banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

KMTSO'da İskenderun Limanları Tanıtıldı

İskenderunlu limancılar, K.Maraşlılara, Mersin'den daha ekonomik hizmet vermek istiyor...

GÜNCEL 28.08.2014, 00:32
KMTSO'da İskenderun Limanları Tanıtıldı

İskenderunlu limancılar, K.Maraşlılara, Mersin'den daha ekonomik hizmet vermek istiyor

KMTSO, İskenderun Liman işletmecilerini konuk etti

 İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kavsak: “Mersin Limanı’ndan daha ekonomik hizmet vermeye hazırız”

 “Kahramanmaraş gerçek bir Anadolu Kaplanıdır”

22 Ağustos Cuma günü, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO)'da İskenderun Deniz Ticaret Odası ve KMTSO işbirliğinde düzenlenen toplantıda,  “İskenderun Körfezi'nde faaliyette bulunan liman işletmelerinin rekabetçi hizmet standartları ve kapasiteleri” tanıtıldı.

KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Gölcü, KMTSO Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantının açılışındaki konuşmasında, Kahramanmaraş’ın bir milyonu aşkın nüfusu, 2 milyar doları geçen dış ticaret hacmi, 3,5 milyar dolar sanayi üretimi, 1 milyar dolar tarımsal üretimi, 4 milyar dolar kredi hacmi, 5 milyar dolar reel sektör yatırımı ile ciddi bir potansiyele sahip olduğunu bildirdi. 

Gerçek bir başarı öyküsü

Kahramanmaraşlı sanayicilerin, Türkiye’de iddialı olduğu sektörlerde gerçek bir başarı öyküsü yazdığının altını çizen Gölcü, “Kahramanmaraşlı sanayiciler, 870 sanayi tesisinde; Türkiye ipliğinin %35’ini, kumaşın %10’unu, metal mutfak eşyalarının %60’ını, çimentonun %9’unu, kağıdın %20’sini,  üreterek ciddi bir dış ticaret hacmi ve katma değer oluşturmaktadır” dedi. 

İskenderun Limanının önemi

İskenderun Limanı’nın bölge için büyük önem taşıdığını vurgulayan Gölcü, “Bölgemizde çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Yaptığımız yatırımlarda üretim maliyeti kadar lojistik maliyetleri de çok büyük önem arz ediyor. İskenderun Körfezi’nde yer alan liman işletmeleri de çok ciddi yatırımlar yapıyorlar” dedi.

Mehmet Akif Gölcü,  İskenderun Limanı’nı tanıtmak için Kahramanmaraş’a gelen Deniz Ticaret Odası Başkanı ve yöneticileri ile tüm konuklara teşekkür etti.

“Kahramanmaraş Anadolu Kaplanı”

İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak ise konuşmasına, Kahramanmaraş’ta karşılaştıkları misafirlik örneğine teşekkür ederek başladı. Kahramanmaraş’ın, Anadolu'nun Kaplanları diye adlandırılan 3-5 şehrimizden birisi oluğunu vurgulayan Kavsak, şunları kaydetti:

“Sayın Gölcü’nün dediği gibi ürettiğimiz malı bir yerden bir yere sevk edip pazarlayarak para kazanıyoruz. Dolayasıyla üretim kadar lojistik masrafları da çok önemli maliyetlerin içine giriyor. Bizler de bu konuda sizlere yardımcı olmak üzere 'Neden İskendurun limanları kullanılmalı' diye buralara kadar geldik.”

“Mersin’den daha ekonomik hizmet vereceğiz”

Kavsak, lojistik olarak İskendurun Körfezi'nin Gaziantep ve Kahramanmaraş’a daha yakın olduğunu vurgulayarak, “Bu yakınlık sayesinde lojistik hizmetini daha ekonomik vereceğiz.  Alışılmış bir rutin hat var, bu da Mersin Limanı. Evet, Mersin bunca senedir sizlere çok hizmet verdi. O da ülkemizin bir limanı. Ama bizler size, Mersin limanından daha ekonomik fiyatlara hizmet sunmak istediğimizi söylemek için buradayız” dedi.

Nakliye tasarrufu 

Konteynır bazında en az 150-200 dolar civarında nakliye tasarrufu sağlayacaklarını ifade eden Kavsak, “Bu da senede 1milyon ton, 500 bin ton, 100 bin ton, 50 bin ton ne olursa olsun. Şöyle bir maliyetlerinize baktığınızda çok önemli bir rakama ulaşacaktır. Bizim de buraya gelişimizin en büyük sebeplerinden birisi size bu lojistiğin daha mantıklı, daha ekonomik nasıl olduğunu izah etmektir” diye konuştu.

"Gelin görün"

Kavsak, limanlarının bütün ekipmanlarının çağ ne gerektiriyorsa ona göre yenilendiğini belirterek, “Sizleri de tüm verdiğimiz hizmetleri görmeniz için İskenderun’a davet ediyoruz. Gelip bir görün. Hakikaten Rotterdam’da ne varsa, Amber”de ne varsa, İskendurun’da hepsi var “ diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, İskenderun Deniz Ticaret Odası’nı tanıtan bir sunum yapıldı. Daha sonra Assan Limanı İşletme Müdürü Faruk Irmak, Limak Pazarlama Müdürü Yaşar İnal, Denbirport Liman Müdürü  Bülent Çelik, Ekmar Denizcilik Liman Müdürü Mustafa Akarca ve Toros Terminal Satış şefi Hüseyin Bayraklı limanı anlatan sunum yaptılar.

Programın sonunda Kahramanmaraş'ı ziyaretleri anısına, KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Gölcü, İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak'a  Kahramanmaraş işi dövme bakır tabak hediye etti.

Yorumlar (0)
13°
hafif yağmur
banner102