banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Kuzey Kutbu'nda petrol aramayı durdurdu

Uluslararası enerji şirketi Royal Dutch Shell, Kuzey Kutbu'ndaki petrol arama faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

GÜNCEL 30.09.2015, 13:05
539
Kuzey Kutbu'nda petrol aramayı durdurdu

Shell, Kuzey Kutbu'nda petrol aramayı durdurdu

Uluslararası enerji şirketi Royal Dutch Shell, Kuzey Kutbu'ndaki petrol arama faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

 Shell'den yapılan açıklamada, ABD'nin Alaska eyaletinin açıklarında devam eden petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinin, kazılan kuyuda yeteri kadar kaynak bulunamadığı, maliyetlerin yüksek olması ve ABD federal regülasyonlarının öngörülemez olması nedenleriyle durdurulduğu belirtildi.

Shell Amerika Arama ve Üretim Faaliyetleri Direktörü Marvin Odum, "Araştırma hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Ancak Shell bu bölgenin potansiyel öneminin farkında. Bu bölge Alaska ile ABD için stratejik öneme sahip" değerlendirmesinde bulundu. Shell'in kutuplarda petrol araması çevreci gruplardan büyük tepki alırken, şirketin bölgede petrol arama faaliyetleri için milyarlarca dolar harcadığı tahmin ediliyor.

Aylar süren regülasyon sürecinin ardından, ABD İçişleri Bakanlığına bağlı Güvenlik ve Çevre Uygulama Bürosu, 17 Ağustos'ta Shell'e kutuplarda petrol ve doğalgaz arama yetkisi vermişti. ABD Başkanı Barack Obama da 29 Ağustos'ta bu kararı desteklediğini açıklamış ve bölgedeki rezervlerin, ABD'nin petrole ve gaza bağımlılığı nedeniyle önemli olduğunu söylemişti.

Yorumlar (0)
18
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü