banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Komşudaki İç Savaşın Çevre Boyutu

Suriye’de devam eden savaşın insani boyutu yürekleri yakarken, bir taraftan da çevre felaketi yaşanıyor.

GÜNCEL 20.05.2013, 20:08
2466
Komşudaki İç Savaşın Çevre Boyutu
Suriye’nin toplanmayan çöpleri Akdeniz’in tüm kıyılarını vuruyor!
 
Suriye’de devam eden savaşın insani boyutu yürekleri yakarken, bir taraftan da çevre felaketi yaşanıyor. Tüm dünyada denizlerdeki atıkları temizleme hedefi ile yola çıkan Wast Free Oceans Vakfının Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanlığını yürüten Yavuz Eroğlu, Hatay’ın Samandağ İlçesi başta olmak üzere tüm Akdeniz kıyılarımızı tehdit eden tehlikeye karşı uyardı: “Lazkiye’nin toplanmayan çöpleri denizlerimizi kirletiyor”
 
Türkiye denizlerindeki atıkların yüzde 53’ü dış kaynaklı… Akdeniz’de yaşanan kirliliğin ana sebeplerinden biri de Akdeniz’e kıyısı olan Suriye, Lübnan gibi ülkelerin çöpleri... Denizlerdeki atık sorununun tek bir ülkenin sorunu olmadığından hareketle kurulan Waste Free Oceans (WFO) Vakfının Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’daki projelerine liderlik eden Yavuz Eroğlu, Suriye’nin Lazkiye şehrinde toplanmayan çöpler yüzünden sokaklarda çöp dağlarının oluştuğunu söyledi.
 
Suriye Yönetiminin muhalif eğilimlerin yoğun olduğu bölgelerde çöpleri toplamayarak halkı bir nevi cezalandırdığını vurgulayan Eroğlu, “Suriye’de devam eden savaş insanların yaşamını alt üst etmiş durumda. Savaş bir yandan da çevresel yıkımlara neden oluyor. Lazkiye kentinin sokaklarında çöp dağları oluşmuş durumda. Çöplerin adresi ise ne yazık ki deniz oluyor. Denize atılan çöpler başta Hatay olmak üzere tüm Akdeniz kıyılarımızı kirletiyor.  Bölge özellikle nesli tükenme tehlikesi olan Caretta Caretta ve Chelonia Mydas türü deniz kaplumbağalarının da önemli üreme alanlarından biri olarak kabul ediliyor. Ancak kaplumbağalar yumurta bırakmak için bazen çöpler nedeniyle kumsala çıkmakta dahi zorlanıyor. Yumurtadan çıkan yavru kaplumbağalar da denize ulaşamıyor.  Savaş nedeniyle WFO olarak şu an sorunun çözümü için bir adım da atamıyoruz” diye konuştu.
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü