banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Koster Çalışma Grubu’ndan basın açıklaması

Koster Çalışma Grubu adına açıklama yapan Salih Zeki Çakır, geçtiğimiz hafta yapılan Büyük Tonaj Armatörlerin Kriz Değerlendirme 1. İstişare Toplantısı’nı değerlendirdi.

GÜNCEL 04.03.2015, 08:57
Koster Çalışma Grubu’ndan basın açıklaması

Koster Çalışma Grubu’ndan basın açıklaması

Koster Çalışma Grubu adına açıklama yapan Salih Zeki Çakır, geçtiğimiz hafta yapılan Büyük Tonaj Armatörlerin Kriz Değerlendirme 1. İstişare Toplantısı’nı değerlendirdi.

27 Şubat 2015 tarihinde İstanbul Swissotel de 1.si düzenlenen, Moderatörlüğünü Sayın Suat Hayri AKA Bey’in yaptığı, UDHB Denizcilikten sorunlu Müsteşar Yardımcımız Sayın Özkan POYRAZ Bey ve UDHB Deniz Ticareti Genel Müdürü Sayın Mustafa ÇALIŞKAN Bey’in iştirakleri ile Kamu ve Özel Sektörün öncü katılımcıları Türk deniz ticaret filomuzun Büyük Tonaj sorunlarının ayrıntılı, şeffaf ve tüm gerçekleri ile çözüm odaklı konuşulduğu yaklaşık 200 gemiyi kontrol eden 20 firma temsilcileri bir araya gelinmiştir.

Bir ilk olarak gerçekleşmiş, gelecekteki büyük tonaj armatörlerimizin birlik ve bütünlüğünün temellerinin atıldığı bu geniş katılımlı istişare toplantımızda aşağıdaki maddeler tartışmaya açılmıştır;

– Türk armatörlerin Global pazar payının artırmak,

– Türk gemi sahiplerinin rekabet gücünü artıracak politikalar üretmek

– Dünya piyasalarına ve şartlarına göre pazarlarda rekabet ve söz sahibi olmamızın arttırılması yönünde Ortak Stratejilerimizi oluşturmak,

– Gemi Adamlarımızın işletmelerimize olan iyi etkilerini ve verimliliklerini arttırabilmek için Ortak insan Kaynağı ve İyileştirme Personel Politikaları belirlemek,

– Teknik ve ticari işletme kalitesinin arttırılması, maliyetlerimizi düşürücü ortak tedarikçiler belirleneceği ve rekabetçi piyasa şartlarının daha kontrol edilebilirliğini arttırmak için Ortak Bilgi Alışverişi Platformu oluşturmak.

– Hangi şartlarda ‘’Laid Up’’ kararının alınabileceği ve nasıl birlikte hareket edileceği,

– Birlik ve beraberliğimizin kuvvetliliğini daha üstün seviyelere taşımak, büyük ulusal ve uluslararası ihaleler de daha güçlü olabilmek adına, daha hızlı ve etkin olan ortak kiralamalar yapabilmek, dünya limanlarındaki etkinliğimizin artacağı, bozuk olan Arz Talep dengesine dengeleyici bir ivme Kazandıran ve yüklere kumanda edebilen, Türk Armatörlerinin dayanışmasının bir nişanesi olacak bir POOL oluşturulmasının ilk temelleri atılması yönünde ortak fikirler değerlendirilmiş ve katılımcılar kendi tecrübelerini paylaşmıştır.

Devletimizin destekleyeceği değerlendirmeleri ise;

– Navlum açığımızın 9 Milyar Dolar olduğu, Dünya da Türk gemilerimizin adet bazında %3,9 seviyelerinde olduğu ve tonaj bazında sadece %1,9 a etkisi olduğu belirtilerek Bu Rakamların iyileştirilmesi için Analitik Verilerin toplanmasının ve Bilgi Paylaşım Platformunun Önemi

– KGF ’nin işletme kredisi açısından kullanıla bilinirliği – Bankalar ile olan durumların yeniden yapılandırılması,

– PSC sonrası idarece uygulanan para cezalarının yeniden değerlendireceği,

– Stratejik sektörler içinde Teşvik Mekanizmalarının iyi değerlendirilmesi ve yönetilmesi,

– Denizcilik Kültürünün önemi, değişken olmayan sabit personelleşmenin işletmelere olası faydası,

– Deniz iş Kanununda değişikliklerin yapılabileceği, değerlendirmeleri yapılmıştır.

Türk Denizcilik Ruhunun Dünya Denizlerinde belirleyici ve etkin söz sahibi olması adına yapılmış olan ilk istişare toplantımız denizcilik sektörümüzün tüm paydaşlarına hayırlı ve uğurlu olsun.

Çalışma Grubu Adına;

Saygılarımla,

Salih Zeki Çakır

Yorumlar (2)
MÜHENDİSLER 6 yıl önce
Umarız gündem dışı olmasına rağmen, çalışma grubunda Yerli Gemi Makinası üretimi ve Pendik Tersanesinin atıl durumuda konuşulmuştur.
GESAD ÜYELERİ 6 yıl önce
Çalışma grubu ülkesini seviyorsa Gemi inşasındaki % 19 olan yerli

üretim yüzdesini yükseltmek için rapor hazırlayıp bakanlığa sunmalı.
10
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102