banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Kartal sahilinde demirli icralık gemi su alarak battı

Kumcular İskelesi'ne bağlı 80,58 metre boyunda, 13,62 metre genişliğindeki, 1983 yapımlı Türkiye Cumhuriyeti bandıralı Yakup Ağa isimli kuru yük gemisi battı.

GÜNCEL 04.05.2017, 21:05 04.05.2017, 21:07 Nermin İstikbal
Kartal sahilinde demirli icralık gemi su alarak battı

Kumcular İskelesi'ne bağlı 80,58 metre boyunda, 13,62 metre genişliğindeki, 1983 yapımlı Türkiye Cumhuriyeti bandıralı Yakup Ağa isimli kuru yük gemisi battı.

Kartal sahilinde icralık olduğu için iskelede bağlı bulunan gemi su alarak battı. Geminin kaptanı geminin tanklarının boş olması nedeniyle çevre kirliliğine neden olmayacağını ifade ederek, “Çevre kirliliğine neden olmayacak ama milli servet olduğu için gemi elden gitmiş oldu” dedi. 

Kartal Kumcular sahilinde ödenemeyen borçları nedeniyle icralık oldukları için bekletilen gemilerden biri olan Yakup Ağa isimli gemi, bağlı bulunduğu iskelede su alarak battı. Geçtiğimiz Aralık ayında yaşanan fırtınada aynı gemi bir Rus gemisi ile demirli olduğu yerden ayrılmış ve kıyıya vurmuştu. Yaklaşık bir buçuk yıldır icralık durumda beklediği öğrenilen gemi, öğle saatlerine doğru su alarak battı. İskeleye bağlı bir şekilde batan geminin durumu üzerine olay yerine gelen geminin kaptanı “Gemi banka borcundan dolayı bir buçuk sene önce alıkonuldu. Daha önce bir Rus gemisi ile birlikte karaya vurdu. Bunu kurtardık ve tekrar buraya getirildi. Ama o zaman belirli yerlerden yara almıştı. Daha önce aldığı yaralardan su almaya başlayınca su ambarları da su aldı ve gemi bu şekle geldi” şeklinde konuştu.

Geminin kaptanı “Bizi sevindiren taraf tanklarının boş olması, herhangi bir yağ ve yakıt bulunmaması. Yani çevre kirliliğine maruz bırakmayacak ama sonuçta bir milli servet olduğu için gemi elden gitmiş oldu. Buradan çıkarılmaz. Çıkarılma maliyetleri geminin maliyetlerini geçer. Muhtemelen parçalanıp buradan çıkarılacak” diye konuştu.

İskeleye bağlı olarak batan geminin bir tehlike oluşturmadığı ve ilerleyen zamanlarda çıkartılacağı öğrenildi. Öte yandan Kumcular sahilde icralık durumda olan çok sayıda geminin olduğu görüldü.

Yorumlar (7)
AHU 3 yıl önce
Gemileri haciz etmenin kimseye bir yararı yok .Önemli olan borcu ödemeye çalışan borçlu armatörlerin desteklenmesidir yada haciz tarihi itibarı ile geminin çalışabilirlik vasfını yitirmeden bir çözüm bulunmasının gerekmektedir. Batan haciz edilen bu gemide devlet kurumları dışında hiç kimse karlı çıkmayacaktır.
ahu 3 yıl önce
Gemi inşa müh@ öncelikle yazdıklarımı anlayarak okuyup ona göre cevap yazın. Okumadan anlamadan sadece cevap olsun cevap olsun diye bir şeyler yazıyorsunuz. Navlunların ne durumda olduğunu gemi sahibi olduğum için çok iyi biliyorum. Armatörlerin banka borçlarını ödeme de nasıl zorlandıklarını da iyi biliyorum. Fakat yazımda borcunu ödemek için çalışanlara imkan tanıyın diyorum. Eğer böyle bir imkan yoksa illa haciz edilmesi gerekiyorsa senelerce gemileri sağda solda bağlayıp yada demirde bekletmeyin, bunları çalışabilme özelliklerini kaybetmeden ya satın yada varsa başka bir çözüm bulun çalışmalarını sağlayın diyorum. Yoksa bu şekilde bağlı olup batan, karaya oturan, hurda haline gelen gemilerden ne banka ne de alacaklılar paralarını tahsil edemez .Kanununa göre bu şekilde olan gemilerin kurtarılmasından doğan öncelik ,1.derecede alacaklı olan devlet kurumlarıdır ve bunlara fayda sağlar diyorum yada varsa üzerinde personel alacağı bundan onlar faydalanır.
Gemi İnşa Müh. 3 yıl önce
Hakan Bakarsan konuşmana dikkat et. üslubunla zaten ne tarz bir armatör olduğunuz meydanda. esnaf ağzıyla burda yorum yapmayın. biz zaten yabancı firmada çalışıyoruz siz merak etmeyin. zabit mabit de değiliz. borç alırsın ödemezsen haciz gelir bukadar basit. vatandaşa haciz gelir sesiniz çıkmaz. size gelince veryansın. Kimse mağdur olsun demiyoruz biz. Bana sermaye düşmanı diyeceğinize kendi sermayenize bakın.
Gemi İnşa Müh. 3 yıl önce
ahu hanım navlun fiyatlarından haberiniz olmadığı için güzel güzel yazmışsınız. açın bir navlun fiyatlarına bakın bir de geminin yaşına bakın. Armatör borcu ödemeyince banka haciz etmesin de hibe mi etsin? Zaten uzun vadeli kredi alıyorlar. banka ne kadar daha beklemeli sizce? 5 sene daha mı beklesin yoksa 15 sene mi?
Gemi İnşa Müh. 3 yıl önce
iyi reklam yaptınız Ahu hanım. Bu zamana kadar armatörlere verilen uzun vadeli, geç geri ödemeli ballı kredilerden de bahsetseydiniz. hangi esnaf hangi atölye sizin şartlarda kredi çekiyor? kimse. halen çıkmış sistemi eleştiriyorsunuz. ucuz bayrak, ucuz klas, ucuz işçi, ucuz kredi. Allah aşkına yetmiyormu?
Hakan bakarsan 3 yıl önce
Gemi insa müh. Sen ne kadar cok bılıyosun. O gemının bankaya ne borcu var ne borcu yok ne bılıyosun. Kendı parasını ıkı defa odefı bankaya. Tuzladan gır ambarlıdan cık bır kısıye bır tl borcu yok. Yıllar onceden gelen kargo hasar claımı ıle baslayan bır surecti. Pandıden kapakların exlude oldugu doneme denk gelen role sac hasarı. Gemı seferını atıp oraya yuzer halde geldı. Bankayada hasartalep edenlerede grmıyı hemen satalım dedık. Bu olacakları ozamanda bıldırdık. İşkembeden atma., 2013 ttk drgısıklıgınde seferden men koyanında donatan kadar sorumlulugu var der. Armator harıc ne nanka ne seferden men koyanlar yukumlukugunu yerıne getırmedı sonuc bu. Sermaye dusmanlıgı ıle bıryere varılmaz. Begenmıyosan turk armatorunu ya bu ısı yapma yada gıt yabancının gemısınde calıs. Yukarda kalıtelı pers. Atıp tutmussun. Madem o kadar kalıtene guvenıyosun gıt ıngılız alman gemılerınde zabıtlık yapta bızıde mahcup et. Ama meslek olarak bır hıntlı fılıpınlı kadar bıle yoksun.
Ay 3 yıl önce
Türk armatörü bitmiş arkadaşlar durum ortada.
17°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?