banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Kuşadası'na Denizcilik Fakültesi Açılıyor!

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından YÖK'e yapılan 5 yeni fakülte başvurusu içinde, Kuşadası’na Denizcilik Fakültesi kurulması da var.

GÜNCEL 07.10.2012, 11:18
3141
Kuşadası'na Denizcilik Fakültesi Açılıyor!

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ), 5 yeni fakülteyi bünyesine katmak için Yüksek Öğretim Kurulu'na (YÖK) başvuru yaptı. 5 yeni fakülte başvurusu içinde, Kuşadası’na Denizcilik Fakültesi kurulması da var.
 
Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, 2 Ekim Salı günü yaptığı açıklamada; “15 fakülte ile öğretim hizmeti sunuyoruz. Buna 5 yeni fakülte eklemek için YÖK’e başvurduk. Başvurumuzun kabul edilmesi durumunda üniversitemiz daha da güçlenecek” dedi.
 
Rektör Birincioğlu konuşmasında "Güzel Sanatlar, Denizcilik, Hukuk, Teknoloji, Mimarlık ve Tasarım Fakülteleri’nin kurulması için YÖK'e başvuru yaptık. Bunlardan üçünün binaları hazır durumda. Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Bakanlığı'nın bize tahsis ettiği binada kurulacak. Kuşadası'nda açılacak Denizcilik Fakültesi Global Holding'in desteği ile kurulacak. Söke ilçesinde açılacak Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ise, Söke’deki Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası tarafından finanse edilerek kurulacak. Bunların kaçının YÖK tarafından kabul göreceğini bilmiyoruz, ama takipte olacağız." şeklinde ifade etti.

Yorumlar (12)
deniz 9 yıl önce
Bu gün Mersin Üniversitesi Denizcilik Fakültesi kuruldu. Şu anda Toplam 12 Denizcilik Fakültesi ve Deniz ulaştırma bölümüde 25 adet olarak resmi kurulmuş durumda.

Hayırlısı Ziraat ve Su ürünleri Fakülteleri önünüzde örnektir
kaptan murat 9 yıl önce
Bu kadar denizcilik okulu açmanın bir anlamı yok.Türk denizcilik piyasasında hem kaptan olarak hemde şirket bünyesinde çalışmaktayım...Türk deniz ticaret filosu bu kadar geniş değil.. Kapasite fazlası armatörün istediği şekilde maaşlarla oynamasına yol açıyor... Rakabeti arttırmak güzel olabilir.. Ama denizclik sektöründe bu fayda getirmez. Madem bu kadar okul açıyorsak denizci gençlerimizi yurt dışındaki yabancı armatörlerde çalışma zeminini oluşturmamız gerekiyor... Bu zemin oluşturulursa personel bazında filipinlilerin hakimiyetine son verebiliriz...Ülkeye döviz girdisini arttırmış oluruz.....
Onur Sabri Durak 9 yıl önce
7 Ekim 2012 Tarihli ve 28434 Sayılı Resmî Gazete yayımlanan BAKANLAR KURULU'nun 2012/3763 Sayılı Kararınca Mersin Üniversitesi'nde Denizcilik Fakültesi kurulmasına karar verilmistir. Anlasilan o ki, Denizcilik Fakultesi enflasyonu ulkemizde devam edecek...Elbette, her bir egitim kurumumuzun basarili olmasi, Turk denizciligine personel yetistirmesi temennimizdir. Bununla birlikte, akademik personel, altyapi sorunlari vb. dikkate alinmadan acilacak egitim kurumlarinin, Turk denizciligine fayda getirip getirmeyecegi her daim akillarda bir soru olarak kalacaktir...Umarim Kusadasinda acilacak Fakultemiz bu altyapiyi saglar...

İLTER GÖKCAN 9 yıl önce
Bilindiği üzere, Fakültelerimizde açılan bölüm isimlerinin konması çok önem arzetmekte olup, bazı sektörlerle ilgili olarak benzer işlevi olan farklı isimlerde bölümlerin açılması bunların uygulama hayatında işe alımlarında, sınav duyurularında vs. birtakım güçlüklerin yaşanmasını beraberinde getirmiştir, bir yere alım olacağı zaman bir çok aynı işlevi olan bölüm veya fakülte ismini belirtmek gerekmiş, hatta bazen sırf ismi geçmediği için benzer işi yapan bölümler sınav duyurularında sırf isimleri aynı olmadığı için zor durumda kalmışlardır.

Bir sınav duyurusu örneği: (2.7) Gemi Sörvey Kurulu Uzmanı için; Fakültelerin Güverte, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi İnşaatı Mühendisliği, Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümlerinden mezun olarak, uzakyol vardiya zabiti, uzakyol vardiya mühendisi/makinist veya üstü ehliyetlerden birisine sahip olarak denizcilik alanında en az 2 yıl çalışmak;

Yukarıdada görüleceği üzere birbirine benzer bir sürü isim karmaşası o nedenle ben diyorum ki aman ha aman bölüm isimleri koyarken dikkat edilsin. Diğer üniveristelerle karşılaştırılsın. İsimler ona göre seçilsin. Bu çok önemli bir çok öğrencinin geleceğiyle oynanmasın. Şu an diğer üniversitelerdeki Denizcilikle ilgili bölüm isimleri bildiğim kadarıyla ; Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği, Deniz İşletmeleri Yönetimi ve en son KTÜ de açılmış olan Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği bölümleridir.

Ali Çepni 9 yıl önce
Kuşadası Deniz Kültürünün yoğun olarak yaşandığı binlerce Kruveziyer gemiyle milyonlarca yolcunun Uğradığı bir limandır ve Deniz Eğitimi için İdeal bir yerdir, Hayırlı olsun..Ancak Denizi dahi olmayan illerde, İşsiz kalan SU Ürünleri Hocalarına İŞ yaratalım zihniyetiyle bu iş yürümez..Deniz Bilimleri Teknolojisi Müh.de Kapanan SU Ürünleri fakültelerinin işsiz hocalarının eşeği boyayıp tekrar piyasaya sunmasıdır..Hemşirelik bölümlerinden daha düşük Puanla Mühendislik olmaz beyler..
Prof.Dr. Aydın ŞALCI 9 yıl önce
Her kim yada kuruluş sorumlu ise, bu işe artık dur demenin zamanı çoktan geçmiştir. Bu işin suyu çıktı.Bu durum; bu işlere karar verenlerin ne kadar cahil ve zavallı olduğunun bir sonucudur. Ben yaptım, oldu mantığı.Ülke menfaatleri açısından bu işlere karar verecek bir "Merkezi Otorite" nin olması şarttır. YÖK, burada yetersiz ve yetkisiz kalmaktadır.
selçuk yıldız 9 yıl önce
karadenizli bir armatörün isteği doğrultusunda dünyanın en ucuz en bol en kalitesiz denizcilerini yetiştirmeye son hızla devam ..
Bir Dost 9 yıl önce
Aydın hocam ve diğer akademisyenler bir dilekçe ile yada binali yıldırım fakülteye geliyor bu durumu anlatabilirler. Bu saçmalığa bir son verir belki bakan bey. Endişelenecek birşey yok diyordu kendileri ailemiz büyüyormuş öyle demişti. Bir 8-10 yıla bu iş tamamen biter. Şu anda mezun olanlar fakültelerden, çok şanslı. Ya sonrası 2020 den sonrası vahim gibi gözüküyor. Su ürünleri mezunlarını yani balıkçıları hoca diye atayacaklar bu sözde lise mantıklı fakültelere görürsünüz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü