banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

"Koalisyon kuruluncaya kadar.. Stoğunuzu eritin, tatil yapın"

Demirtaş, oda üyelerine, "Piyasaların durumu ortada, onun için hükümet belli oluncaya kadar stoğunuzu azaltın ve biraz da tatil yapın" diye konuştu.

GÜNCEL 26.06.2015, 10:47
2981

Demirtaş,"Koalisyon kuruluncaya kadar.. Stoğunuzu eritin, tatil yapın" 

İZMİR Ticaret Odası (İTO) Haziran ayı meclis toplantısında konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kısa süre önce hayatını kaybeden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i andı. Demirel’in Cumhurbaşkanı olarak 1997 yılında odanın meclis toplantısına katıldığını hatırlatan Demirtaş, Demirel ile ilgili anılarından söz etti.

Hükümetin biran önce kurulması gerektiğini savunan Demirtaş, oda üyelerine, "Piyasaların durumu ortada, onun için hükümet belli oluncaya kadar stoğunuzu azaltın ve biraz da tatil yapın" diye konuştu. İTO Haziran ayı meclis toplantısı, saat 16.30’da başladı.

Toplantıya İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve oda üyeleri katıldı. Odanın Meclis Başkanı Rebii Akdurak, toplantının açılışını yaptı. Başkan Demirtaş, konuşmasına kısa süre önce hayatını kaybeden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i anarak başladı. 7 Haziran’daki genel seçimin sonuçlarını değerlendiren Demirtaş, demokrasi ve uzlaşmacı kültürün Türk siyasi hayatında olması gerektiğini savundu.

Barajların engel de çözüm de olmadığını savunan Demirtaş, "Türk milleti böyle bir meclis istedi. Bu seçimde görüldü ki barajlar, engel değil, çözüm de değil. Demokrasi ve uzlaşma sektörünün Türk siyasi hayatında olması gerekiyor. Ama bazı partilerin kırmızı çizgileri var. Bizim de kırmızı çizgilerimiz var. Ülke bütünlüğü, serbest piyasa ekonomisi, demokratik sistem, parlamenter sistem, Atatürk ilkeleri, ülke sınırları ve ülke sınırları içinde tek bayrak olması bizim vazgeçilmezimiz. İktidar olabilecek partilerin bunlara dikkat etmesi gerekiyor" dedi.

"İZMİR BAKANSIZ KALMAMALI"

İzmir’den Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giren oda üyesi vekilleri tebrik eden Demirtaş, "Milletvekili seçilen Tacettin Bayır, Ali Yiğit, Aslan Savaşan ve Murat Koç’u tebrik ederim. İzmir’in sorunlarını hazırlıyoruz, bunları sunacağız. İzmirli vekillerimizden bakan olmalarını bekliyoruz, İzmir’in bakansız bırakılmasını istemiyoruz. Koalisyonun nasıl olacağını söyleyecek değiliz ama erken seçimden yana değiliz. Sayın Başbakan’ın dediği gibi ’Surda gedik açıldı’. Her bir seçimin ayrı bir maliyeti var, iyi ya da kötü bir hükümet kurulur, hükümeti kuracak sayıya ulaşamazlarsa bir daha denerler, kurulur. Bir çok Avrupa ülkesi koalisyonla yönetiliyor, oralarda gürültü çıkmıyor, umarım bizde de gürültü çıkmaz" diye konuştu.

