banner244

banner242

banner176

banner191

banner148

banner145

banner179

banner243

Küresel çevre felaketi yolda: Savaştan zarar gören FSO'da petrol sızıntısı!

Husi milisleri ile devam eden savaştan zarar gören ve Yemen sularında demirlemiş 44 yaşındaki yüzer depolama tankerinin etrafında sızıntı görüntüleri ortaya çıktı...

GÜNCEL 06.10.2020, 10:37 06.10.2020, 10:48 Halit Emre İbrahimoğlu
Küresel çevre felaketi yolda: Savaştan zarar gören FSO'da petrol sızıntısı!

Husi milisleri ile devam eden savaştan zarar gören ve Yemen sularında demirlemiş 44 yaşındaki yüzer depolama tankerinin etrafında sızıntı görüntüleri ortaya çıktı. Buna rağmen Birleşmiş Milletler müfettişlerinin çürüyen yüzer depolama tankerine binmelerine hala izin verilmiyor...

Son beş yıldır Yemen'in liman kenti olan Hodeidah'ın kuzeyinde mahsur kalan FSO Safer, 157.000 ton hafif ham petrol içeriyor. Bu miktarın, Exxon Valdez tankerinden yıllar önce Alaska açıklarında denize sızan petrol miktarının tam dört katı olduğu belirtiliyor.

Mayıs ayında, terk edilmiş FSO’nun makine dairesine deniz suyu sızmış ve bir dalgıç ekibi tarafından yama yapılmıştı. TankerTrackers'ın Planet Labs'den uydu görüntülerini kullanarak yaptığı araştırma, yaşlanan gemiden iki hafta önce bir petrol sızıntısı meydana geldiğini gösteriyor.

TankerTrackers, 3 Ekim'de; "Gemi hala yerinde yüzüyor, ancak zaman bu gemi için hızla tükeniyor. "diye tweet attı.

Suudi Arabistan'ın BM Büyükelçisi Abdallah Al-Mouallimi geçen ay, uzmanların Safer'ın 50 km batısında, gemiye bağlı bir boru hattının muhtemelen onu dibe tutan stabilizatörlerden ayrıldığını ve şimdi denizde başıboş yüzdüğünü keşfettiği konusunda uyardı.

1976 yapımı gemi Yemen hükümetine aitti, ancak 2015 yılında Husiler tarafından ele geçirildi. Son 33 yıldır Yemen sularında faaliyet gösterdi.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
7
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102