banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Kum Ocakları İle İlgili Bakanlık Açıklaması

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı: "Denizdeki kum ocaklarına ruhsat veya izin verilmesi yetkisi Bakanlığımızda değildir"

GÜNCEL 04.09.2015, 08:45
3435
Kum Ocakları İle İlgili Bakanlık Açıklaması

Kum Ocakları İle İlgili Bakanlık Açıklama Yaptı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı: "Denizdeki kum ocaklarına ruhsat veya izin verilmesi yetkisi Bakanlığımızda değildir"

ANKARA (AA) - Denizdeki kum ocaklarına ruhsat veya izin verme yetkisinin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında bulunmadığı bildirildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, Karadeniz'in Riva ve Ormanlı mevkilerindeki rezerv alanlarıyla ilgili bir gazetede yer alan haberin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Haberlerde "İstanbul Riva ve Ormanlı mevkilerinde yaklaşık 10 yıl önce özel şirketlere ruhsatlandırılarak kum çıkarma izni verilen pek çok büyük projenin kum ihtiyacını karşılayan, devlete yıllık yüzbinlerce lira vergi kazandıran kum rezerv alanları, kum hırsızlarının işgali altında. Korsan gemiler her gün, gece yarısından sabah saatlerine kadar binlerce tonluk gemilerle kum hırsızlığı yapıyor. Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Müsteşarlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Tuzla Liman Başkanlığı gibi yetkili kurumların mücadelede pasif davrandığı hırsızlar bir günde 10 bin tona yakın kum çıkarıyor" şeklinde iddialar yer alıyordu.

Haberde yer alan hususların Bakanlıkla ilgisi bulunmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kum taşınmasına ve kum ocağından yapıldığı iddia edilen hukuk dışı uygulamaya yönelik Bakanlığımızın bir denetim yetkisi bulunmamaktadır. Denizdeki kum ocaklarına ruhsat veya izin verilmesi yetkisi Bakanlığımızda değildir. Haberde iddia edildiği üzere Bakanlığımıza bağlı Denizcilik Müsteşarlığı diye bir kurum veya mevki yoktur. Haberi yapanlar araştırırsa böyle bir kurumun yıllar önce tarihe karıştığını göreceklerdir. Haberde de bahsedildiği üzere gemilerin yanaşarak kumların tahliye edildiği iskelelerin (Kartal Kumcular İskelesi) Bakanlığımızca verilmiş bir işletme izinleri bulunmamaktadır. Gemilerin işletme izni olmayan söz konusu iskelelere yanaşmaları durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmakta ve ayrıca yasal olmayan yanaşmalar için gerekli önlemlerin alınmasına yönelik durum ilgili kaymakamlığa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve ilgili mal müdürlüğüne bildirilmektedir."

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak 03:49
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:04
Günün Karikatürü Tümü