banner191

banner148

banner179

banner176

"Kaya Bey" Gemisi Artık Serbest

2 yıldan fazla bir süredir Pakistan'ın alıkoyduğu, Karadeniz Holding'e ait Kaya Bey adlı yüzer santral serbest kaldı. Biri santral olmak üzere 3 gemi ise halen rehin durumda.

GÜNCEL 06.08.2014, 13:29

Karadeniz gemisi artık serbest

2 yıldan fazla bir süredir Pakistan'ın alıkoyduğu, Karadeniz Holding'e ait Kaya Bey adlı yüzer santral serbest kaldı. Biri santral olmak üzere 3 gemi ise halen rehin durumda.

Pakistan’ın 25 aydan bu yana alıkoyduğu Karadeniz Holding’e ait Kaya Bey adlı yüzer santral Uluslararası Tahkim Kararı ile serbest kaldı. Karadeniz Holding iştiraklerinden Karkey’in Nisan 2012 tarihinden bu yana Pakistan tarafından tutulan dört yüzer santrali için yaptığı tahkim başvurusu olumlu sonuçlandı. Rehin tutulan 4 gemiden en büyüğü olan 216 MW kapasiteli Karadeniz Powership Kaya Bey tamamen serbest kaldı. Daha önce alınan bir ara kararla, geminin tamir ve bakım için Dubai’ye gitmesine izin verilmişti. Tahkim heyeti bu kez geminin tamamen serbest bırakılmasına hükmetti. 

Karadeniz Holding Bölge Direktörü Yasin Suudi, “Tamamen Türk sermayesi ve mühendisliği ile inşa ettiğimiz gemilerimiz Pakistan'da üretime başladılar. Ancak Pakistan tarafı sözleşmedeki yükümlülüklerini gerçekleştirmedi. Enerji gemilerine ödeme yapmadıkları gibi yakıt da sağlamadı. Tüm iyi niyetimizle 11 ay kendi öz kaynaklarımızla projeyi sürdürmeye çalıştık ancak ödemeler yine de yapılmayınca Mart 2012’de sözleşmeyi fesh etmek durumunda kaldık” dedi. 

Dava süreci devam ediyor 

Bu arada Pakistan Federal Yüksek Mahkemesi’nin tüm enerji kiralama projelerini iptal ederek gemileri alıkoyduğunu kaydeden Suudi, “Sorunu dostane yollarla çözmek için çok çaba sarf ettik. Ancak 2 yılı aşkın bir süredir ikisi powership (yüzer santral) olmak üzere 4 gemimiz Pakistan'da alıkoyuldu. Kaya Bey serbest bırakıldı ancak biri powership olmak üzere toplam 3 gemimiz halen Pakistan’da. Dava süreci devam ediyor. Yeni Pakistan hükümetinin konuya objektif ve barışçıl yaklaşımının devam edeceğine inanıyoruz” diye konuştu. 

Kaya Bey Pakistan’dan ayrılmış olsa da Karkey’e ait diğer üç gemi Nisan 2012 tarihinden bu yana Pakistan’da tutulduğu için başka ülkelerde üretim yapamıyor. Bu durum Karkey’i yüksek miktarda maddi kayba uğratıyor. Karkey’in ağır yakıt ve doğalgazdan elektrik üretimi sağlayabilen diğer gemileri, savaş sonrası elektrik kesintisi problemi yaşayan Irak’ın Basra kentinde ve Lübnan’da hala hizmet veriyor.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?