banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Kybele'nin batışında sabotaj şüphesi

eski çağ Foçalılarının izlediği rotayı takip ederek Marsilya'ya ulaşan ve burada sulara gömülen ''Kybele'' adlı teknenin, bağlı bulunduğu marinada batmasında sabotaj şüphesi...

GÜNCEL 01.11.2009, 23:18
2101
Kybele'nin batışında sabotaj şüphesi

Kybele'nin batışında sabotaj şüphesi 
 
''İzmir-Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk Projesi'' kapsamında hazırlanan, Fransa'daki Türkiye Mevsimi kutlamaları için eski çağ Foçalılarının izlediği rotayı takip ederek Marsilya'ya ulaşan ve burada sulara gömülen ''Kybele'' adlı teknenin, bağlı bulunduğu marinada batmasında sabotaj şüphesinin bulunduğu iddia edildi. 
 
Kybele'nin kaptanı ve 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Mevsimi etkinlikleri kapsamında Fransa'da büyük ilgi gören teknenin demirli olduğu Marsilya'daki bir marinada battığını hatırlatarak, geminin önceki gün marinaya ait makineler ve Fransız dalgıçların yardımıyla su üstüne çıkarıldığını ifade etti.

Teknede yaptıkları incelemede herhangi bir delik ya da hasara rastlamadıklarını belirten Erkurt, sabotaj ihtimalinin güçlendiğini söyledi.

Erkurt, şu bilgiyi verdi:

''Bir teknenin batması için su alması gerekir. Bunun için de ya gövdesi ya da dibinde delik olması lazım. Ama Kybele sapasağlam şekilde su altından çıkarıldı. Geriye tek ihtimal kalıyor o da su tahliye pompalarının ters çalıştırılarak teknenin içine su basılması. Teknenin bu yolla batırıldığını düşünüyoruz. Fransız makamlarınca tutulan raporlarda teknenin bilinmeyen bir nedenle battığı belirtildi. Resmi olarak pek bir şey yapamıyoruz. Ancak bir çok Fransız yetkili, bu durumdan utanç duyduklarını açıkladı.

Gemiyi su yüzeyine çıkardıktan sonra yüzdürdük, sorun gözükmüyor. Şu anda battığı marinada ve aynı yerde duruyor. Maalesef bir güvenlik önlemi alınması mümkün olamıyor. Ana sponsorumuz olan Arkas, bir kaç gün içinde teknenin Türkiye'ye getirilmesini sağlayacak.''

Erkurt, Ermeni diasporasının etkili bir konumda olduğu Marsilya'da bazı kesimlerden hoşnut bir karşılama göremediklerini, geminin battığını öğrendiklerinde bunun bir sabotaj olduğunu tahmin ettiklerini kaydetti.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'na bir rapor göndereceklerini kaydeden Erkurt, ''Biz pes etmeyeceğiz. 2013 yılında Marsilya, Avrupa'nın kültür başkenti. Bu etkinlikler kapsamında tekrar gideceğiz. Tekneyi üçe de bölseler yapıştırıp yine gideriz. Yaşanan olay bizi hırslandırdı'' dedi.

Kybele'nin Türkiye'ye getirildikten sonra İstanbul 2010 etkinliklerinde kullanılacağını bildiren Erkurt, ''teknenin sigortalı olduğunu, ancak bilimsel bir çalışma olması nedeniyle yüksek bir bedelle sigortalanmadığını'' söyledi.

-KYBELE'NİN YOLCULUĞU-

360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği'nce tarihi özellikler dikkate alınarak hazırlanan ve İzmir Fransız Kültür Merkezi ile ''Mare Nostrum'' adıyla geliştirilen işbirliği çerçevesinde 8 Haziranda İzmir'in Urla ilçesinden yola çıkarılan Kybele adlı tekne, MÖ 600'lü yıllarda Phokialıların Ege ve Akdeniz'de koloni kurduğu bugünkü adlarıyla Velia, Alalia, Nice ve Antibes limanlarına uğrayarak bin 700 millik bir rotayla Marsilya'ya götürülmüştü.

Ankara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal ile çoğu üniversiteli 20 kürekçi ve 3 yelkencinin görev aldığı tekne, sadece yelken ve kürek kullanılarak Marsilya'ya götürüldü.

''Fransa'da Türkiye Mevsimi'' etkinliklerinde kullanılan, 15 Kasım'da Türkiye'ye getirilmesi planlanan tekne, 26 Ekim'de Marsilya marinasında batmıştı. (AA)
 

Yorumlar (1)
özgür alemdağ 13 yıl önce
Teknenizin başına gelenler için çok üzüldüm Osman Bey. Umarım büyük bir hasar yoktur. Bu yapılanlar bile ne kadar doğru birşey yaptığınızı birilerini ne kadar kızdırdığınızı gösteriyor. Umarım aynı hırsla ve daha fazla destekle yolunuza devam edersiniz.
19
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü