banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Kumburgaz plajı köpürdü!

Geçen yaz simsiyah olan Kumburgaz sahili, bu yaz tam zıddı bir çevre felaketi yaşıyor.

GÜNCEL 15.07.2010, 10:29
3080
Kumburgaz plajı köpürdü!

Kumburgaz sahiline akan atık sular ve kimyasal maddeler denizi köpürtüyor. Güzelim plajlar köpük köpük... İşin tuhafı, bu çevre felaketine karşı yetkililer elleri kolları bağlı oturuyor. Tatili zehir olan vatandaşlar ise veryansın ediyor

Geçtiğimizz yaz, Kumburgaz sahillerinin içler acısı halini bu sayfalara taşımıştık. Yol çalışmalarının ardından kanalizasyon skandalı patlak vermiş, koca bir semtin lağım gideri sahile akmaya başlamıştı. Güzelim plajlar, lağım atıklarıyla dolmuş, bataklığa dönmüştü. Bölgeden yükselen isyan seslerinin ardından Acil Şikayet Hattı ekibi olarak hemen Kumburgaz’a ulaşmış ve gördüğümüz manzara karşısında şaşırıp kalmıştık. Pis sular göz göre göre plaja akıyor, çevre felaketi yaşanıyordu.

KANALDAN GELİYOR

Neyse ki yayınlarımız etkili oldu da yetkililer harekete geçti, lağım akışının önlenmesi için çalışmalar başlatıldı, yazlıkçılar da rahat bir nefes aldı. Peki bu yıl? Bu yaz Kumburgaz ne alemde dersiniz? Size, ‘Hiçbir sorun yok, deniz tertemiz, tatilciler gönül rahatlığıyla denize girebiliyor’ demeyi çok isterdik ama ne yazık ki böyle değil... Bu yaz da Kumburgaz sahilleri köpürüyor... Evet... Evet... Aynen böyle oluyor... Yandaki fotoğraflarda görüyorsunuz işte plajlar köpük köpük... İyi ama neden? Çevre sakinlerinin söylediğine göre; Büyükçekmece- Selimpaşa arasında yapımı devam eden kanalizasyon tüneli, kimyasal maddelerle yıkanıyor, pis sular da yağmur kanalına veriliyor, yağmur kanalı da sahile akıp denizi işte böyle köpürtüyor. Hem de haftalardır...

BULAMAMIŞLAR!

Denizin ve güneşin tadını çıkarmak için Kumburgaz’daki yazlıklarına giden tatilciler, plajın köpük köpük olduğunu görüp hayretler içinde kalıyor ve soluğu Büyükçekmece Belediyesi’nde alıyor, çare arıyor. Yetkililer sözde şikayetleri değerlendiriyor, bölgeye ulaşıp inceleme yapıyor. Ancak ‘Sorunun kaynağını bulamadık’ deyip işin içinden çıkıyorlar. Tabii bu duyarsızlık ve ilgisizlik karşısında tatilciler de sinir küpü oluyor. Anlayacağınız, deniz kimyasal maddelerle köpürüyor, Kumburgazlılar da öfkeden... Haftalar boyunca sahildeki kirlilik için çözüm arayan, ancak her başvurdukları makamdan elleri boş dönen Kumburgazlılar da son çare olarak Acil Şikayet Hattı’na başvuruyor ve yetklilere sesleniyor... “Her yaz mutlaka bir problemle karşı karşıya kalıyoruz. Geçen yaz boyunca denize lağım suyu akışının önlenmesi için çabaladık durduk, bu yıl da denizin köpürmesini önlemeye çalışıyoruz. Gerçi tek derdimiz de sahilin köpürmesi değil. Yağmur suyu kanalından aynı zamanda beton parçaları ve balçık da akıyor. Tünelin gideri yağmur suyu kanalı yerine kanalizasyon giderine verilse, atıklar sahile boşalmayacak. Ancak derdimizi bir türlü anlatamıyoruz. Aslında biz anlatıyoruz da yetkili makamlar anlamak istemiyor. Problemin nedeni bulunamıyormuş. Vatandaşlar kimyasal maddelerin yağmur suyu kanalından aktığını görüyor da, yetkililer görmüyor. Bu kimyasal maddelerin tünelden geldiği ayan beyan ortadayken kimsenin çözüm bulamaması çok düşündürücü. Hafta sonları çoluğa çocuğa söz dinletemiyoruz. Bu pisliğin içinde denize giriyorlar, hastalanmalarından korkuyoruz. Özellikle gece, yağmur suyu kanalından pis sular, beton parçacıkları ve kimyasal maddeler akıyor. Güzelim plajlar heba olup gidiyor. Yetkililer de bu felakete seyirci kalıyor. Milletin sağlığı, güvenliği kimin umurunda!”

Yorumlar (1)
A BATU 12 yıl önce
Yazıda bahsedılen bolgede yazların oturan bırı olarak kanalızasyon hattı plaja kumsalın ıcıne yapıldıgından zaman zaman plaj kumun yer hareketlerıyle boruların oynarak kacırdıgı varsayımı yuksektır. Neden kumsala yapıldıgı ayrı bır sorudur???.

Ayrıca bahıs konusu kanalızyasyon hattı yanında halen denıze dırek akan lagımlar bulunmaktadır. Ozellıkle kamıloba beldesınde bugun dahıl lagım turıstık otellerın yanından bıle denıze akmaktadır.Ancak yetkılı beledıye once saglıkk deyıp bu sorunu halledıcegıne sımdılık beldenın kaldırımlarını yenılemekle ugrasıyor !!!!!
23
az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 13 Ağustos 2022
İmsak 04:26
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:04
Akşam 20:14
Yatsı 21:45
Günün Karikatürü Tümü