banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Körfez Geçişi Asma Köprüsü

Dünyanın en büyük orta açıklıklı 4'üncü asma köprüsü özelliği taşıyan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün inşaatında kuleler hızla yükseliyor.

GÜNCEL 08.08.2014, 20:59
Körfez Geçişi Asma Köprüsü

Körfez Geçişi Asma Köprüsü kuleleri yükseliyor

Dünyanın en büyük orta açıklıklı 4'üncü asma köprüsü özelliği taşıyan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün inşaatında kuleler hızla yükseliyor.

İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsündeki çalışmaları görüntülendi.

Körfez geçiş süresini 6,5 dakikaya düşürecek köprü inşaatında yükseklikleri 54 metreye ulaşan kuleler karadan rahatlıkla görülebiliyor.Yaklaşık 1,5 yıl önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla temeli atılan köprünün yapım çalışmaları kapsamında, kuzey ve güney ankraj bölgesinde ana gövde betonarme çalışmaları tamamlanırken, dağıtım ayaklarındaki beton imalatları ise devam ediyor.38 bin 404 ton yüzdürme ağırlığında ve 10,7 metre yüzdürme derinliğindeki kule keson temelleri, yüzdürülerek getirildikleri nihai konumlandırma noktalarına 12 saat süren çalışmayla batırılmıştı.

Kuzey kule temeli 15 Mart, güney kule temeli de 26 Mart'ta yerleştirilmişti.Kule ankraj kaidesi ve bağ kirişi imalat çalışmalarının tamamlanmasının ardından 8 Temmuz'da kulelerin çelik bloklarının montajına başlandı. Şu ana kadar yapılan montaj çalışmaları sonucunda, kuzey ve güney kule yükseklikleri 54 metreye ulaştı.Gemlik'te imal edilen çelik bloklar Altınova'daki bir tersaneye getiriliyor. Burada merdivenleri ve güvenlik platformları takılan bloklar, Hollanda'dan kiralanan yüzer vinçlere asılıyor.

1 saat süren mesafenin ardından kule temellerinin yanına getirilen bloklar, yaklaşık 30 dakika süren çalışma sonucunda birbirine monte ediliyor.Haftada ortalama 10 metre yükselen kulelerin yıl sonunda 250 metrenin üzerine çıkılarak bitirilmesi planlanıyor. Dört kulede toplam 88 çelik blok bulunuyor.

Yaklaşık 350 tonluk en ağır bloklar yakın zamanda yerleştirilirken, en üstteki bloklar 170 ton ağırlığında olacak.İnşaatında bin 400 kişinin çalıştığı köprü çalışmaları, hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda 24 saat boyunca devam ediyor.İnşaat çalışmaları bittiğinde köprünün üzerinden 6 şeritli kara yolu ve tek şeritli bakım yolu geçecek.

Dilovası ile Hersek arasına inşa edilen asma köprü, yaklaşık bin 550 metre orta açıklığıyla dünyanın dördüncü büyük asma köprüsü olacak.Köprünün kenar açıklıkları 550 metreyi bulurken, kaba yüksekliği de 64 metreye ulaşacak.Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Otoyolu Projesi, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometre uzunluğunda olacak.

Proje, Anadolu Otoyolu üzerindeki Gebze Köprülü Kavşağı'ndan Ankara yönüne yaklaşık 2,5 kilometre sonra teşkil edilecek bir köprülü kavşakla başlayıp, İzmir Çevre Yolu üzerindeki mevcut Otogar Kavşağı'nda son bulacak.

Yorumlar (1)
dursun kpt 6 yıl önce
9 saatlik yol 3.5 saate nasıl düşecek onu çok merak ediyorum köprünün dışında nerelerde hangi yollarda ne kısalmalar olacak bilgisi olan varsa açıklasın lütf.
17°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?