banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

Kocaoğlu: "Ege'ye Tersane şart"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege’ye mutlaka bir tersane gerektiğini vurgulayarak, gemi yapmak ve Ege ve Akdeniz’de sefer yapan gemilerin bakımı için bunun çok ö

GÜNCEL 24.01.2014, 09:48
Kocaoğlu:

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege’ye mutlaka bir tersane gerektiğini vurgulayarak, gemi yapmak ve Ege ve Akdeniz’de sefer yapan gemilerin bakımı için bunun çok önemli olduğunu kaydetti. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Deniz Ticaret Odası yönetimini ziyaret etti. Meclis Başkanı Geza Dologh, Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Başkan Kocaoğlu, İzmir denizciliğinin gelişmesi için yürüttükleri çok sayıda proje ile ilgili bilgi aktardı. 

Çakmaklı, Çandarlı ve Nemrut limanlarının önemine değinen Başkan Kocaoğlu, kentin geleceği açısından İzmir Limanı’nın büyümek zorunda olduğunu hatırlattı. Başkan Kocaoğlu, ’Doğu ve Güney Ege’yi taşıyacak liman, İzmir Limanı’dır. Kim gelirse gelsin, kim ne derse desin, İzmir Limanı büyüyerek konteyner limanı olmaya devam edecektir. Bu, kentin geleceği için çok önemlidir. Bunda da ciddi bir işbirliğine ihtiyacımız var. Yat limanları konusunda eski DLH ile mutabık kaldık. Yerlerinde bize göre, kentin geleceğine göre ufak tefek hatalar vardı. Düzelttik, mutabık kaldık. Önümüzdeki hafta yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük kompozit gemimiz İzmir’de olacak. Orta ve dış körfezde hizmet verecek daha hızlı 2 gemimiz de yapılıyor. En azından bir tanesinin bu yaz sezonuna yetişmesini arzuluyoruz. Yetişirse bu yaz orta ve dış körfezde yolcu taşıyacağız. Gerçekten İzmir tersaneciliğinde çağı yakalayan bir teknoloji, denizcilik sektörüne ve ülke ekonomisine katkı koyacak.” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, Ege’ye mutlaka bir tersane gerektiğini hatırlatarak, gemi yapmak ve Ege ve Akdeniz’de sefer yapan gemilerin bakımı için bunun çok önemli olduğunu vurguladı. 

Büyük Körfez Projesi ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Kocaoğlu, ’Kazıcı gemimiz Ata Sanayii’nde yapıldı. Bir boru sistemi yapmamız lazım. Körfez, taşıma ile temizlenemez. Sasalı’daki 1000 dönümlük alanda geri dönüşüm tesisi kurmak istiyoruz. Körfez’den çıkacak alüvyon, kil gibi malzemeleri dönüştürerek kente kazandırmayı planlıyoruz.” açıklamasında bulundu. 

Ziyaretten büyük onur duyduklarını belirten İzmir Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, ’İzmir denizciliği için elimizden gelen her şeyi yerine getirmeye çalışıyoruz. 8 ay evvel bu yola çıktık ve çok güzel şeyler yapmaya gayret gösteriyoruz. İzmir ilklerin şehri. Bu kompozit gemilerin İzmir’e geliyor olması bunun bir kanıtı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şu an 13 milyon yolcu taşınıyor. Yeni gemilerle bu oran 2 katına çıkacak. 26 – 27 milyon kişi denizle iç içe olabilecek.” diye konuştu. 

Büyük Körfez Projesi’nin çok önemli olduğunu ve Körfez’in geleceği açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Öztürk, bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne destek vermeye hazır olduklarını söyledi. Tekne parklarına ihtiyaç olduğunu Yusuf Öztürk, ’Marina yapmak bence çok doğru karar olmayabilir. Yerleri farklılaşabilir. Çok daha az maliyetli birçok yerde insanın denize güvenli bir şekilde inebileceği bu parkların yapılması şehrin denizle iç içe yaşamasını sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (7)
HAKKI TOROS 7 yıl önce
Tersane konusunun Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından DTO İzmir Şubesi ziyaretinde gündeme getirilmesi, kamuyu bilgilendirmek adına bana bu yorumu yaptırdı.

Tüm İzmir'lilerin bildiği gibi;

Alaybey 9;de sivil ve askeri tersaneler bitişik nizamda hizmet veren 2 tersane idi.

Denizcilik İşletmelerinin sahibi olduğu sivil tersane iyi yönetilmediğinden, sonrada depremde Gölcük Askeri Tersanesinin hasar görmesi nedeniyle bir kısmının Alaybey'e taşınması projesiyle aradaki duvar yıkılarak tek tersane (Askeri) haline getirildi.

2 Milyar USD lık proje ile modern bir askeri tersane yapımı planlanmıştı.

Gö lcük'teki Donanma Komutanlığıda İzmir'e geleceğinden binaları İnciraltı'nda yapıldı.

Sonrala rı bu projeden vazgeçildi.(nede nini bilmiyorum) Tek askeri tersanede halen Askeri Gemilere ve kısmende sivil gemilere hizmet veriyor.

Bu projeden vazgeçilmesinden sonra; İzmir'e sivil tersane kazandırmanın en iyi , çabuk yolunun yıllar önce yıkılan ara duvarın tekrar örülerek tekrar sivil ve askeri 2 tersane haline getirilmesi fikrimi hep savundum.Hatta bu fikrimi Güney Deniz Saha Komutanlığında Komutanlarımıza İzmir'e faydaları ile açıkca anlattım.(Kayıtl arda var)

Tekrar ediyorum; Alaybey sivil tersane olarak eski konumuna getirilmeli, özelleştirilerek modernleştirilmelidi r.Karlı bir girişim olacağını, en 750 kişiye iş, onlarca yan sanayiciye gelir kaynağı olacağını 45 senelik bilgimle garanti ederim.

Askeri tersane var ya diyenler olabilir.Profesyonel denizciler askeri tersanede iş yapmanın farklarını özel kurallar ve çalışma şartları nedeniyle çok iyi bilirler.

İzmir körfezindeki olabilecek bir gemi kazası, çatışması açısındanda sivil bir tersane gereklidir.Böyle bir tersanede 12.500 DWT a kadar gemiler havuzlanır,(90 lı senelerde yapılıyordu)

Kirlilik ne olacak diyenlerede Hamburg'un merkezindeki Blom-Voss tersanesini gezmelerini öneririm.Tersane liman şehirlerine değer kazandırır.

Yıll ar önce Sn. Aziz Kocaoğluna'a bu konuyu anlatmıştım.

Kör fezde çalışan Belediyeye ait gemilerininde böyle bir bakım,çekek,havuz hizmetine şiddetle ihtiyacı var.

İzmir Büyükşehir Belediyesininde içinde olacağı bir oluşumla İZMİR'li bu olayı sahiplenmeli ve başarmalıdır.

İz mir'de gemiler yapılmalıdır.

Be n her türlü yardıma hazırım.Ha kkı Toros

Uzakyol Baş Mühendisi

Survey or-Ekspermurat birecik 7 yıl önce
eski duvar yeniden inşa edilirse, izmir tersaneye kavuşur... camialtı tersanesi, nasıl ki patronu olan bakanın (sn. mehmet şimşek)

tek sayfa, 2 paragraf yazılı emri ile boşaltıldı ise, benzerinin -tam tersi- olacak bir işlemle; tdi alaybey, eski tersane haline getirilir...


saygılarımla

m urat birecik
İZMİR SEVENLER 7 yıl önce
Sn.Aziz Başkana çok teşekkür ederiz, yıllardır İzmir'e kazandırılamayan tersane ihtiyacını açıkca kabul edip gündeme getirdiği için.DTO İzmir Şubesi yönetimleri yıllardır tersane kazanımını başaramadılar.İyi bir fizibilite ve teknik rapor hazırlayamadılar.
Şube olarak sadece tahsildarlık yapıyorlar.Yıllardır plaket, resim ödül törenleri ile vakit geçiriyorlar.

Bugüne kadar İst. gönderilen paralarla neler kazandırılırdı İzmir'e.

Yıllardır İzmir ve Aliağa'nın gelirleri maalesef yönetimlerinde oluru ile İst. tarafından rahatça harcanıyor.

İstanbul merkezdeki son meclis toplantısının bütçe bölümünde bu haksızlığın yönetim tarafından cesaretle gündeme getirilmesini umutla bekledik.Ama yine ses yok, hüsran.

Neden çekiniliyor anlayamıyoruz.

Sn.Başkan eğitim bütçesinde mezun olduğunuz 9 Eylül Denizcilik Fakültesi için pay ayıramamak içinize siniyormu.

Son bütçedede görüldüğü gibi Merkeze en fazla para gönderen İzmir.(Gelirinin yüzde 63 ü.) Paralar İstanbul'a İzmir'e teşekkür.

Plaket bile yok.

Merkezin kararı, burası Şube bahaneleri yeni yönetime yakışmıyor.Hani İzmir için projeleriniz nerede.Bina, lokal v.b nerede.

Hallettik dediğiniz Çaltıdere ne oldu.Tersane kazanımı için Geza Bey'in deyimiyle sadece yafta açtınız.

İzmir&# 39;li üyelerin paralarını yat, tersane, bina,lokal v.b. gibi İzmir

için kullanmayıp İstanbul'a göndererek harcatıyorsunuz hala.

Bir an önce Şube haksızlığı (PARA) bir şekilde muhakkak giderilerek paraların İstanbul yerine İZMİR için harcanması sağlanmalıdır.

B elediye ve odalardan yardım alınabilir.

Yazı k oluyor İzmir'e.
Genç Denizciler 7 yıl önce
DTO İzmir'in yeni yönetim kurulu bence çok önemli değişikliklere

v e düzenlemelere imza attı. Birçok haksızlığı düzeltti.

Medyay a yansımayan çok fazla düzelme var.Şu anki yönetim kurulunun tamamı denizcilik eğitimi almış ve sektörün içinden gelen, alanlarında başarılı, kendini ispatlamış kişiler.

Burda yazılanların fazlasını bilen ve yapabilecek kapasitedeler.

A ncak, birşeyleri değiştirmek kolay olmuyor, zaman alıyor.Hiç dikkatinizi çekmiyor mu? Geza bey basındaki her fotoğrafta kareye kendini de sıkıştırmayı başarıyor, şu an meclis başkanı ama kendisi oda başkanlığı yaptığı dönemlerde meclis başkanını hiç görmüyorduk fotoğraflarda. ???

Değişim zaman alacak, genç denizci yönetim büyük başarılara da imza atacak,ama önce odayı kenelerden temizlemek lazım, bilirsiniz ki keneyi öyle hemen çekip alamazsınız, operasyon gerekir,

sadece sabırlı olun.

DENİZCİLER 7 yıl önce
Sn. Belediye Başkanının yıllar sonrada olsa tersane yokluğunu vurgulaması gelecek 18 gemi için gerekli.

Alaybey in sivilleştirilerek modernleştirilmesi en kolay ve kısa yol.

Murat Birecik İstanbul'da olmasına ragmen doğru fikri görmüş.

Belediye Başkanının güncel deyimiyle;

İZMİR 'liyiz YAPARIZ .. sözü Alaybey içinde geçerli olmalı.
emre 7 yıl önce
oradaaki çalışan personelin ekmeğiyle oynamak günah dilmi
İZMİR SEVENLER 7 yıl önce
Sn.Başkan DTO İzmir Şubesinin gelirleri İzmir için harcanmalı.
15
sağanak
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102