banner191

banner148

banner179

banner176

Kuzey Kutbu'nda Dev Petrol Keşfi

Rusya’nın dev petrol şirketi Rosneft, Amerikalı ortağı Exxon Mobil’le birlikte Kuzey Kutup bölgesinde petrol arama çalışmalarına başladı.

GÜNCEL 11.08.2014, 02:34
Kuzey Kutbu'nda Dev  Petrol Keşfi

Rus ve Amerikalı şirketlerden Kuzey Kutbu’nda dev petrol keşfi

Rusya’nın dev petrol şirketi Rosneft, Amerikalı ortağı Exxon Mobil’le birlikte Kuzey Kutup bölgesinde petrol arama çalışmalarına başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in video konferansla katıldığı törenle start verilirken, Rosneft CEO’su İgor Seçin, bölgede Suudi Arabistan’ın sahip olduğu büyüklükte bir petrol rezervi bulacaklarından emin olduğunu söyledi.

Ukrayna krizi nedeni ile Rusya ve ABD arasında yaptırım ve ambargo savaşları sürerken, iki ülke petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu’nda ortak keşfe çıkmaları dikkat çekti. Rosneft, ABD’nin yaptırım listesinde yer alsa da Kuzey Kutbu’ndaki çalışmalar liste dışında tutuluyor.

Kuzey Kutup bölgesi Kara Deniz alanında West Alpha petrol keşif platformu ile çalışmalara başladıkları bilgisini veren Seçin, “Bu çalışmalar sonunda uzmanlara göre Brezilya, Kanada ya da Alaska’dan çok daha büyük bir petrol rezervi bulacağız. Bu dünyanın en büyük rezervlerine sahip Suudi Arabistan’la karşılaştırılabilir…” dedi.

Putin de cevaben, “Sizleri bir kez daha kutluyorum. Projenin sonuca ulaşacağından, Rusya, ABD ekonomileri ve dünya enerji endüstrisi açısından önemli katkı sağlayacağından eminim…” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kutup bölgesi Kara Deniz’inde bulunan platformda Exxon Mobil Başkanı Glenn Waller da yer aldı. Waller de konuşmasında Rusya ile uzun vadeli işbirliklerinin olduğunu, ülkenin geleceği ile ilgili büyük perspektif gördüklerini ve burada çalışmayı sürdüreceklerini söyledi.

Rosneft ve Exxon Mobil bir yıl önce anlaşma sağlayarak bölgeden petrol çıkarılması ile ilgili lisansı almıştı. Modernize edilen West Alpha platformu ile test çalışmaları 2015 sonuna kadar sürecek. Rosneft ve Exxon Mobil’in West Alpha’yı 2016 Temmuz’una kadar kiraladığı, sonrasında da 1 yıllık sürelerle anlaşmanın uzatılacağı belirtiliyor.

Rosneft daha önce 20 yıl içinde bölgede petrol arama çalışmaları için 400 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıklamıştı.

 

Yorumlar (0)
28°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?