Karaçelik: "Dünya Çin'in Peşine Takıldı Gidiyor"

İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleşti.Toplantıda Levent Karaçelik "2015 Değerlendirmesi ve 2016'ya Bakış"başlığında bir sunum gerçekleştirdi.

GÜNCEL 09.01.2016, 21:35
571
Levent Karaçelik:

İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleşti.Toplantıda Levent Karaçelik "2015 Değerlendirmesi ve 2016'ya Bakış"başlığında bir sunum gerçekleştirdi.

Karaçelik dünyanın 2003'ten beri Çin'in peşine takıldığını,herşeyin Çin'e enedexlenmiş olduğunu söyledi.Leven Karaçelik şöyle devam etti:"Çin'de Kömür Kongresinde bulundum bir dönem ve ben bir konuşmamda Allah'tan bir dileğim var o da Çin'i durdurur inşallah demiştim,baya sinirlenmişlerdi,ben de dünyayı o kadar kendinize kilitlediniz ki,dünya sizin güdümünüzde kaldı dedim,bu Çin; ya dünyayı ihya eder ya da batırır da demiştim,her şey Çine' endeksli...önümdeki bu rapor-daha 3 gün evvel hazırladığı rapor- her şey Çin'e bağlanmış... 2015 'te rekor seviyede gemi hurdaya gitti.En az tonajın olduğu sene oldu.2015 te sadece 10 milyon ton kuru yük gemisi filoya katılmış 12 senenin en düşük rakamı ...2016 da da burada 80 milyon ton geminin filoya katılacağı söyleniyor,bu mevcut kaynakların %10'undan fazla ancak bazı kaynaklar da %5'i geçmeyeceği söyleniyor.

Filo yeni nasıl hurdaya gideceksiniz?

2015 te neredeyse 60 milyon ton hurdaya gitmiş,bunun aşağı yukarı 55 milyonu kuru yük gemisi,bu rakam yaşanmış bir rakam değil.Rekor bir rakam.Ancak bu hurdaya çıkanların aşağı yukarı %70 i ilk 6 ayda hurdaya çıktı. 2015'te gördüğünüz gibi her ne kadar 10 milyon ton gemi girdiyse de hurdaya giden gemi de beklenilen olamadı,2016 'da ve 2017 'de daha da azalma olacağı görülüyor.Nedenleri de gemilerin büyük çoğunluğunun 2004'ten sonra inşa edildiğini görüyorsunuz,yep yeni bir Dünya Ticaret Filosuyla baş başayız,ben hatırlıyorum 26 yaşında filolar olduğunu yenilenmesi gerektiğini söylerdik,hele de 2009'dan sonra daha da bir ivme kazanmış,dünya da şu an büyük çoğunluğu 6-7 yaşında olan deniz ticaret filoları var.Bu durumda nasıl hurdaya göndereceksiniz ?

"Panamax indexte düşüş devam ediyor"

Baltik endexinde en düşük rakamı açıklayıp artık bundan daha düşüğü olmaz derken yeni bir dip yaşandığını anlatan Karaçelik düşüşlerin artık günlük yaşandığını söyledi.Çin'den gelen kütük ticareti ile ilgili canlanmaya da değinen Levent Karaçelik sunumuna devamla;"Paramax index te yine düşüş devam ediyor,bunlar Ocak 2016 tarihiyle en son alınanlardır,supramaxta yine düşüş devam ediyor,en sıkıntılı tonajlardan bir tanesi,ultramaxlarda piyasaya çıkınca problemler çıkmaya başladı. Hendsays indeximizse diğerleri kadar trajik düşmedi,ayakta tutan Çinlilerin kütük fiyatlarında yaptığı inanılmaz indirim.Türkiye bunu hurda yerine aldı,hurdacılar baktı ki kütük daha ucuza geliyor,kütük ticaretine girmeye karar verdiler,belli bir dönemde bir hareket oldu,aynı zamanda Rusya'dan buğday çıkışlarında da bir hareketlenme oldu ancak o da bir süre sonra durdu" dedi.

 Karaçelik, Cruse oil-ham petrol- taşıyan tankerlerin kazançlarında bir yükseliş var,product tankerlerin kazançlarında yine nispeten daha iyi bir ortam olduğunu ancak bunların dışındakilerde yine düşüş olduğunu belirterek konteynerlerde yılın başında güzel bir başlangıç yaşandığını anlattı.

2015 senesinde aşağı yukarı 1 milyon trilyona yakın yeni kapasite konteyner in de piyasaya girdiğini şu anda ise 1,6 milyonluk bir işsiz konteyner bulunduğunu anlayan Levent Karaçelik şöyle devam etti;"Filoda %10 büyüme olmuş,2016 'da %10 hedefleniyor ancak salt elde kalanın %5i geçmeyeceği de söyleniyor.2015'te baktığımızda kuru yük malının 5 milyar 250 milyon ton mal taşınmış.2016'da ki tahminlerde bunun 250 milyon ton artarak 5.5 milyon tona çıkacağı tahmin ediliyor çünkü dünyanın hiçbir yerinde böyle bir atılım olacağı beklenmiyor,bir takım ürünlerde artık birçok ülke kendine yeter hale geliyor.

"Yük artışı da çare değil"

Eskiden dünyada üç tane cevher ihracatısı varken bugün 23 tane ihracatçı var,bunların içinde Türkiye de var.Burada baktığınızda 2016'da büyük bir tonaj artışı olmayacağını görüyoruz,filonun da; 2009'dan sonra inşa edilip piyasaya girdiğini ve en fazla 10 yaşında olan gemiler olduğunu da göz önünde bulundurduğunuzda bu yük artışında çare olmayacağı da anlaşılıyor. Dünya gözünü üç yere çevirdi:Hindistan,Amerika ve Avrupa Birliği ülkeleri.ABD de işsizlik ilk defa bu kadar düşmüş durumda,bunların beklentisi faizlerin artması yönünde oluyor,ABD tekrar ihracata başlayabilir,tüm bunlarla birlikte ithalatçı ülkelerinde frene basabilmesi durumu söz konusu...

Hindistan enteresan bir ülke,beklenilen hareket bir türlü olmadı,2016 ve 2017 de kömürde bekleniyor ama Hindistan kömürünü Endonezya'dan alıyor,tek güzel haber Endonezya kömürüne karşı Hindistanda'da artık Endonezya kömürünün olmamasını sağlayalım diyenler var ancak tabi burada Endonezya'nın da tedbirini alacağını ve yine Hindistan'ın ihtiyacını karşılayabileceği ihtimalini görüyoruz. Bir takım şeylerin yapılması kesinlikle şart,devletten denizciliğin şu ortamında ne istenebilir ben de gerçekten merak ediyorum,belki banka borçları için düşünülebilirdi o da yapılmış zaten.Bu bir ticaret oyunudur,ticaret oyunu kuralları çerçevesinde çözümü bulunmalıdır. Merak edenler içinse kosterler için-benim en çok desteklediğim tonajdır-maalesef orada da çok kötü.Kaderimizi etkileyen bazı olaylarda ne yazık ki söz söyleme hakkımız da olmuyor,Rusya için çıkan veya "çıkartılan" diyeyim ben ona,gerçekten kosteri çok yaraladı.Rus kömür satıcısı geçen gün bana Türkiye için kömür fiyatı bile göndermedi."

Yorumlar (0)
18
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü