banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Konteyner ve Liman Takip Sistemi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca konteynerlere ilişkin bilgilerin elektronik ortamda kayıt altına alınması amacıyla geliştirilen "Konteyner ve Liman Takip Sistemi" hayata geçirildi.

GÜNCEL 29.11.2014, 00:35
2667
Konteyner ve Liman Takip Sistemi

Konteyner ve Liman Takip Sistemi Hayata Geçirildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca geliştirilen Konteyner ve Liman Takip Sistemi hayata geçirildi. Söz konusu sistem sayesinde, ülkemize giriş yapan ve ülkemizden çıkış yapan konteynerlere ilişkin bilgilerin elektronik ortamda kayıt altına alınması, limanlarda gerçekleştirilen gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması, hızlandırılması ve liman işlemlerine bağlı maliyetlerin azaltılması hedefleniyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca konteynerlere ilişkin bilgilerin elektronik ortamda kayıt altına alınması amacıyla geliştirilen "Konteyner ve Liman Takip Sistemi" hayata geçirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, söz konusu sistem sayesinde, Türkiye'ye giriş yapan ve Türkiye'de çıkan konteynerlere ilişkin bilgilerin elektronik ortamda kayıt altına alınması, limanlarda gerçekleştirilen gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması, hızlandırılması ve maliyetlerin azaltılması hedefleniyor. Yeni uygulamayla, konteynerlerin çip aracılığıyla izlenmesi mümkün olacak.

Açıklama Şöyle:

Yeni uygulamayla konteynerlerin çip aracılığıyla teknolojik olarak izlenmesi mümkün olacaktır. Mersin Limanı’nda devreye alınan sistem sayesinde gümrük idaresinin sistemleriyle liman işletmesinin sistemleri entegre edilerek gümrük denetimlerinin etkinliği artırılacak, kaçakçılıkla mücadelede kullanılan veri tabanı genişleyecektir. Bu sistem sayesinde limana gelen-giden konteynerin, liman içi hareketleri dahil olmak üzere etkin bir şekilde izlenmesi ve sağlıklı istatistik üretilmesi mümkün hale gelecektir.

Gümrük idaresinin otomasyon sistemleriyle limanların otomasyon sistemlerinin entegre edilmesinin önemli bir çok katkıları olacaktır. İlerleyen süreçte, gümrük idaresinin liman işletmesine vereceği talimatları bu sistem üzerinden verebilir hale gelecek. Bu da kâğıt kullanımını azaltacak ve işlemlerin güvenli ortamda yapılmasını temin edecektir.

Mersin’de devreye alınan Konteyner ve Liman Takip Sistemi önümüzdeki hafta İskenderun Limak limanında devreye alınacaktır. Akabinde de Ambarlı Gümrüğüne bağlı limanlarda da devreye alınacak olup, buna ilişkin test çalışmaları devam etmektedir. İlerleyen zamanda da konteyner işlemleri yapan tüm limanlarda uygulamanın devreye alınması hedeflenmektedir.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 23 Mayıs 2022
İmsak 03:42
Güneş 05:33
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:29
Yatsı 22:12
Günün Karikatürü Tümü