banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Kıyıların 49 yıl kullanma hakkına kısmi iptal

AYM, kıyılardaki tersane, yat limanı, iskele, rıhtım, boru hattı ve benzeri yapıları 49 yıldan daha az süreli ku49 yıl irtifak (kullanma) hakkı veren düzenlemeyi kısmen iptal etti.

GÜNCEL 20.06.2013, 01:41
2314
Kıyıların 49 yıl kullanma hakkına kısmi iptal
ANKARA- AYM, kıyılardaki tersane, yat limanı, iskele, rıhtım, boru hattı ve benzeri yapıları 49 yıldan daha az süreli kullanım izni olanlara, “Mali yükümlülükleri yerine getirme, varsa bakanlık aleyhine açtığı davadan kayıtsız-şartsız feragat” şartıyla 49 yıl irtifak (kullanma) hakkı veren düzenlemeyi kısmen iptal etti. İptal başvurusunu Danıştay 10. Dairesi yaptı.
 
Daire, 5793 sayılı Kanun’un 29. maddesiyle getirilen geçici 8. maddenin anayasaya aykırı olduğunu savundu ve iptalini istedi. AYM, “özel düzenlemeler hariç olmak üzere” ibaresini “belirsiz” ve “soyut” görerek, iptal etti. AYM kaynakları maddenin diğer hükümlerinin iptal edilmediğini ve yürürlükte olduğunu açıkladılar.

SPOR KULÜBÜNE İCRA MÜMKÜN
 
AYM 2. iptal kararıyla spor kulüplerinin isim haklarına haciz ve bu alacaklara devir yolunu da açtı. Ankara 11. İcra Hukuk Mahkemesi, 3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a eklenen “Kamu kurum ve kuruluşlarına ait alacaklar hariç olmak üzere, spor kulüplerinin Spor Toto Teşkilat Başkanlığı nezdindeki isim haklarından doğan alacakları haczedilemez ve bu alacaklar devir ve temlik edilemez” fıkrasının iptalini istedi.
 
AYM haciz ve devir yasağını anayasa aykırı buldu ve iptal etti. AYM, Danıştay 5. Dairesi’nin başvurusu üzerine ise Rekabet Kurulu’na “Kurul, ihtiyaca uygun kuruluş ve kadro statülerinin düzenlenmesinde serbesttir. Kadroların iptali ve ihdası Kurul’ca yapılır” şeklinde tanınan kadro serbestini de anayasaya aykırı buldu ve iptal etti.
Yorumlar (0)
28
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü