banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Kdz.Ereğli Tersaneler Bölgesinin Sorunları Ele Alındı

Kdz. Ereğli'de tersaneler bölgesinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş Başkanlığında yapılan toplantıda ele alındı.

GÜNCEL 18.01.2019, 21:21 01.02.2019, 15:32 Nermin İstikbal
Kdz.Ereğli Tersaneler Bölgesinin Sorunları Ele Alındı

Kdz.Ereğli Tersaneler Bölgesinin Sorunları Ele Alındı

Kdz.Ereğli’de tersaneler bölgesinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş başkanlığında yapılan toplantı ile ele alındı. Ereğli Gemi’de Vali Bektaş’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölge Başkanı İrfan Erdem, Ereğli Liman Başkanı Nevzat Direk, İlçe Gümrük Müdürü, Erdemir yetkilisi, tersaneciler ve Ereğli Gemi yetkilileri katıldı.

BEKTAŞ, “BU SORUN EREĞLİ’YE ÖZGÜ DEĞİL

Vali Bektaş toplantıyı düzenleyenlere ve katılımcılara teşekkür ederek, geçtiğimiz günlerde Zonguldak’ta yapılan bir toplantıda Kdz.Ereğli’deki tersanecilerin ısrarla bir toplantı talep ettiğini hatırlattı ve “Talep olunca biz de kabul ettik. Tabi ki bir sorun var. Bu sorun Ereğli’de, Türkiye’de ve dünyada var. Bu sorun Ereğli’ye özgü bir sorun değil. Arkadaşlarımız bir çare arıyor, çözüm arıyor. Şahsen bu konunun konuşulması beni mutlu eder. Yapılacak bir şey varsa elimizden geldiğince yapmaya çalışırız”ifadelerine yer verdi.

ŞEN, “İSTİHDAM SAYISINI ARTTIRMAK İSTİYORUZ”

Ereğli Gemi Tersaneci Sahibi R. Hakan Şen de toplantıdaki konuşmasında, finansal krizin Ereğli bölgesinde ciddi istihdam sağlayan tersaneleri etkilediğini belirterek, “Tersaneler bölgesinde yatırımların yapıldığı kadar 7-8 bin civarında personele de istihdam edilmekteydi. Çeşitli sayılarda yurt dışına ihracat yapılan, ekonomiye büyük katkı yapan, Erdemir’den sonra da bölgeye en fazla istihdam sağlayan bölge. 2008 Yılında yaşanan krizden sonra tabi bu  ancak tersaneler bölgesi olarak elimizden geldiği kadar istihdam sağlamaya devam ediyoruz. Bu istihdam sayısını daha da arttırarak devam etmek istiyoruz. Gemi inşa, hem emek hem sermaye yoğun bir sektördür” dedi.

DEVLET TEŞVİĞİ VURGUSU

Dünyaya bakıldığında gemi inşa sektörüne devlet teşviklerinin yapıldığını hatırlatan Şen, sözlerini şu sözlerle tamamladı: “Avrupa Birliği’nde tarım ve balıkçılıkla beraber gemi inşa sektörü stratejik bir sektördür. Türkiye’de henüz böyle bir şey yapılmadı. Dünyada yük taşımacılığının yüzde 90 gibi oranının denizlerden yapıldığı, ülkemize gelen yüklerin de önemli bir kısmını yabancı bayraklı gemilerle taşındığı dikkate alındığında ve bu son dönemde yaşanan hadiselerinde ticari açığı güçlendirmek için ne kadar önemli olduğu ortada. Sorunlarımızı dertlerimizi anlatıp, ‘daha iyi neler yapabiliriz?’ noktasında bir toplantı düzenledik”

Vali Erdoğan Bektaş’a talep ve önerilerin de sunulduğu toplantıya; Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölge Başkanı İrfan Erdem, Ereğli Liman Başkanı Nevzat Direk, İlçe Gümrük Müdürü, İstanbul DTO Meslek Komitesi başkanı Ustaoğlu Gemi Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Ustaoğlu, Erdemir yetkilisi, tersaneciler ve Ereğli Gemi yetkilileri katıldı.

Yorumlar (0)
banner225
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?