ÜYELERE ’TATİL YAPIN’ ÖNERİSİ

Belirsizliğin maliyetinin yüksek olacağını savunan Başkan Demirtaş şunları dile getirdi; "Piyasaların durumu ortada, onun için hükümet belli oluncaya kadar stoğunuzu azaltın ve biraz da tatil yapın. Hükümet kuruluncaya ve ekonomi rayına oturuncaya kadar biraz dinlenin. Türkiye’de, Mayıs ayında ihracat yüzde 19 oranında azaldı, Irak, Rusya ve Ukrayna’ya yüzde 27, Libya’ya ise ihracat yüzde 40 azaldı. Bunun da maliyeti yaklaşık 3 milyar dolar oldu. Avrupa’nın ekonomik problemlerle başı dertte, Yunanistan AB’den çıkması işten bile değil. FED faiz arttırmak için eli tetikte bekliyor. Faizler yükseldi, HSBC Türkiye ve Brezilya pazarından çıkacağını açıkladı. Bunun yanında, Çin Devlet Bankası ICBC Bank, Tekstil Bank’ın yüzde 75 hisselerini aldı. Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı İzmir’deki bir toplantıya katıldığında Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik gelişimin canlandırılmasına da yardımcı olacağını vurguladı."

İHRACAT İZMİR’DE DE DÜŞÜNÜYOR

İzmir’in ihracatının son 3 aydır düşüş yaşadığına dikkat çeken Demirtaş, "Mayıs ayında bir önceki yıla göre düşüş yaklaşık yüzde 23 olarak belirlendi. İzmir bir turizm kenti ve Ortadoğu’nun kaynayan kazan gibi olması, seçim süreci gibi nedenlerle kente gelen turist sayısı da azaldı. Yıl başında kruvaziyer şirketleri İzmir’e 106 sefer için rezervasyon yaptı, bunlardan 19’u iptal oldu ama 35 ek sefer geldi. Neredeyse iptal edilen bir seferin yerine 2 sefer geliyor. Yıl sonuna kadar yapılacak sefer sayısı 122’ye yükseldi. 14 Temmuz’dan itibaren 850 yolcu İzmir’den Celestial gemisine binip, yine İzmir’de inecek. Buradaki yolcu salonu bunun için müsait değil. Bununla ilgili proje desteği veriyoruz, zaten sayın Lütfi Elvan da bu projenin yapılması için talimat vermişti" dedi.

EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ’NE DAVET

Başkan Demirtaş konuşmasının son bölümünde, Ekonomi Üniversitesi’nin 14 yaşına geldiğini kaydetti. Oda üyelerinin birinci dereceden yakınlarına, Ekonomi Üniversitesi’nde yüzde 15 indirim yapıldığını hatırlatan Demirtaş, "Ekonomi üniversitesi 14 yaşında, pek çok başarının altına imza attı. Bir çok başarılı öğrenciyi yetiştirdi. Yeni bir dönem başlıyor, liseyi bitirenler sınavlara girdi ve tatile başladı. Ben yakınlarınıza üniversitemizi öneriyorum, birinci derecede yakınlarınıza yüzde 15 indirim uygulanacak. Üniversitemizde vaaz verir gibi hocalarımız yok. Yalnızca bu dünya için değil, diğer dünyalar için de çalışıyoruz. Üniversitedeki kentleri bizim gençlerimiz inşa edecek. 3 milyon dolarlık yatırımla sistemi kurduk. Geleceği inşa edecek gençleri yetiştiriyoruz. Tamamen yeni kuşakların öğrenme biçimlerine uygun bir yapı oluşturduk. Gençlere, ’Arttırılmış gerçeklik uygulaması’ ile yeni bir dünyanın kapılarını aralıyoruz. Bu uygulamayı akıllı telefonu ve tabletine indirip en yaratıcı fotoğrafı çekip instagramda paylaşan bir kişiyi de ödül olarak NASA’ya göndereceğiz" diye konuştu. Başkan Demirtaş, Türkiye Basketbol Ligi Şampiyonu olan Pınar Karşıyaka’yı tebrik etti. Ekonomi Üniversitesi mezunu Eda Evdüzen, ’Arttırılmış gerçeklik uygulaması’ hakkında oda üyelerine bilgi verdi. Meclis toplantısının son bölümünde, üyeler sorunlarını paylaştı.

Yorumlar (1)
Kemal Eren 7 yıl önce
Nasıl bir tuzu kuruluktur bu, sen tatil yapacaksın ama Çin yapmıyor, Almanya yapmıyor
20
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü