banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

KOSDER, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı mesajı

KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş’ın 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı mesajı

GÜNCEL 01.07.2019, 07:10 01.07.2019, 13:32 Nermin İstikbal
237
KOSDER, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı mesajı

KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş’ın 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı mesajı

"1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu, ülkemizin coğrafi ve iktisadi alanda elde ettiği en önemli bağımsızlık sembollerinden biridir. Bu kanun ile birlikte, dönemin genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendi karasularındaki egemenliğini ilan ederek milli menfaatler doğrultusunda deniz ticaretimizin uluslararası arenada söz sahibi olmasına katkıda bulunmuştur.

Kabotaj kanunu çerçevesinde ülke karasularımızda gerek yük taşımacılığında gerekse yolcu taşımacılığında Türk bayraklı gemilere tanınan haklar, sektöre istihdam ve gemi inşa sanayi alanında da katma değer sağlamıştır. Halihazırda dünya deniz ticaretindeki zorlu rekabet koşulları ve yaşanan eksen kayması, iç denizlerimizin daha verimli kullanımını ihtiyaçtan öte, mecburi hale getirmektedir.

Türk denizciliği açısından büyük öneme haiz bu muazzam kazanımı, jeopolitik konumu itibariyle “deniz zengini” olan ülkemizin azami oranda değerlendiremediği aşikardır. Sahip olduğumuz ancak açığa çıkarmakta zorlandığımız potansiyelle, bilimin öncülüğünde, stratejik ve mali kararlarla denizciliğimizi “yeniden keşfetmeyi” amaç edinmek önceliğimiz olmalıdır. Bu düşüncelerle Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 93’üncü yıldönümünü kutluyor, denizcilerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum".

Hüseyin KOCABAŞ

Yönetim Kurulu Başkanı

Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü