banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

‘Kolay Bayrak Filosu’ 12 Milyon dwt’ye Ulaştı

2002 yılında sadece 1.5 milyon dwt olan Türk armatörlerine ait yabancı bayrak filo kapasitesi Ocak 2011’de 11,9 milyon dwt’ye ulaştı.

GÜNCEL 10.07.2011, 13:17
2563
‘Kolay Bayrak Filosu’ 12 Milyon dwt’ye Ulaştı

Türk armatörlerin ‘kolay bayrak filosu’ 12 milyon dwt’ye ulaştı

2002 yılında sadece 1.5 milyon dwt olan Türk armatörlerine ait yabancı bayrak filo kapasitesi Ocak 2011’de 11,9 milyon dwt’ye ulaştı.

DTO tarafından SSMR yayınlarından yararlanılarak hazırlanan sektör raporu, Türk armatörlerine ait yabancı bayrak deniz ticaret filosunun hızlı büyümesini gözler önüne seriyor. 1998 yılında Türk armatörlerinin kontrolündeki filo 8,7 milyon dwt olup, bunun % 95,82’si Türk bayraklı, % 4,18’i ise yabancı bayraktaki gemilerden oluşuyordu.

2011 yılı başı itibariyle ibrenin ters döndüğü görülüyor; Türk armatörlerinin 1000 grt ve üzerindeki gemileri dikkate alındığında, filonun  % 39,7’si Türk bayrağında, % 60,3’ü ise yabancı bayrakta yer alıyor.  1998 yılında 8,7 milyon dwt olan Türk ve yabancı bayraktaki gemilerin tonajı 2010 yılı başı itibariyle 17.2 milyon dwt idi.

Yabancı bayraktaki filo son bir yılda yaklaşık 2.5 milyon dwt büyüme gösterdi ve 19,6 milyon dwt’ye ulaştı. 1 Ocak 2011 itibariyle 1000 grt ve üzerindeki gemilerde Türk armatörlerinin yabancı bayraklı gemileri ile Türk bayraklı gemilerinin 2009 yılına göre artışı % 14,3 olarak gerçekleşti.

Filonun % 70’i kolay bayrak’ta

ISL’in 1 Ocak 2011 itibariyle 1000 grt ve üzerindeki filo araştırmasında Türk bayraklı gemiler 7,8 milyon dwt, Türk armatörlerinin yabancı bayraklı gemi tonajı ise 11,9 milyon dwt olarak yer alıyor.

Türkiye’ye komşu ülkelerin ulusal bayraklarına ilaveten yabancı bayrak altında çalışan gemileri de eklendiğinde ve 1000 grt ve üzerindeki gemileri kapsayacak şekilde yapılan sıralamada Yunanistan  202 milyon dwt ile 1. sırada,  İtalya 22 milyon dwt ile 14. sırada, Rusya 18 milyon dwt ile 16. sırada ve  İran 12 milyon dwt  ile 19. sırada  yer alıyor.

Dünyanın kolay bayrakta en fazla filoya sahip otuz ülkenin dağılımı incelendiğinde ise 30 ülkenin dwt olarak % 29,7’si milli bayraklarında, % 70.3’ü  ise yabancı bayrak altında çalıştığı görülüyor.

Dünyanın açık sicil bayrakları en fazla filoya sahip 30 ülkenin dağılımı tablosunda 1 Ocak 2011 itibariyle ulusal ve yabancı bayraktaki gemilerinde Yunanistan’ın 1’inci, Japonya’nın  2’inci, Almanya’nın  3‘üncü olduğu sıralamada Türkiye 15. sırada yer alıyor. 2010 yılında Türkiye’nın yabancı bayraktaki gemi oranı % 57.9’dan % 2.4 artışla 2011’de % 60,3’e yükselmiş oldu.

Filo bir yılda % 9.4 büyüdü

Dünya deniz ticaret filosundan ilk 25 ülkesinin dwt itibariyle yıllık değişim yüzdeleri grafiğinde en fazla artış Marshall Adaları bayraklı gemi tonajında (% 26,1), en fazla düşüş ise Norveç bayraklı gemilerde (% 6) meydana gelirken Türk bayraklı gemi tonajında ise 2010 yılına oranla 2011 yılında % 9.4’lük bir artış oldu.

Türkiye’nin komşuları arasında birinci sırada Yunanistan, ikinci sırada Güney Kıbrıs ve üçüncü sırada ise Türkiye yer alıyor. Türkiye’ye komşu ülkelerin ulusal bayraklarına ilaveten yabancı bayrak altında çalışan gemileri de eklendiğinde ve 1000 grt ve üzerindeki gemileri kapsayacak şekilde yapılan sıralamada ise Yunanistan 202 milyon dwt,  Rusya 18 milyon dwt ve  İran 12 milyon dwt  ile yer alıyor. Türk armatörleri milli ve yabancı bayrakta kontrol ettiği kontrol ettiği 19,6 milyon dwt’lik filo kapasitesiyle dünya sıralamasında, 15. sırada yer alıyor.

 

Yorumlar (10)
recep sıvrı 11 yıl önce
alan razı veren razı...armator vergıden kacar....

armator 2000 dolara yb da azerı calıstırır.3000 grt de turk denızcı caılısır 3100 grt oldumu işi yapamaz.

Müh.Kaptan Refik Akdoğan 11 yıl önce
Bu ülkede kazan sonra ne olduğu belli olmayan bir ülkenin bayrağını çek. Bu devlete vergi, çalışan Türklere sigorta pirimi ödeme. Olur mu böylr ticaret!? Bu kazanç helal olur mu. Ey yabancı bayrak çeken Türk Armatörleri Kur'an okuyun ve doğru yolu bulun. Türk bayrağı çekmek için hiç bir engel kabul edilemez. Nerede İstiklal Marşımız söylerken: "Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak" derken şimdi al sancağımızı tüccar milletininin nasıl batırdığını gözlerimden inen yaşlarla okuyorum. Kazancınız haramdır, haram. Dönün Türk bayrağına. Ey yeni seçilen T.C Hükümeti sizler de onların tekrar Türk Bayrağı çekmeleri için savaş verin. Kaldırın tüm engelleri. Allah doğruları sever. Ya Rabbim bizi terk etme, Fatiha Suresinde buyurduğun gibi bize fırsat ver doğru yola dönmemiz için. Amin

www.refikakdogan.comMustafa Enerji 11 yıl önce
Turk gemiciler ve turk bayragının agır kosullara armatorleri yabancı bayrağa teşvik etmettedir. Bugunku sartlarda Turk bayraklı gemiler ancak ssk ve vergilere calısır.
11 yıl önce
vergi vermemek icin turk bayragı cekmeyen armatörler diyen arkadaşlar bilmiyorsanız ögrenin İKİNCİ SİCİL DİYE BİR ŞEY VAR

ve bu sicilde de vergi yoktur zaten

agzınızda vergi heryerde de yazıyorsunuz ??
11 yıl önce
Sayın Refik Akdoğan,sanırım siz uzun yıllar denizden ayrı kalmışsınız. Lutfen buralarda daha fazla yazmayın, çünki yazdıklarınız, birtakım kesimleri tetikliyor. Çünki yazdıklarınız doğru değil.Bırakın artık sahte kahramanlıkları. Bakın dünya da devletler birleşiyor, büyük olaylar oluyor, bunların nedeni ise sadece ekonimi biliyormusunuz.hatırlamanız gerekir ki, 2. sicilde zaten vergi yok. fakat bu 2. sicil tamamen yalnışdir. Neden mi ? Bakın;

2 sicil derken, önlem gemilerin yabancı bayrağa kaçışı engellemekti. Ama bizler denizci toplum olmadığımızdan bunuda beceremedik. Yani ben gemime 2. sicil yapacağım, ama Türk personel çalıştıracağım, ve ssk yapacağım. veya her ay bir dolu beyanname verceğim. Neden ???

Unutmamak gerekir ki, Türk gemi adamı dünyada ki en problemli denzi adamıdır. O yüzden bizler Türk personel çalıştırmak istemiyoruz. Bu kadar açık söylüyorum, bakın tekrar ediyorum "bizler Türk mürettebat ile çalışmak istemiyoruz" bunun nedeni ise yine Türk personelin kendisidir. Bu insanlarda her numara vardır. Yabancı dediğiniz personel sorunsuz çalışırken ben neden uğraşayım bu insanlarla.????2. sicilde artık bitmiştir. sadece vargi değil sorun, 2. sicilde ben eğer yabancı çalıştıramıyorsam neden 2.sicili kullanayım.bakın siz konuşurken farkında olmadan ekonomiden konuşuyorsunz ve bana da diyorsun ki, " sensorunlu adamları çalıştır, çok vergi ver, bu ortamda zaten bunları da ödeyeme, gemicide çıksın bu sayfalarda kahramanlık yapsın (kapalı kapılar arkasından küfürler etsin) ssk 2 sicil gemimde ki adamdan dolayı bana soruşturma açsın ve ben bu yükün altında ezileyim, iflas edeyim, ÖYLEMİ SAYIN REFİK AKDOĞAN.Yani sen diyorsun ki; " sen batabilirsin bana ne, ama sen yukarda belirttiklerimin hepsini öde. sonra batarsan bat"hadi canım sende, gülerler adama, sakın bir daha bu şekilde komik şeyler yazma, biz sizi herzaman Sn Refik Hoca diye hatırlayalım.saglıklı uzun ömürler dilerim.kpt K.Bahmet gürcan 9 yıl önce
Çok Sevgil. Kendini vatan sever zanneden kapitalist armatörümüz türk gemiciler sorunlu yazmışsın evet sorunluyuz çünkü bizler yabancı personel gibi saat 5 olunca bırakamıyoruz mesaiyi yada zabitler gibi canı ne isterse yiyemiyoruz ewet bizler her ay başı bu ay maaş yatacakmı düşünüyoruz ewet bizler zabitler ne izliyorsa tv de mecbur onu izliyoruz üstüne üstlük hor görülmesi de cabası ve bu listeyi daha çook uzatabilirim yani sen bizim sorunlarımızı bırakta gemilerine yolladığın kumanyanı yeterli mi diye sorgula bakalım yada her personel aynı oranda faydalanıyormu diye kaptanına sor bakalım sormassın tabii senin fikrin ticaret yani fikrin neyse zikrinde o insanlık,iyiniyet,eş itlik hak adalet bunlar her zaman ticaretten sonra gelir ne diyim onun içi türkiyede armatörlerin firmalarının ömrü maksimumm 30 sene birde yabancı armatörleri araştırın bakalım kaç sene
Armatör 11 yıl önce
SelamlarAcı ama gerçek.Bu işler surelerle dualarla olmuyor.Bütün dünyada denizcilik yabancı bayrakta yapılmaktadır.Avrupalı armatörlerin çok ama çok azı ulusal bayraklarında gemi tutar. Tutuyorsa da bazı özel sebepleri vardır. Misal, gemisi devletin ya da ordunun malını taşıyordur.Bu ve bunun gibi sebepler dışında kimse kendi ülkesinin bayrağında gemi tutmaz.Misal, Amerika'lı armatörler içinde Amerikan bayrağı çekenler sadece gemileri ile Amerikan ordusunun/devletinin yükünü taşıyanlardır. Bu gemiler ve armatörleri özel işler yaparlar ve piyasada olmayan, dudak uçuklatacak navlunlara iş yaparlar. Yerine göre senede sadece 3 sefer yaparlar. Ama navlunları çok karlıdır. Bunun dışında Amerikan bayrağının ağır şartlarına ve vergisilerine katlanmazlar.Aynı benzer durum yavaş yavaş Türk bayrağı içinde geçerli olmaya başlamıştır.Bir de üstüna Türk devletinin Türk bayrağındaki gemilere çıkardığı ekstra zor şartlar vadır.Unutmayın, denizcilik uluslararası bir sektördür. Rekabet diğer milletlerle yapılır. Yabancı armatörler, gemilerinde Ukraynalı, Endonezyalı, Hintli vs vs çalıştırıp az maaş ödüyorsa, biz Türkler de bu yabancı armatörlerle rekabet edeceksek, piayasaya uyup yabancı (ucuz) personel çalıştırmak zorundayız.Yabacı armatörler gemilerini başka kolay bayraklarda çalıştırıyolarsa ve bunların avantajlarından yararlanıyolarsa, biz de piyasanın şartlarında uyup, rekabet edebilmek için yabancı bayrağa geçmeliyiz.Denizcilik de en nihayetinde bir ticarettir.Ticaret duayla, sureyle, vatan millet edebiyatıyla olmaz.Türk bayrağı çektin diye vatansever olmazsın, çekmedin diye de vatana ihanet etmiş olmazsın.Vatanını seven, iş yapar, ülkesine döviz kazandırır, para getirir.Benim 2 adet 3600-5000 dwt gemimin geçen yıl ki cirosu 5 milyon dolar civarındadır. Ne yazık ki bu paranın içinde neredeyse hiç kar yoktur. Ama unutmayın ki bu para Türk bankalarına gelmiş, Türk yakıtçısına, tersanecisine, kumanyacısına, hırdavatçısına, klasına, surveyine, vs vs vs liste uzar, HARCANMIŞTIR.Memlekete hizmet böyle olur.Bayrak çekmekle olmaz.Bayrağını çok seven, evine işine asar. Ben de asıyorum zaten. Ülkem için de canımı veririm. Ama ticaret ayrı meseledir.Burda bilip bilmeyenlerin sığ yorumlarını gördükçe insan sinirleniyor.İşin kötü yanı, üstte anlattığım gerçekleri bilmeyen insanlar, gemileri yabancı bayrakta olan armatörleri bi süre sonra vatan haini olarak görmeye başlayacak.Denizhaber'i bu önemli konuda doğru ve yararlı kamuoyu oluştuyrmaya davet ederim.Saygılar.Bir armatör ( hem de vatansever )
Hakan Tanriyar 11 yıl önce
Sevgili armatör mal sizin, istediginiz gibi gemilerinizi calistirmak sizin elinizde tabiki.Görülen sizin durumunuz gemi calisanlarindan daha kötü.Sunuda unutmayin kolay bayrakla gemilerini calistiran avrupali gemi armatörleri 12 ay maas ödemekte ve gemi adaminin sigortasini yatirmakta maalasef sizlerin yaptigi gibi 6ya 1 veya calisilan süre icinde maasin ödenilmemesi gibi durumlarla karsilasilmamaktadir ve sunuda unutmayinki o kalitedeki filipinli hintli veya diger ülke vatandaslarini calistirabilecek parayi siz kesinlikle vermessiniz.

