banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Korsanların kaçırdğı 15 Türk denizci serbest bırakıldı!

23 Ocak günü Batı Afrika'nın 180 mil açıklarında mürettebatı Türklerden oluşan Liberya bayraklı M/V Mozart isimli gemi Nijeryalı korsanlar tarafından kaçırılmış 15 Türk personel rehin alınmış ve  Azerbaycanlı 2. Mühendis Farman Ismaılov ise hayatını kaybetmişti.

GÜNCEL 12.02.2021, 17:04 12.02.2021, 18:06 Halit Emre İbrahimoğlu
714
Korsanların kaçırdğı 15 Türk denizci serbest bırakıldı!

23 Ocak günü Batı Afrika'nın 180 mil açıklarında mürettebatı Türklerden oluşan Liberya bayraklı M/V Mozart isimli gemi Nijeryalı korsanlar tarafından kaçırılmış 15 Türk personel rehin alınmış ve  Azerbaycanlı 2. Mühendis Farman Ismaılov ise hayatını kaybetmişti.

28 Ocak'ta deniz haydutlarıyla kurulan ilk temasın ardından bugün sevindiren bir gelişme yaşandı. Almanya Hamburg merkezli yürütülen operasyonlar sonucunda 15 Türk denizcinin hiçbir zarar görmeden teslim alındığı açıklandı.

Türk denizcilerin 2-3 gün içinde İstanbul'a getirileceği ve seyahat gününe kadar hepsinin güvenli bir noktada tutulduğu öğrenildi.

Boden Denizcilik Genel Müdürü Levent Karsan CNN Türk ekranlarında yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Karsan'ın açıkamalarından satır başları:

"Sağ salim kurtardık, inanır mısınız 3 haftadır doğru dürüst uyumadık. 15 personel sağ salim teslim alındı. Stresli bir dönemdi bizim sessiz kalmamız gerekiyordu görüşmelerin sağlıklı ilerlemesi adına. Biz sorumluluğumuzu yerine getirip personelimizi geri aldık. 15'inin de sağlıkları yerinde. Bu süreç içerisinde ailelere psikolojik destek sağlandı. Aileler şu anda çok mutlular eşlerinin kardeşlerinin gelmelerini bekliyorlar. Sağlık kontrolleri ve COVID testleri olacak hükümetimize de teşekkür etmek istiyorum. Bize her konuda destek verdiler. Şu an hala Nijerya'dalar orada tutuluyorlardı şu an itibarıyla ekiplerimiz tarafından teslim alınmış durumdalar. O bölgede bu eylemler para elde etmek için yapılıyor. Şirket olarak elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik."

Çavuşoğlu: Sağlık durumları iyi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Gelişmelerden bizi sürekli haberdar ettiler. Cumhurbaşkanımıza da aşama aşama bilgileri verdik. Şimdi vatandaşlarımız Nijerya’nın güneydoğusundaki limandalar. Büyükelçimiz kaptanla görüştü. Vatandaşlarımızın sağlık durumları iyi” açıklamasında bulundu

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Karikatürü Tümü