banner191

banner148

banner179

banner176

Kılavuz Kaptanların "TOPLU SÖZLEŞME" Hüsranı

Kılavuz kaptanlar, sendikadan çıkmak dahil çeşitli çözüm yolları ve alternatifler üzerinde çalışıyor.

GÜNCEL 29.09.2019, 12:02 29.09.2019, 17:03 Nermin İstikbal
Kılavuz Kaptanların "TOPLU SÖZLEŞME" Hüsranı

Kamudaki Kılavuz Kaptanlar için "Hüsran" Toplu Sözleşme

Türkiye Denizciler Sendikası ile Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) arasında devam eden 11. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri geçtiğimiz Çarşamba günü sonuçlandırıldı. Buna göre sendika bağlısı çalışanlara, Hükümet ve Türk-İş in ortak belirlemiş olduğu %8+%4 lük zam dışında herhangi bir artış sağlanamadı. 
İmzalanan TİS, sendikaya üye olan diğer çalışan kesimlerce fazla eleştiriye uğramazken, yıllar içerisinde dolar bazında en büyük gelir kaybını yaşayan kılavuz kaptanlar kesiminde ise büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Kılavuz kaptanlar, sendikadan çıkmak dahil çeşitli çözüm yolları üzerinde çalışıyor.

Özel sektör ile ücret farkı çok büyüdü

Özellikle son dönemde doların da değer kazanmasıyla özel kılavuzluk kuruluşları ile kamu kesimindeki kılavuz kaptanlar arasındaki gelir farkı 1/3 oranına ulaştı. 
Kamu kesimindeki kılavuz kaptanlar bu büyük gelir kaybından sonra gözlerini toplu sözleşmeye çevirmişlerdi ve bu toplu sözleşme döneminde farkın biraz olsun azalmasını umuyorlardı. 
Ancak, Türkiye Denizciler Sendikasının içerisinde sayı olarak aslında marjinal bir kesimi teşkil eden kılavuz kaptanlar, sendikanın üzerinde daha geniş üye sayısı ile imzalama baskısı kurulması karşısında gerekli etkinliği sağlayamadı. Bu nedenle Sendika, grev hakkını kullanmayı bile düşünmeksizin hiçbir ilave hak alamadığı sözleşmeyi imzaladı. 

En yüksek zam, 2007 yılında alınmıştı

Kamuda çalışan kılavuz kaptanlar, tarihlerinin en yüksek reel ücret zammını 2007 yılında Turhan Uzun’un Türkiye Denizciler Sendikası Başkanı, Kaptan Cahit İstikbal’in Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı olduğu dönemde almışlardı. 
Bu dönemde en düşük kılavuz kaptan geliri aylık 3000 dolar karşılığı TL den  toplu sözleşme sonrası 4600 Dolar karşılığı TL’ye yükselerek o dönem özel sektörde verilmekte olan ücretlerin de üzerine çıkmıştı. O dönem yapılan çerçeve anlaşma %10 iken, kılavuz kaptanlar %50 ye varan oranda zam almışlardı. 
Kılavuz kaptanların geliri o dönemden bu yana sürekli eriyerek bugünlerde 2500 dolar seviyelerine kadar düştü. 

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (4)
İsimsiz 7 ay önce
Bence bu haberiniz eksik kalmış devamı şöyle olmalıydı: "Akabinde ise TDS üyeleri teşekkür olarak Turhan Uzun'u başkanlıktan düşürdü, TKKD üyeleri de teşekkürünü C. İstikbal'i ilk seçimlerde başkanlıktan alaşağı ederek gösterdi, böylece hiç bir iyilik cezasız kalmamış oldu" diye devam edecektiniz.
isimsiz 7 ay önce
maaş oranı 1/3 külliyen yalan haber örnek verin görelim
Tayyar Hurmacı 6 ay önce
2500 dolar fena değil aslında. Ama özel sektöre göre az gibi sanki.
Denizci 5 ay önce
Aslında şikayet yalnızca kılavuz kaptanlarda değil KEGM,nin tüm çalışanlarında itiraz ve mutsuzluk vardı kimse sözleşmeden memnun değil fakat malum çalışan gemi adamların GREV hakkı yok işi yavaşlatma hakkı yok bunları niye kılavuz kaptanlar yapmadı sizler en azından böyle bir hakkınız vardı
banner225
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?