Karsilastirin bakalim Türk gemi adamimi ucuza geliyor yoksa bahsettiginiz kalitedeki yabanci gemi adami mi?UYBM Hakan Tanriyar
armatör 11 yıl önce
Gectiğimiz aylarda, ''armatörün kaleminden gerçekler'' başlıklı yorum yazımızı haber olarak yayınlamıştınız.Çok olumlu olmuş, sektörden çeşitli insan haber sayesinde armatörlerin durumunu okuma şansını yakalamıştı.Malum, söz uçar yazı kalır.Bu sefer de, aşağıdaki linkte bulunan haberinizin altındaki ''Bu işler surelerle, dualarla olmuyor'' başlıklı yorum yazımızı haber olarak yayınlamanızı rica ederiz.Umuyoruz hem sektörün özel tarafına hem de devlet/kamu tarafına fikir açısından önemli kaykılar sağlayabilecektir.http://www.denizhaber.com/HABER/26387/1/iyi çalışmalar, selamlar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24
sağanak
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 15 Ağustos 2022
İmsak 04:29
Güneş 06:06
Öğle 13:14
İkindi 17:03
Akşam 20:11
Yatsı 21:41
Günün Karikatürü Tümü
canlı bahis
bahis
türkçe bahis siteleri
canlı bahis
bedava bonus veren bahis siteleri
canlı bahis siteleri
bahis siteleri
canlı bahis oyna
deneme bonusu
adana escort
gaziantep escort
adana escort
gaziantep escort
1xbet
mersin escort
dizibox izle istanbul evden eve nakliyat