Kriz, Yunanistan'a gemi söktürüyor

Hükümet, adalarda yaşayan vatandaşlarına ana kıtayla daha ekonomik ulaşım sağlamaları için uyguladığı desteği kriz sebebiyle kaldırdı.

Kriz, Yunanistan'a gemi söktürüyor

Ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan, Ege Denizi'ndeki adalara desteği azalttı.

Hükümet, adalarda yaşayan vatandaşlarına ana kıtayla daha ekonomik ulaşım sağlamaları için uyguladığı desteği kriz sebebiyle kaldırdı. Âtıl kalan gemiler de rotayı, İzmir'in Aliağa ilçesindeki söküm tesislerine çevirdi. Son iki ayda Yunanistan'a ait 11 Ro-Ro gemisi, bu tesislerde söküldü. Bu gemilerden 10'u, önce ana kıtayla adalar arasında sefer yapıyordu. Daliana, Capricorn, Taurus, Alexandrat, Marina, Samothraki, Ramilda, Dimitroula ve Aries isimli gemiler, adalarla ana kıta arasında Ro-Ro, kargo ve yolcu taşımacılığı yapıyordu. Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Sanayi Derneği Atık Yönetim Merkezi Sorumlusu Ersin Çeviker, Yunanistan'ın ticaret filosu olarak çok sayıda gemiye sahip olduğunu belirterek, bu ülkeden gelecek daha çok sayıda gemi bulunduğunu söyledi. Çeviker, "Yunanistan hükümeti, ana kıtayla adalar arasındaki ulaşımı finanse ediyordu. Kamuya ait çok sayıda Ro-Ro gemisi, adalarla Yunanistan arasında sefer yapıyordu. Devlet taşımayı bırakınca gemiler âtıl kaldı. Söküme gelen gemilerin çoğu da devletin elindekiler." dedi.

Ersin Çeviker'in verdiği bilgiye göre kriz, Yunanistan'a bitmeyen gemileri de söktürüyor. Pire Limanı'nda inşası devam eden iki kruvaziyerin yapımından vazgeçildiği belirtiliyor. Bitmeden hurdaya ayrılan kruvaziyer gemilerden birinin ZOE olduğunu kaydeden Çeviker, "Kabuk halindeyken yapımından vazgeçildi. Büyük bölümü bitmişti. Yarım bırakılan diğer kruvaziyer de bir süre sonra Aliağa'ya gelecek." diye konuştu.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176