banner191

banner148

banner179

banner176

Korsanlar Azdı: "Asian Glory" Kaçırıldı

Somali korsanları muson mevsiminin acısını çıkarıyor. Son hafta içerisinde kaçırılan gemi sayısı beşe çıkarken, korsanlar dev araba gemisi "Asian Glory" yi kaçırdı.

GÜNCEL 02.01.2010, 13:48
Korsanlar Azdı:

 İngiliz bayraklı araba gemisi korsanlarca kaçırıldı

İngiliz dışişleri bakanlığı, kaçırılma olayını doğrularken, gemi mürettebatı arasında hiç İngiliz vatandaşı bulunmadığını açıkladı. Geminin 25 kişilik mürettebatının ise 10 Ukraynalı, 8 Bulgar, 5 Hintli ve 2 Romanyalıdan oluştuğu öğrenildi.

İki gün önce de yine İngiliz bayraklı ürün tankeri St. James Park, Tayland'dan İspanya'ya giderken Aden Körfezinde korsanlarca kaçırılmıştı.

AB Deniz Gücü (EUNavFor) Komutanı John Harbour, bir açıklama yaparak M/V Asian Glory adlı geminin bir araba gemisi olduğunu ve "AB Deniz Gücünün çalışma bölgesinin çok dışında" kaçırıldığını söyledi.

Harbour; geminin güvenli koridora doğru rotasını çevirmiş olduğunu ancak kaçırıldığında henüz bu koridora girmemiş olduğunu açıkladı. Açıklamaya göre kaçırıldığında gemi Somali sahilinden 620 deniz mili açıkta seyretmekteydi.

Geminin Singapur'dan Suudi Arabistan'ın Cidde Limanına otomobil götürmekte olduğu öğrenildi. Geminin 4000 adet otomobil taşıma kapasitesi bulunuyor.

1994 yılı yapımı Asian Glory, 44818 GRT'luk bir araç taşıyıcı gemi. Geminin sahibi İngiltere merkezli DAYER MARITIME INC, işleticisi ise ZODIAC.

İki gün önce kaçırılan "St. James Park" adlı İngiliz bayraklı tankerin işleticisi de Zodiac'tı.

Yorumlar (3)
mahmut kurnaz 10 yıl önce
vallahi cok sasırdım. bu gemide 2007 yılında staj yapmıstım. bu gemilere tırmanmak cok zordur ama sasırtıcı gercek 36 m yukarı korsanın nasıl cıktıgı. personeline gecmiş olsun...
DURSUN K. 10 yıl önce
ÖNCELİKLE ÇOK GEÇMİŞ OLSUN AMA BÖYLE BİR GEMİYE KORSANLARIN NASIL TIRMANDIĞI ÇOK ŞAŞIRTICI,BU ADAMLAR DÜZ DUVARA TIRMANAN CİNSTEN GALİBA
fahri sengül 10 yıl önce
ben iki gemiyi de çok iyi biliyorum st james park ta asian glory de izmit körfezine çokça gelir.ilginç olan bu kadar yakın zamanda ve iki gemininde zodiac firmasına ait olması'dır.sanki korsanlar gemi seçiyor.
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?