banner191

banner148

banner179

banner176

Korsanların kaçırdığı 9 denizci 35 gün sonra serbest

Gine Körfezi’nde korsanların saldırısı ardından Norveç bandıralı gemiden kaçırılan 9 denizci 35 gün sonra serbest bırakıldı.

GÜNCEL 12.12.2019, 08:26
Korsanların kaçırdığı 9 denizci 35 gün sonra serbest

Korsanların kaçırdığı 9 denizci 35 gün sonra serbest

Gine Körfezi’nde korsanların saldırısı ardından Norveç bandıralı gemiden kaçırılan 9 denizci 35 gün sonra serbest bırakıldı. Yerel basının Norveç Deniz İşleri Müdürlüğü’ne dayandırdığı haberde, Kasım başında Benin sularında seyreden Norveç bandıralı Bonita isimli kargo gemisinden korsanlar tarafından kaçırılan 9 mürettebatın 35 gün sonra özgürlüklerine kavuştuğu belirtildi. Haberde, Filipin vatandaşı oldukları öğrenilen denizcilerin zarar görmeden ailelerine teslim edildiği ifade edildi. Öte yandan geminin sahibi Ugland firması da mürettebatın Cuma günü serbest bırakıldığını açıklayarak kaçıranların ailelerine kavuştuğuna ilişkin paylaştığı görüntülerle bilgiyi doğruladı.

Dünyanın en tehlikeli körfezi

Korsan saldırılarıyla adından söz ettiren Gine Körfezi dünyanın en tehlikeli deniz sahası olarak biliniyor. Körfezde Gabon, Ekvador Ginesi, Kamerun, Nijerya, Benin, Gana, Fildişi Kıyısı ve Liberya yer alıyor. Kasım ayının ilk haftasında Benin'in ekonomik başkenti Kotonu'ya 9 mil uzaktaki sularda seyreden Norveç menşeli kargo gemisine korsanlar saldırı düzenlenmiş, kaptanla birlikte gemideki 8 kişilik mürettebatı kaçırmıştı. Temmuz ayında da Nijerya açıklarında silahlı kişiler, bir Türk gemisine saldırarak 18 kişilik Türk mürettebattan 10'unu fidye için kaçırmıştı. Kaçırılan gemiciler Nijerya güvenlik güçlerinin operasyonuyla kurtarılmış, Abuja'daki Türk Büyükelçiliği’ne teslim edilmişti.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?