banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Kontroller azaldı, silah kaçakçılığı kolaylaştı

Merkezi Stockholm'de bulunan barış araştırma enstitüsü Sipri tarafından verilen bilgiye göre gemilerle taşınan konyteynırların sadece yüzde 2'sinden azı kontrol edildiğinden silah

GÜNCEL 30.01.2012, 13:42
2351
Kontroller azaldı, silah kaçakçılığı kolaylaştı

Kontroller azaldı, silah kaçakçılığı kolaylaştı

Merkezi Stockholm'de bulunan barış araştırma enstitüsü Sipri tarafından verilen bilgiye göre gemilerle taşınan konyteynırların sadece yüzde 2'sinden azı kontrol edildiğinden silah kaçakçılığı kolaylaştırıldı.

Merkezi İsveç'in başkenti Stockholm'de bulunan Barış Araştırma Enstitüsü 'Sipri' tarafından yapılan bir araştırmada, mühürlü olarak gemilere yüklenen konteynırlardan sadece yüzde 2'sinden azının kontrol edildiği tesbit edildi. Devletler tarafından kontrolleri yapılmayan konteynırlarla tonlarca kaçak silah, kimsenin haberi olmadan dünyanın her tarafına ulaştırılabiliyor.

Sipri, kontrol edilerek kaçak silah ve elektronik eşya ile uyuşturucu taşımacılığı yaptığı belirlenen konteynırların miktarını tesbit etti. Buna göre yakalanan konteynırlardan yüzde 19,5'i Alman gemi taşımacılığı şirketlerine, yüzde 10,6'sı Yunan, yüzde 7,8'i ABD şirketlerine ait. Kaçak taşımacılık yapan gemilerin yüzde 60'ı AB, NATO ve OECD ülkelerindeki şirketler tarafından ulaştırmada kullanılıyor.

Sipri araştırmacılarından Hugh Griffiths, sözkonusu gemi ulaştırma şirketlerinin, konteynırların mühürlü olmasından dolayı ne yüklü olduklarını bilmediklerini öne sürdüklerini söyledi. Bu yüzden yakalanan konteynırların sorumlularının yakalanmasında neredeyse hiçbir ileri adım atılmıyor. Griffiths, bu konteynır taşımacılığının dünya ticaretinde 'kirli bir delik' olduğunu ve hiç kimsenin sorumlu görünmediğini belirtti.

Sipri araştırmacısı, Somali sahillerinde dev harcamalar yaparak korsanlara karşı mücadele ettiklerini söyleyen devletlerin asıl öldürücü silahların ve uyuşturucunun dünyanın her tarafına ulaştırıldığı konteynır taşımacılığı ile hiç ilgilenmediklerine dikkat çekti. Griffiths, bunun nedenin ise batılı ülkelerin gemi taşımacılığı yapan dev şirketlerini korumak olabileceğini kaydetti.
.

Yorumlar (4)
10 yıl önce
sayın editör M/V BODYER gemisi 50 gündür Girit Adası güneyinde makina arızası sebebiyle yatıyor.Personel maaşları yatmıyor personel ve aileleri zor durumda bunuda araştırında bi haber yapın.Personel tamamiyle türk.Bayrak türk. Bırakın silahı kaçakçılığı kendi denizcilerinizin gerçek öykülerini yazın.
10 yıl önce
sayın editör M/V BODYER gemisi 50 gündür Girit Adası güneyinde makina arızası sebebiyle yatıyor Vee Haber Aldığma Göre Çok fırtına varmış ayrıca denizde çok dalgalıymış sizden ricam lütfen maşlarımızı yarıtınız
deniz deniz 10 yıl önce
M/V BODYER için yazmışlar bende tesadüfen okudum.Benimde oğlum var bodyer gemisinde.2 ayı geçti o adamlar orada.2 aydır demirdeymişler.armatörün gemisi için canla başla çalışıyorlar. O gemide çalışan hiç kimseye 2 ayı geçti maaş yatırılmamış.Gemiden ayrılmak isteyenler var ama ayrılamıyormuş.Armatör gemiden ayrılmalarını istemiyormuş. Adamların hem maaşlarını vermiyor, hem ailelerini mağdur ediyor , hemde ayrılıp başka gemilere gitmelerine izin vermiyor. Armatörün adamı da gemideymiş. o da aynı durumdaymış. oğlumun psikolojisi bozulmuş durumda.Onlar sesini duyaramıyor. Belki siz onların adına sesinizi duyurursunuz..Yekili makamlara devlet büyüklerine bildirirsiniz.Bizlerde buradan devlet yetkililierine ulaşmaya çalışıyoruz.ama sizler daha iyi ulaşabileceginizi düşünüyoruz.BODYER gemisindeki personele yardımcı olun.. onları oradan kurtarın. bu seslere kulak verin.
10 yıl önce
Degerli deniz bey / hanım.gemide armatörün adamı var demişsiniz.gemide armatörün adamı yok sizin yakınınız gibi armatörün yanında çalışan birisi var.evet bu konuda haklsınız.ama sizin gemideki yakınınızla onun arasında çok büyük fark yok.bundan emin olun.Armatörün adamı diye bahsettiğiniz kişi benim.Ama ben Armatörün adamı falan değilim. Şunu unutmayın armatörün adamı olmaz.olursa da armatörün gemilerinde de ofisinde de çalışan herkes armatörün adamıdır.ama gemicilikte şu görüş vardır.Armatörün özel adamı yoktur.eger bir adam armatörün işine yarıyorsa o armatörde ekmek yer yok yaramıyorsa da hiç bir armatör benim adamım diyerek gemisine boşa adam koymaz.

Mağdur olan sadece siz değilsiniz.Ben dahi sizin yakınınızla aynı dertleri aynı kaderi paylaşıyorum.Onlardan hiç bir farkım olmadıgına inanabilirsiniz.Belkide onlardan daha fazla zor durumdayım.Burada magdur olan sadece sizin oğlunuz değil. bundan emin olun.

tekrar etmek istiyorum armatörün adamı olmaz bunu aklınızdan silin.
16
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü