banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Korsanları Etkisiz Hale Getirecek

ADK bünyesindeki Donanma Araştırmaları Ofisi, ABD'li silah devi Northrop Grumman'ın geliştirdiği lazer ile hareket halindeki küçük bir tekneyi etkisiz hale getiriyor.

GÜNCEL 11.04.2011, 09:47
Korsanları Etkisiz Hale Getirecek

Silahın korsanlara karşı kullanılması öngörülüyor

Donanma, 6 Nisan'da California kıyıları açıklarındaki San Nicolas Adası yakınlarında gerçekleştirdiği denemenin görüntülerini yayınladı. Yüksek Enerjili Lazer (HEL) adı verilen silah, USS Paul Foster adlı eski bir savunma gemisine yerleştirildi. Video klipte, HEL'in yaklaşık 1,6 kilometre uzaklıktan hedef aldığı teknenin motorundan bir süre sonra alevlerin yükselmesi görülüyor. Dalgalara rağmen HEL'in hedefinden sapmaması dikkat çekiyor.

Amerikalı yetkililer, 'katı' haldeki lazerin ilk kez denizde denendiğini belirtti. Northrop Grumman, 6 Nisan'daki denemede sadece 15 kw'lık lazer ışını gönderildiğini, HEL'in atış kapasitesinin 100 kw olduğunu bildirdi. HEL'in geliştirilmesi için ABD ordusuyla Northrop Grumman'ın 2014'yılına kadar 98 milyon dolarlık bir anlaşması bulunuyor. Büyük savaş gemilerine karşı 'zayıf' olduğu kaydedilen HEL'in, küçük teknelere sahip korsanları etkisiz hale getirmek gibi daha ufak çaplı operasyonlarda kullanılacağı aktarılıyor.

Amerikan donanması, diğer büyük silah firması Raytheon'la da Serbest Elektron Lazeri (FEL) üzerinde çalışıyor. Çok daha güçlü ve etkili olan FEL, 500 kw gücünde atış yapabiliyor. FEL, uçak, füze ve savaş gemileri üzerinde etkili olabiliyor. ABD ordusu, iki lazer silahını da 2020 yılına kadar savaş gemilerinde kullanmayı planlıyor.

Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102