banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Kurban Bayramında Korsanların Elinde

Oğlunun hiç görmediği babasını beklediğini söyleyen Aysel Arıcıoğlu, kocasının ve arkadaşlarının kurtarılmasını istiyor.

GÜNCEL 09.11.2011, 13:33
2150
Kurban Bayramında Korsanların Elinde

14 ay önce Somalili korsanların kaçırdığı 18 mürettebattan hiçbir haber yok, aileleri perişan.

Oğlunun hiç görmediği babasını beklediğini söyleyen Aysel Arıcıoğlu, kocasının ve arkadaşlarının kurtarılmasını istiyor.

SOMALİLİ korsanların, “Olig B” adlı Malta Bandralı gemiyi 3’ü Türk 18 kişilik mürettebatıyla birlikte 14 ay önce kaçırması, Kurban Bayramı’nda drama dönüştü. Geminin makine dairesinde çalışan Türk denizcilerden Mustafa Arıcıoğlu’nun, 14 aydır ailesiyle telefondan dahi görüşemediği, 11 ay önce dünyaya gelen oğlundan ise haberi olmadığı ortaya çıktı.

Oğlunun hiç görmediği babasını beklediğini, eşiyle en son 8 Eylül 2010’da telefonda konuştuğunu söyleyen Aysel Arıcıoğlu (39), “Kocamın yaşayıp yaşamadığını bile bilmiyorum. Çünkü şirket sahibi telefonlarımıza bile çıkmıyor. Kaderlerine terk edildiler. Yetkililer sesimizi duysunlar ve onları kurtarsınlar” dedi.

15 milyon Euro fidye istenmişti

Yunan armatöre ait olan ve iflas eden Firo Ventures firmasının son gemisi Olig B, hurdaya ayrılınca söküm işlemleri için Ağustos 2010’da Mısır’dan Hindistan’a götürülürken kaçırılmış, korsanlar 15 Gürcü mürettebat ile Fuat Özçelik, Yakup Öztürk ve Mustafa Arıcıoğlu için 15 Milyon Euro fidye istemişti.

Ölümle tehdit ettiler


GEMİNİN 2’nci Kaptanı Yakup Öztürk’ün eşi Fisun Öztürk geçen 29 Nisan’da eşiyle son kez görüşebildiklerini söyleyerek, “Bana geminin hurda olduğu için kötü durumda olduğunu söyledi. Ayrıca yemek ve suya da ihtiyaçları varmış. Korsanlar da onları fidyenin ödenmemesi durumunda öldürmekle tehdit etmişler. Eşimin ve arkadaşlarının kurtarılması için girişimlerin artırılmasını istiyorum” diye konuştu.

Yorumlar (4)
savas ozcengiz 11 yıl önce
merhaba haberi okudum,ve birgün herhangibir denizci arkadaşımın başına gelebilecek bir durum diye düşündüm.......................................................................hükümet yetkililerine sesleniyorum gereği ne ise yapılması için ...................................................................

14 ay neredesinizzzzz
11 yıl önce
hehehe bu gemi eski .............. beyfendinin yeğeni (......) .............'nundur bılmem anlatabıldımmı:)))))) gerısını yazmama gerek yok sayın edıtor zaten yayınlamaz bu yorumu:)))
Özgün Can Kıroğlu 11 yıl önce
Gerçekten çok üzgünüm..Yukarıda resimde gördüğümüz denizci kardeşim Mustafa Arıcıoğlu çok iyi,çalışkan denizlerde her zaman beraber çalışmak isteyeceğiniz türden bir insandır.Bu geminin kaçırılmış olduğu haberini duymuştum ve şu an hala kurtarılamamış olduğunu görmek beni ziyadesiyle üzmüştür.Eskiden bize okullarda hocalarımızdan öğretilen mesleğinizi yaparken dünya denizlerinde Türk milletinin bir ferdi olarak kendi ülkenizin de bir temsilcisi olduğumuz idi.Ancak artık Türk bayraklı gemi sayısının çok azalmış olması ve bizim de ekmeğimizi kazanmak için yabancı armatör ve yabancı bayraklı gemilerde çalışma zorunluluğumuzun doğması bu "ülke ve bayrağımızı temsil etme" durumunu ortadan kaldırmıştır.Ne yazık..Dürüst,çalışkan ve bir aile babası denizci çok zor durumda ve sevhen yanlışsa düzeltin ama görünen o ki ülke yetkililerimiz konuya tamamen duyarsızÜzgünüm Mustafa'm ustam çok üzgünüm..Not: Geminin ismi benim hatırladığım Olib G idi.
Saffet Yurtoglu 11 yıl önce
Basta sevgili Yakup kardesim olmak uzere tum personelin sag-salim evlerine, sevdiklerine kavusmalari dilegiyle ailelerine sabir diliyorum.

Ailelerin sunu unutmamalari, destek noktasi olarak devamli sunu hatirlamalari gerekmektedir ; Bu kardeslerimiz denizcidir, hepsinde peygamber sabri ve metaneti vardir. Karsilastiklari tum zor durumlara nasil gogus gerecekleri onlarin mayasinda mevcuttur-ki bu yuzden dunyanin en zor meslegi olan denizciligi secmislerdir.Dualarimiz sizinle Allah yardimciniz olsun...Saffet Yurtoglu
25
az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü