"Kybele"yi En Sonunda Batırdılar!

'İzmir-Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk Projesi' kapsamında 1700 mil kat ederek Fransa'ya ulaşan Kybele adlı tekne, Marsilya'daki marinada sulara gömüldü.

'Kybele'nin tarihe yolculuğu yarım kaldı

'İzmir-Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk Projesi' kapsamında 1700 mil kat ederek Fransa'ya ulaşan Kybele adlı tekne, Marsilya'daki marinada sulara gömüldü. Foçalıların izlediği rotayı takip ederek Marsilya'ya ulaşan teknenin kaptanı Osman Erkut, paramparça olsa da Kybele'yi yüzdürüp Türkiye'ye geri getireceğini söyledi.

8 Haziran 2009 günü İzmir'in Urla ilçesinden yola çıkan Kybele'nin kaptanı ve 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erkurt, normal şartlarda 15 Kasım 2009 tarihinde, antik özellikleri barındıran teknenin dönüşünün planlandığını söyledi. Teknenin, bağlı bulunduğu marinada battığını ifade eden Erkurt, "Henüz ne olduğunu bilmiyoruz. Raporları göreceğim. Bizimkinden başka batan tekne yok. Hava muhalefeti oldu ama önemli değildi. Soruşturma sürüyor." dedi.

Sadece yelken ve küreklerle Marsilya'ya götürülen Kybele, yüzlerce kültürel, ekonomik ve sosyal faaliyeti kapsayan 'Fransa'da Türkiye Yılı Temmuz 2009-Mart 2010' etkinlikleri çerçevesinde bu ülkede bulunuyordu. Kybele'nin ekibinde, çoğu üniversiteli 20 kürekçi, 3 yelkenci görev almıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
T.HAYDAR AYDOGDU
T.HAYDAR AYDOGDU - 10 yıl Önce

BUKADARMI TAHAMUL EDİLEMİYORUZ BU KADARMI KORKUTMUSUZ FRANSA

YI.

BU CABA VE OZVERİLERİNDEN DOLAYI SAYIN OSMAN HOCAMI KUTLAR

EMEGİ GECEN TUM OGRENCİ EVLATLARIMIZI SEGİYLE KUCAKLARIMDAHA NİCE BASARI DİLEKLERİMLE

- 10 yıl Önce

Size kim dedi Fransa'ya gidin diye.Halbuki Suriye'ye,İran'a,Ürdün'e falan gitseydiniz krallar gibi karşılanırdınız.Teknenizde batmazdı.

denızcı
denızcı - 10 yıl Önce

her seyden once gecmıs olsun

arkadaslar marınada kıbele batırılırmı hıc ya hıc yakısık olmayan bır durum bu tekne madem marınada bakan bır gemıcı veya personel olmazmı yaa..cok uzgunum....daha bılınclı olmanız dılegıyle ....allahtan bu olay marınada olmus ya acık denızde olsa toptan fıyasko....unutmayalım denız hata affetmez ...marınada olsak bıle...

Kamil Üstünkal
Kamil Üstünkal - 10 yıl Önce

Sn Osman Erkut ve ekibini bu güzel proje için kutlarken Fransa'nın öncelikle bu projeye olan ilgisizliğini, duyarsızlığını kınıyorum. Bu batının bize görünen ama kendilerinin de çok iyi bildiği öbür(!) yüzü. Levant denizlerinde antik çağda Finikelilerin başlattığı bu deniz ticaretinin kendi medeniyetleri ve kolonist güçlerinin yüceltilmesi adına ne kadar önemli olduğunu kendileri de bilirler. Bilirler ama işlerine gelmez. Bunlar değilmidir ki Kortez denizini kırmızıya çevirerek oradaki medeniyetleri yok ettiler. O zamanın fakir Avrupasının kapitali nasıl oluştu?. Bundan başka bizler batı rönesansının ve aydınlanmasının her satırını, her kelimesini ezberlemişken Doğu Medeniyeti adına bir kaç cümleden öteye geçemedik. İşte Sayın Osman Erkut ve 360 derece tarih araştırmaları grubu bunu tüm dünyaya ispat etmek adına bu güzel projeyi başlatmışlardı. O çok denizci geçinen batı burada sınıfta kalmıştır.Kpt. Kamil Üstünkal (YDO/GV79)

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176