banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Kriz demir çelik sektörüne zarar veriyor

Demir Çelik işletmelerinin bir krize girerek üretimi kısması ya da ara vermesi binlerce kişinin çalıştığı gemi söküm sektörünü de çok yakından ilgilendiriyor.

GÜNCEL 11.11.2008, 03:02
Kriz demir çelik sektörüne zarar veriyor

Kriz demir çelik sektörüne zarar veriyor 

Küresel mali kriz, ihracata dayalı çalışan Aliağa’daki demir çelik sektörünü etkiledi. Sektördeki işletmeler üretim ve ihracat planlarını yeniden gözden geçiriyor.. 
 
ABD kaynaklı Global Mali krizin boyutları tüm dünyayı sararken, Türkiye ekonomisini ayakta tutan stratejik sektörler de krizden etkilenmeye başladı. Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, krizin etkilerinin Türkiye demir çelik üretiminin yüzde 40’ının üretildiği İzmir’in Aliağa ilçesindeki sektörü de etkiliyor. Aliağa’da faaliyet gösteren demir çelik tesisleri ve haddehaneler, dış talep daralması nedeniyle zor günler geçiriyor.

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Aliağa’da faaliyet gösteren ve 5-6 bin kişinin istihdam edildiği Hurda demir çelikten mamul üreten demir çelik sektörünün, global krizin etkilerini yakından hisseden bir sektör olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’deki sektör yaklaşık 23 milyon ton üretim yapıyor. Bunun 7 Milyon tonunu iç piyasaya veriyor. 16 Milyon tonunu ise ihraç ediyor. Global mali kriz nedeniyle Bu ihracat yapılamaz hale gelirse, zincirleme etkilerle birçok sorun yaşanabilir” dedi.

Geçtiğimiz yaz aylarından itibaren dünya piyasalarındaki talep daralması sonucu işlerin durmaya başladığı sektörde vardiyalar kaldırılıyor, üretim planları yenileniyor. Sektörün ana hammaddesi olan hurda demir fiyatları hızla gerilerken, siparişler de tek tek iptal ediliyor. Demir Çelik sektörünün yaşadığı kriz, bu sektöre bağlı olarak faaliyet gösteren gemi söküm, nakliye,  liman ve denizcilik sektörleri ile alt sektörleri de olumsuz etkiliyor.

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka; imalat, yapı ve inşaat sektörleri başta olmak üzere üretimin hammaddesi olan demirde krizin etkileri sonucu fabrikaların üretim planlarını yenilediğini belirterek, “Dünya piyasasında mamul fiyatları 700 dolar civarına inmesine rağmen fiyatların daha da düşeceği endişesi yaşanıyor. Sektörde krizin etkisiyle son 2 ayda yüzde 40 oranında üretim kapasitesi düşürüldü. Küresel kriz nedeniyle bir çok üyemiz üretim planlamasını yeniledi. Üç vardiya sistemi, iki vardiyaya indirildi. Bazı işletmelerde ise üretime zaman zaman ara verilecek. Sektörde doğrudan 5-6 bin kişi çalışıyor. Buna liman, Gemi söküm, Denizcilik, taşımacılık gibi sektörlerde çalışanları da eklediğinizde en az 25-30 bin kişi bu durumdan olumsuz etkilenecek.” Dedi.

Aliağa Ticaret Odası başkanı Saka, Aliağa’daki haddehanelere hurda veren gemi Söküm sektörünün de, demir çelik sektörüne bağlı sıkıntılar yaşayacağını ifade ederek, “Gemi Söküm Sektörü, Aliağa’daki demir çelik ve haddehanelere hammadde olarak hurda veriyor. 700 dolarlar seviyesinde olan Hurda demir fiyatları, şimdi 215 dolar seviyesine indi. Demir Çelik işletmelerinin bir krize girerek üretimi kısması ya da ara vermesi binlerce kişinin çalıştığı gemi söküm sektörünü de çok yakından ilgilendiriyor” dedi.

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Saka, Türkiye’de Sanayici üzerinde üretim maliyetlerini arttıran ve dünya piyasalarıyla rekabeti güçleştiren konularda yeniden düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. Doğalgaza son yapılan yüzde 20’lik artışla birlikte bir yıl içinde yaklaşık yüzde 60 dolayında artış olduğunu kaydeden Saka; “Ülkemizde enerji çok pahalı. Özellikle üretimin her aşamasında gerekli olan enerjiye yapılan zamlar, ülkedeki tüm üretim ve tüketim ilişkilerine yansıyor. İstihdam üzerindeki yükler, vergi oranları ve bürokratik engeller de ülkemizde üretimi olumsuz etkileyen faktörler. Bu konularda iyileştirme yapılarak sanayicinin üretim yapmasına ve istihdam kapasitesini sürdürmesi sağlanmalı” dedi.
 

Yorumlar (1)
murat birecik 11 yıl önce
şu anda, bbc-world'de, steel business briefing'den bir arkadaş;

çin'de 70 mio ton cevherin istirahat ettiğini ve çin'in bu demir-çelik işine girdiğine ''ne kadar da pişman olduğunu'' söyledi...bildiğiniz üzere çin, son 10 yılda dünyanın en büyük çelik üreticisi haline ''getirildi''. zavallı çin'im ise, bunu kendi üstün yeteneğinin bir sonucu zannederek, (bizim tuzla'da ki berberin havaya girmesi gibi) planlama kavramını rafa kaldırdı...ve balıklama her üretime atladı.çin'e baktığımda herzaman; profesör doktor necmettin erbakan'ın,

gümüş motoru kurduktan sonra, ürününü nasıl da ''satamadığını''

anımsarım...(bu arada profesörleri işinizden uzak tutun)çin'de bir yıl sonra öyle sosyal sorunlar -işsizlik- olacak ki, işte o zaman asıl devrim yaşanacak!en derin saygılarımla

murat birecik
27°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?